Jump to content

Audi A6 C7


bZ1

Postare recomandată

Este mai rigida suspensia ta, dar foarte rafinata.

Am mers cu 18" cu suspensie normala, 19" cu suspensie S-line (mai rigida decat a ta) si 20" cu Adaptive Air Suspension, care pe dynamic este destul de rigida.

Chiar saptamana trecuta am avut pentru cateva zile un A6 facelift 2.0 TDI 190 CP, cu suspensie normala si roti pe 17" de iarna si mi s-a parut destul de barca (au contet mult si anvelopele de iarna). Am tras putin de ea pe curbe in urcare spre Poiana Bv. si nu e ce trebuie.

Combinatia suspensie sport cu jante pe minim 18" mi se pare super ok. Acum depinde strict de cum percepe fiecare o suspensie rigida. :) Daca mergi tare, te bucura o suspensie rigida, mai ales la gabaritul unui A6, daca preferi confortul, te cam incurca suspensia sport.

LE: O sa arate foarte bine cu grila colantata negru lucios. Din fabrica exista optiunea de Pachet optic negru si ai grila fata si ornamentele de la geamuri, ambele negru lucios.

 

 

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

@21Luk multumesc pt urari

@Andrei AXN mersi foarte mult de feedback. Stiu ca suspensia S-line este mai rigida, si daca nu ma insel cu inca 10mm mai joasa decat a mea (30mm in total fata de cea standard). A mea fiind cu 20mm mai joasa decat cea standard, s-a resimtit cand a nins si am atins cu burta pe alocuri pana s-a mai topit zapada. Asta consider eu ca e cel mai mare dezavantaj al suspensie sport. In schimb, sunt foarte multumit de cum sta masina pe curbe. 

Despre colantare, cu siguranta va fi negru lucios. Sunt inca nehotarat daca sa fac asta si la ornamentele de la geamuri, parca`mi place cum arata asa. Cred ca va depinde si de culoare vor avea jantele care le voi achizitiona pentru vara. Oricum asta nu cred ca se va intampla vara asta :)

Link către comentariu

Ornamentele cromate la geamuri nu se vad pe o masina alba...stiu din experienta. Nu exista sa le faci negre.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Deocamdata nu ii fac nimic, o las asa cum e.

Intre timp, am executat revizia periodica la Midocar ieri, la 87.0xx de km, schimbat filtru polen si aer + inspectie tehnica amanuntita. Nicio problema gasita, totul in grafic. Ma bucura nespus acest aspect. Au bibilit 3ore 30 la masina. Nu stiu ce au facut atata timp dar cand am intrebat cat mai dureaza, mi s-a dat un raspuns care probabil e menit sa faca proprietarul sa se simta mai bine, si anume: 'Domnule, este vorba totusi de un A6, nu facem lucrurile pe fuga, mergem in amanunt'. Sa zicem ca nu m-a deranjat atat de mult de data asta pentru ca am studiat indeaproape noul Q7, noul A4 si nava amiral A8. 

Urmeaza schimbul de ulei peste ~3.000 de km.

 

Modificat de bZ1
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Multumesc frumos! Promit sa fac mai multe poze:)

Intre timp, am facut un experiment de consum in weekend drum Bucuresti - Buzau, am pus masina pe mode-ul 'efficiency', clima pe 22 de grade + ventilatie in scaune. 3 adulti + fi-mea de 4 anisori, mers legal (max 109km/h afara si 59km/h in localitate'. Destul de cald afara si spre rusinea mea, inca n-am apucat sa pun cauciucurile de vara.

Ma declar super multumit de consumul afisat, nu ma asteptam sa fie asa mare diferenta intra efficiency si dynamic.

 

IMG_20160416_160557.jpg

Modificat de bZ1
Link către comentariu

Un consum de invidiat tinant cont de motorizare si masa masinii, eu la acelasi stil de mers cu 1,6 mpi-ul meu nu scot sub 6,5. :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Stiu ca deja bixenonul adaptiv nu mai este chiar la moda si ca acum LED este fitza contemporana dar eu sunt foaaaarte multumit:)

IMG-20160430-WA0002.jpeg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Ce se mai intampla cu masina?

Cum se prezinta in trafic/la drum lung/samd?

