Jump to content

Audi A6 C7


bZ1

Postare recomandată

Va salut,

Desi in aria dedicata Audi A6 bate vantul si nu se discuta prea mult, am ramas fidel acestui forum.
In noiembrie 2014 am terminat leasingul la Skoda O2FL (1.9tdi 105CP), prezenta si ea pe forum aici de la bun inceput si nu am rezistat mult prea mult fara a face din nou o 'investitie' intr-o alta masina. Am studiat foarte mult, eu fiind adeptul cumpararii masinilor noi si nu a SH-urilor impecabile, nu bate nu troncane, 190.000km reali. 
Eram foarte hotarat sa iau tot o Skoda si am asteptat sa apara noul Superb 3,  dar din pacate pentru mine, pretentile crescusera fata de momentul comenzii date pentru O2FL in 2008 si orice configurare faceam, depaseam bugetul. Mi-am dorit ca masina urmatoare sa fie un upgrade de putere si cu mai multe dotari. Ma obisnuisem cu Navigatia mare Columbus si cu multe alte nebunii care le aveam la Octavia.

Mi`am impus un buget maxim pentru o masina SH si am cautat aproape 6 luni pana cand am gasit fix ceea ce mi`am dorit. 
In Septembrie 2015 am luat acest A6, fabricat in Martie 2013, inmatriculata Aprilie 2013, cu 77.000km.
Acum multi or sa spuna (deja am auzit de la altii) ca domne, e degeaba daca nu are quattro, nu e s-line si e si manuala... DAR, avand in vedere ca eu nu sunt pasionat al sporturilor de iarna si nu am treaba pe drumuri unde intr-adevar quattro ar fi un avantaj, nu am vazut neaparat necesitatea ca masina sa fie quattro. In plus, nu am fost inca pregatit sa`mi asum acest risc al cutiei automate. Nu dati cu pietre, dar am decis sa merg tot pe manual. La un moment dat voi incerca si automata, dar masina sa fie noua.
Acestea fiind zise, am preferat sa iau o masina cat mai noua, dintr`o reprezentanta Audi (s-a nimerit Audi Zentrum Berlin) cu garantia Audi Gebrauchtwagen Plus (mi-au dat 1 an garantie valabila si in Romania), cu mentiunea Accident Free (am verificat istoricul in prealabil si s-a confirmat) si cu cat mai multe dotari care sa`mi creeze un confort mie, ca sofer si familiei mele ca pasageri.

Am decis sa v`o prezint si voua aici:


A6 2.0TDI 177CP M6, coloarea Alb Ibis, cu urmatoarele dotari mai importante:

Suspensie sport stock
Navigatie MMI Plus cu MMI touch + DVD + 2xSD CARD
Audi Connect (SIM) + Bluetooth 
Faruri BiXenon Plus, adaptive, cu asistent faza lunga, functie all weather, cornering, lumini de intersectie
Parktronic - senzori fata si spate + Camera marsarier
Clima Deluxe 4 zone
Volan piele multifuntional si incalzit
Tapiterie piele neagra Valcona
Tapiterie plafoniera stofa neagra
Scaune fata incalzite si ventilate, electrice, cu memorie, cu reglaj pe nu stiu cate directii si suport lombar in 4 directii
Oglinzi laterale incalzite si cu memorie
Oglinda retrovizoare cu senzor antiorbire
Portbagaj cu deschidere si inchidere electrica
Jaluzea electrica luneta + jaluzele manuale pe lateralele spate
Pachet LED exterior 
Pachet LED interior 
Pachet insonorizare suplimentara pentru parbriz, geamuri laterale si luneta
Audi sound system
Drive Select
Active lane assist
Business Package plus
Incalzire/Ventilatie stationara cu telecomanda (500m range din ce am citit in manual)
Head-Up Display
Clean look - Fara inscriptionare model/cilindree

N-am avut prea multa rabdare si deja i`am adaugat pedale si footrest sport pentru ca nu suport scartaitul celor de cauciuc. Am si eu piticii mei.

Am atasat si cateva poze, nu foarte calitative, pentru care imi cer scuze.

O sa revin cu poze mai frumoase si cu impresii amanuntite ulterior. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Link către comentariu

In sfarsit i-ai facut introducerea aici.

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea fara probleme. Masina este altceva fata de orice din clasa medie, indiferent ca vorbim de vw sau skoda.

imi place ca nu te ai lasat influentat de "cunoscatori" si ca ai luat ceea ce s a mulat cel mai bine pe dorintele tale.

