Jump to content

1.4 TSI (TFSI)


rex
 Share

Postare recomandată

Si astia pe la reprezentante stiu aceeasi teorie: nu benzinei de 100 pe motoarele TSI mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si le motiveaza in vreun fel???

Eu folosesc Petrom 99+ de cand am masina...acum am 71 000 km si motorul functioneaza chiar foarte bine!

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De ceva vreme am observat un comportament care nu imi pare ca ar fi normal. Si anume smuceste la accelerare aplicata la aprox 1-2 secunde dupa o frana de motor, in plaja de turatii 1400-2200 rpm.

As dori niste pareri inainte sa o duc in service. Masina are 27500km si 2 ani si 9 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz

Patesc si eu acelasi lucru, nu am reusit sa imi dau seama de ce face asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că e din categoria aşa face ele"

Si eu pe treapta 1 când o las si apoi accelerez mai patesc ...

Numai pe tr 1

Modificat de pit90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si la mine, in treapta 1, 2 si cateodata si in 3, in plus smucitura e insotita de un scartait scurt, atunci cand se transmite socul in transmisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz

Sa fie oare de la magnificul rulment de presiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact care e cauza, dar am reclamat problema la revizia anterioara, atunci mi s-a spus ca e un defect normal, ca asa face turbina cand intra in sarcina. Acum, dupa ce s-a agravat, sunt sigur ca nu e un defect normal, as zice ca e din transmisie, o sa vedem ce spun cei de la service la urmatoarea revizie, in 1500 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi un drum extraurban si am vazut ca e putin altfel comportamentul mentionat anterior.

Si anume masina smuceste la accelerare aplicata atunci cand masina merge din inertie fara sa mai accelerez - in orice plaja de turatii.

La apasarea pedalei, turometrul parca zvacneste. Din pozitia in care era urca rapid un pic dupa care coboara la loc. Din momentul acela totul e normal.

In momentul asta in care turatia creste si coboara rapid se simte smucitura - soc destul de puternic, ca si cum as fi luat o groapa mica.

 

 

Se intampla si fenomenul invers la frana de motor. 

Las de acceleratie, si cand ajunge la turatia data de viteza de deplasare (roti, treapta viteza) apare din nou smucitura si la fel, fenomenul e vizibil si pe turometru - cand ajunge la turatia impusa de frana de motor, acul turometrului zvacneste in sus un pic dupa care revine - aici apare din nou smucitura.

 

 

M-as bucura de niste pareri/opinii.

Modificat de fixpixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz

Sunt curios daca cei care au schimbat ambreiajul la motorul asta au avut probleme de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[attatasez peze cu imodificare intercooler achment=148306:02072009143.jpg]

02072009145.jpg 02072009144.jpg

inca 2 poze

sper sa va placa

Salut, ce ai făcut cu senzorul de pe traseul admisiei intre turbina și clapetă, l-ai anulat sau repoziționat?

Mulțumesc!

Modificat de 13ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prunaionutz

Nuu anulat, trebuie pus dupa intercooler, inainte de clapeta.

Btw, 13ego, parca tu ai schimbat ambreiajul. Ai avut problemele de mai sus cu smuciturile?

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce descrii sunt simptome de patinat de ambreiaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuu anulat, trebuie pus dupa intercooler, inainte de clapeta.

Btw, 13ego, parca tu ai schimbat ambreiajul. Ai avut problemele de mai sus cu smuciturile?

Nu, nici înainte, nici acum.

LE: mi-am adus aminte ca, atunci când a început sa dea semne de oboseala suportul motor (cel din stânga), am întâlnit un fenomen asemănător, însoțit de senzația ca vine motorul peste mine.

Modificat de 13ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi cumva cauzat acest comportament si de suportii de motor/cutie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

^ Exact asa se simte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude cumva si un zgomot scurt, un fel de scartait, cand se produce socul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciun zgomot extra in momentul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu uneori un zgomot..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erai in Bucuresti, as fi dorit sa ne intalnim sa comparam zgomotele, probabil amandoi avem aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un carait metalic cand accelerez usor poate fi din cauza ambreiajului sau a lantului de distribuție? Se aude in orice treapta, peste 2000 de ture cand se accelerează usor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

Sigur e carait?

Eu am un fel de cloncanit (ne facem ornitologi :D )la accelerarea in treapta 1, l-am identificat oarecum dar nu am cum sa-l inlatur. E de la cablurile de la cutia de viteze, daca le repozitionez momentan dispare momentan dar apoi isi revin pe acceeasi pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel carait sau fel de cloncanit, cum spune colegul si care se aude mai bine si mai tare cand afara este mai rece este de la pompa de inalte presiune al benzinei... interesant, cand se incalzeste motorul bine se aude mai estompat, dar daca esti atent si nu asculti muzica in masina se aude si atunci la accelerari...dupa mine este ceva inofensiv, cel putin la mine s-a auzit intotdeauna , dar nu mi-a cauzat probleme in 72 800 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de lucruri diferite. Una e zgomotul de la pompa de inalte, alta e bataia de la cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!