 

Link către comentariu

Ai pus rotile de vara? Era o varianta sa mergi pe 18" vara si sa pastrezi 16" pentru iarna.

Link către comentariu

Salut,

Pregateam un update mai detaliat dar am fost prins in ultima vreme si nu am reusit sa-l compun. Masina a implinit 3 ani in Aprilie si se comporta exemplar. Nu am ce sa-i reprosez. Ma apropii de 90.000 de km (13.000km si 8 luni de cand masina este la mine) si inca am un zambet tampit cand ma urc in ea. M-am indragostit de masina asta si nu ii gasesc niciun dezavantaj pana acum.

Sperietoarea maxima pt mine inainte sa o cumpar era DPF-ul, eu venind de pe un 1.9tdi PD fara griji de genul asta. Am fost foarte atent si inca sunt atent la regenerarile lui, mai ales ca 5 zile pe saptamana le petrec in oras mergand la servici cu ea, deci 2xdrumuri de aprox 10km/zi. 

In ultima vreme am facut drumuri in weekend mai multe cu plecari sambata si retur duminica, combinat cu DN si autostrada. Senzatia pe care mi-o da masina este incredibila, ma simt bine, in siguranta, e inchegata bine, motorul (pt mine personal) este foarte okay si destul de puternic, in conditiile in care imi place sa o mai calc. Insonorizarea este senzationala. Cu totii stim prima portiune din A2 (pana la Fundulea) si imi aduc aminte cum abia ma intelegeam cu oamenii in Octavia.

Am facut programare saptamana viitoare pt schimbul de ulei si pentru schimbul lichidului de frana (primul la 3 ani si apoi la fiecare 2 ani).

Momentan am amanat jantele, sunt in plan dar deocamdata nu sunt pregatit sufleteste sa fac schimbarea. Am fost aproape sa iau Rotor pe 20(am avut o ocazie sa spun asa) dar m-am abtinut, a fost o batalie grava intre creier si inima, momentan a castigat creierul. M-am obisnuit cu suspensia sport si acum mi se pare foarte ok cum se comporta. Mi-e frica totusi ca o sa scada confortul. Sunt inca in dubii in privinta asta.

Va pun si o poza dupa un mers pe autostrada - cine a zis ca nu a venit vara? 

 

Screenshot_2016-05-07-02-56-19.png

Link către comentariu

Bun, ma bucur pentru tine.

Baga mai multe date legate de comportament in oras, in speta consumuri si probleme/sau nu cu locurile de parcare.

Link către comentariu

Avand mai multe drumuri in afara in ultima vreme, consumul mixt in bord a scazut la 7.6 pe BC.

Sincer, ma feresc sa ma laud cu consumurile in oras pentru ca am avantaj mare in privinta asta. Jobul meu e pe alt fus orar si nu prind aglomeratiile din Bucuresti, plecand in jur de ora 15 spre munca si intorcandu-ma dupa miezul noptii. La dus ajung la servici cu 8.7-9 si la intors, noaptea, cu 6.8-7. Daca o trec si pe efficiency, mai scade intre 0.5 si 1l. M-am obisnuit cu start/stop si in 90% fin cazuri sta activat. Am mers de vreo 2 ori dimineata, intre 7:30 si 9 si atunci am avut maxim 10.7. Tot timpul ma compar cu Octavia si mai tot timpul diferenta este de 1-1.2 litri in plus in toate situatiile. Pt mine este senzational din punctul asta de vedere.

In privinta locurilor de parcare din nou nu pot fi considerat un etalon. Acasa am garaj subteran iar la munca am loc asigurat. Intr-adevar, ma simt cam 'claustrofob' in parcarile mirifice din mall-uri, masina e mai lata si unde nu aveam stres sa las Octavia, acum ma gandesc de 2 ori si prefer sa o las mai safe. Pe strada din nou trebuie avut grija si gasit loc permisibil pt ca nu incape pe toate locurile lasate de altii, ei plecand cu masini mai mici. Personal consider ca ar interveni un discomfort daca ar fi sa te bazezi tot timpul pe astfel de locuri de parcare dar acesta ar fi eclipsat de placerea pe care ti-o da masina.

Link către comentariu

Poftim consumul facut azi.