Felicitari si km cat mai multi!

Link către comentariu

Wow!! Felicitari pentru achizitie!

Cat despre cutie automata si 4x4 si eu sunt de aceeasi parere cu tine. Ideea e sa fii tu multumit. Si sincer, daca mi-ai da sa aleg intre un A6 4x4, si automat dar cu mai putine dotari, sau al tau, fara sa stau pe ganduri l-as alege pe cel ce prezentat de tine. :) Scaunele sunt geniale (cred ca sunt identice cu cele premium de pe A8). In rest, are tot ce ii trebuie! 

Si ca sa vorbeasca si carcotasul din mie, parca ar merge si niste jante pe 18 sau 19 :D

Felicitari inca odata si km cat mai multi fara incidente neplacute! 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Frumoasa masina si ma bucur ca ti-ai cumparat ceea ce-ti doreai tu si nu " ce te-a sfatuit turma".

 

Modificat de snack
Link către comentariu

Suprba. Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Cati mai multi km.

BTW, daca nu sunt indiscret cat a fost?

Link către comentariu

Masina perfecta :) Imi doresc f mult un exemplar ca al tau,poate in viitor sa ma pot apropia de unul :) Felicitari

Link către comentariu

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si urari de bine. 'I did it my way' dar nu vreau sa se inteleaga ca toata lumea trebuie sa faca la fel ca mine :)

@cristi511 mi-a luat ceva timp s-o prezint, intr-adevar. Nu o sa dau cliseul ala ca 'n-am avut timp', pur si simplu nu eram hotarat daca sa o prezint sau nu.

@EmilianPop chiar nu stiu daca scaunele sunt cele de pe A8 dar da, imi plac foarte mult. Nu am dorit piele, m-as fi multumit cu cele alcantara sau chiar si cele cu sintetic pe margini si stofa pe interior. Am bifat sport seats si incalzire in cautare. Am decis sa merg mai departe cu achizitia pentru ca au si ventilatie si vara va fi mai blanda 'ms-dos`ul' meu. Chiar poti fi carcotas si iti dau dreptate din punct de vedere al look`ului. Initial, si eu mi-as fi dorit jante mai mari, pe 17 macar, dar s-au nimerit sa fie pe 16 si sincer, cred ca e mai bine momentan pentru ca si-asa, cu balonul mai mare al cauciucurilor 205 60 16, aceasta suspensie sport tot mi s-a parut rigida la inceput, M-am mai obisnuit cu suspensia intre tmp si probabil voi face trecerea la jante mai mari in viitor.

@pronet iti trimit pe privat :)

@golfix nu stiu daca e masina perfecta dar pentru mine, in momentul in care ma aflu acum, este perfecta :) 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea. Ai gasit un exemplar foarte bine dotat si ai ales bine varianta manuala. Pt quattro era necesar sa alegi 3.0 TDI si cutie automata (pe 2.0 TDI abia acum se poate pune quattro). 

Referitor la scaune, ai dotarea Scaune Comfort, adica maxim din ce se putea alege la A6 (excluzand S si RS), iar pielea Valcona este super ok ca si calitate (mai scumpa si mai fina decat Milano). Practic poti sa faci un mix intre sport si confort, din setarile scaunelor.

Bafta!

LE: butoneaza bine sistemul MMI...in combinatie cu sim de internet este foarte foarte destept.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Intr-adevar, am observat si eu calitatea interiorului. Chiar daca masina are aproape 3 ani, pielea se prezinta foarte bine. O sa benefecieze de un detailing de intretinere cand se mai incalzeste afara.

M-am jucat mult cu MMI dar spre rusinea mea, deocamdata nu i-am pus SIM, vreau sa ii fac intai un update  de harti si firmware si astept sa iasa cele pt 2016. Am citit si in manual cam ce nebunii face Audi Connect. 

Link către comentariu

Felicitări pt achiziție, în sfârșit ai prezentat-o :) 

Chiar e frumoasa,  mai frumoasa decât mi-o imaginam din ce mi-ai povestit. 

Mulți km si puține probleme va doresc! 

Link către comentariu

@Muale multumesc frumos, cu siguranta o s-o vezi si live:))

@quze multumesc, credeti-ma ca sunt foarte impacat cu alegerea facuta si chiar si dupa 5 luni de la achizitie inca am un zambet larg cand ma urc in masina.

Modificat de bZ1
Link către comentariu
1 minute ago, bZ1 said:

chiar si dupa 5 luni de la achizitie inca am un zambet larg cand ma urc in masina.

Asta e tot ce conteaza...restul e can can. Totusi incearca niste jante mai mari...pe 18 merg 245/45 si e destul de ok.

Link către comentariu

Da, jante mai mari vor fi probabil prima investitie mai serioasa. 

De cand am vazut-o prima data live mi-am pus asta in gand insa am niste dubii. Rotor sunt senzationale ca look dar eu nu am pachet s-line la exterior si mi s-ar parea un look fortat. Plus ca am un pitic pe creier care-mi tot spune ca la masina alba trebuie jante negre:)) 

Link către comentariu

Go 4 rotor....crede ma..sunt ce trebuie pe masina alba....chiar aseara am vazut un c7 cu rotoare pe 19 si am ramas fermecat....

Link către comentariu

Rotor arata excelent pe masina alba, insa originale de A6 sunt pe 8.5J x 20". Poti sa incerci Rotor de A4/A5, care sunt OEM pe 19"(parca 9J cu ET 33), dar nu stiu daca pica bine pe A6.

Arata foarte bine jantele din pachetul S-line (primele din poza) si sunt atat pe 18" cat si pe 19".

Screen Shot 2016-02-13 at 12.58.39.png

Link către comentariu

Va fi greu de ales. Nu stiu de ce eram ferm convis ca Rotor sunt doar pe combinatia de gri/alb dar vad ca sunt si pe negru/alb, poate din cauza ca toata lumea le are pe gri/alb? Oricum, gandindu-ma mai bine, nu prea avea sens sa fie facute doar in acea combinatie de culori (facepalm).

 In schimb, nu as pune pe 20....sincer sunt prea mari si deloc in concordanta cu drumurile din Bucuresti si nu numai. As merge probabil cu 30km/h de frica sa nu le indoi in vreun crater.

Link către comentariu

Sunt rezistente intr-adevar, dar mi se pare bataie de joc, cel putin  in Romania unde constant iei guri de canalizare care nu sunt aduse la nivel, linii de tramvai care nu sunt la nivel, si nenumarate gropi. Eu ii admir pe cei care au curaj sa-si pune jante mari. Look`ul masinilor lor este unul senzational, nu stiu totusi insa daca este si practic pt ce drumuri avem noi. Sincer, as pune maxim pe 18, chiar daca nu arata atat de bine ca cele pe 19/20.

Link către comentariu

La genul asta de masina, trenul de rulare fiind setat spre confort, poti sa pui linistit jante pe 18" sau chiar 19". In plus, ajuta foarte mult si anvelopele: la 18" ai 245/45 iar la 19" ai 255/40, deci talon destul de mare.

Am mers cu A6 cu jante pe 18", 19" si 20" si nu mi se pare deloc dramatic. 19" este ideal dpmdv, dar nu este rau nici cu 18". Eu nu as pune 20" din cauza greutatii mari a rotilor.

 

Link către comentariu

Multumesc DDoc. Pe Octavia am avut MSW by OZ pe 17 si mi`au placut cum se comportau. Cred ca as merge pe ceva de la OZ daca nu iau originale.

@Andrei AXN - A6-le pe care ai mers avea suspensie sport? Asta e 'problema' la a mea, confortul e deja scazut si am simtit diferenta fata de o suspensie normala si mi`a luat ceva timp sa ma obisnuiesc

Modificat de bZ1
Link către comentariu

Am mers eu cu a6 cu 20" si suspensie sport si am ramas uimit de cat de rafinata e suspensia. (Normala nu pneumatica). Nu stiu daca exista diferenta intre suspensia pt 2l si cea de 3l.

Din ce scrii, e clar ca 18 cu 245/45 iti sunt suficiente. Si arata cum trebuie pe masina.

Daca vrei totusi sa mai "pacalesti" putin rigiditatea suspensiei, iei jante cu latime de 8j si anvelope xl si asa vei umfla putin talonul ( vs janta cu 8.5j).

Link către comentariu

Multumesc pentru sfaturi si impresii. Poate sunt eu mai sensibil si incepe deja sa se arate batranetea la 'doar' 33 de ani.

Pana atunci, ma gandesc sa ii colantez grila cromata din fata, oare ar da bine? Am observat ca mai multi posesori au recurs la acest artificiu si pare interesant.

grila neagra.jpg

Modificat de bZ1
Link către comentariu

Felicitari pentru masina. Este superba. Sa o stapanesti sanatos!

Sunt de acord cu colantarea grilei, arata mai bine :D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!