Mentionez urmatoarele detalii: clima pe auto 22, ventilatie in scaun, start/stop OFF, mers mai agitat (schimbat mai sus de 3000), cauciucurile inca le am pe cele de iarna, le schimb sper weekendul asta :(.

Concluzia: start stop ON si mers mai moderat = 1-1.5l mai putin.

IMG_20160526_154830.jpg

Link către comentariu

Am facut azi si schimbul de ulei + schimbul de lichid de frana. Multumit momentan de Midocar Vitan. Am mers pe ulei Castrol Edge 5W30 la bidon de 1L. M-au invitat sa stau langa masina la punerea uleiului. S-a inlocuit si busonul de la baia de ulei, era cel de fier, s-a pus tot unul de fier. Ne-am amuzat nitel pe tema asta....la A6 Facelift acum vine cel de plastic...jenant.

Am ramas surprins cat de bine arata motorul cu capacul dat jos, ma asteptam la mai mult praf si pe acolo. Distributia arata bine, au mai puricat-o nitel si nu i-au gasit nimic in neregula.

Link către comentariu

Iata si o poza. Sunt eu nebun sau asa curat e si normal? Ma mai gandesc ca l-or fi curatat aia de la reprezentanta inainte sa o cumpar.

pac.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Sunt putin dezamagit, am aflat acum ca Audi nu include Turcia in hartile de navigatie...jenant, avand in vedere ca la Skoda aveam pe Columbus toata Europa de Est, inclusiv Turcia. 

Link către comentariu
  • 6 months later...

Sfat - nu incercati sa intrati pe stradutele din sectorul 5, mai ales daca aveti suspensie sport :))

 

15966569_1403811952975928_648028990_o.jpg

Link către comentariu

Eu am iesit de pe straduta cu spatele, cu fata nu am reusit, cu spatele ai sanse mai mari.Asa ai incercat si tu?

Modificat de branevl
Link către comentariu

@bZ1 nu doar in sectorul 5 era asa, ci peste tot pe stradutele adiacente bulevardelor. Cand ai suspensie sport, trebuie sa fii atent la detalii din astea, nu mai merge ca si cu Octavia :) 

Foarte frumoasa masina, imi place la nebunie modelul asta de A6.

Link către comentariu

@branevl prea tarziu m-am gandit la varianta asta....

@RzzV locuiesc fix pe o straduta adiacenta unui bulevard mare, dar in sectorul 4, am iesit zilele astea fara probleme. A contat foarte mult ca a trecut o data un utilaj. Am prins prea multa incredere. Si da,  adevarat ce spui, probabil cu Octavia treceam. Multumesc pt aprecieri, e superba si superba ta:)

Link către comentariu

Multumesc frumos, am ajuns deja la 102.000km, am sarbatorit 25.000km impreuna. Ca si incidente, am deja usile stanga si dreapta spate atinse usor de persoane care nu au fost in stare sa parcheze corect. Asta e viata...am invatat deja sa nu mai pun la suflet. 

Modificat de bZ1
Link către comentariu
  • 3 months later...

107.000 km, i-am facut inca un schimb de ulei. N-am ce sa-i reprosez masinii pana acum, 30.000 km impreuna si ma bucur de ea ca in prima zi, la fel si fi-mea:))

 

FB_IMG_1493202380657.jpg

Link către comentariu
  • 4 years later...

Au trecut 5 ani de la ultimul update, masina asta m-a impresionat din toate punctele de vedere si inca zambesc cand ma urc in ea. Cu toate acestea, implineste 9 ani de la prima inmatriculare si 6 ani jumate de cand esti la mine, timp in care am parcurs aproape 100.000 km. Am luat-o la 77k, are 176k.

Am decis ca e momentul sa ma despart de ea, mai ales ca nu sufera niciun defect tehnic si este intr-o stare foarte buna, zic eu.

Las pentru posteritate cateva poze facute recent pentru anuntul de vanzare si de asemenea imi iau la revedere de la acest topic.

 

 

 

fata centru crop.jpg

spate centru crop.jpg

interior sofer POV crop.jpg

ceasuri crop 1.jpg

consola centrala crop.jpg

clima fata + sim + SD + DVD crop.jpg

interior usa sofer crop.jpg

interior fata - unghi spate crop.jpg

climatronic fata + pedalier sport crop.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!