Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

Te duci pe adaption-comfort cyrcle si de acolo pui pe 3

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet - merci, sa traiesti. Semnalizarea am rezolvat-o introcmai cum mi-ai spus.

Modificat de Boeing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in centr.electr dar in meniul de wiper/rls. Derulezi de sus din meniul de baza.

Vezi in adaption -posibil sa fie 1. Pui 0 ptr dezactivare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva daca se poate anula eroarea de bec ars pentru becurile de frana si de iluminare numar la golf 6 cu Vas pc-ul si care  este procedura in bcm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate cu vas-pc. procedura este complexa si destul de periculoasa pentru cei neinitiati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti! Am citit in mare parte, insa nu gasesc nimic concret. Cum se pot activa pe G6 semnalizarile la o intensitate mica (cum e la G5)? Nu exista nicio procedura decat instalarea unor module?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti face decat cu VAS-PC, la fel ca la O2 FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nevoie de senzori suplimentari, a activat ce trebuie, numai ca nu are butonul de TPMS instalat.

 

Salutare, azi am incercat sa dau Basic Settings din Grupul 42 de pe ABS, dar nici dupa asta nu m-a lasat sa fac Store din BC .

 

Si cu ocazia asta am observat ca am 2 erori, una in CAN Gateway si una ca si cum ar cauta un modul de Tyre Pressure la adresa 14 .

 

Log-HSBR1123-WVWZZZ1KZCM612265-121707.txt

 

Dupa asta am mers inapoi la ABS pe Coding si am scos optiunea ca sa fac Store la TPMS din BC .

Apoi am sters erorile din CAN Gateway si pe unde mai erau si nu au mai aparut .

 

Asadar daca la Hayate intr-adevar merge Store din BC ptr TPMS indirect si la mine nu merge si am aceasta eroare pe CAN si imi apare si acea eroare, as crede ca mai trebuie facute ceva codari setari in CAN Gateway, ptr ca aceasta cand primeste mesajul de Store de la BC vrea sa-l trimita mai departe spre ceva controler de TPMS care nu exista evident, in loc sa trimita mesajul spre controlerul de ABS si de aici si eroare si faptul ca nu merge .

 

O sa mai caut pe net poate are cineva solutia, daca nu nu cred ca e ok sa las TPMS activat daca nu pot reseta din bord ptr ca in cazul in care am o pana presupun ca pana nu ajung acasa sa resetez din VCDS o sa merg cu eroare in bord ?

 

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5844836-TPMS-Indirect-System-issue-NO-lights-when-ign-ON-after-activating-via-VCDS&p=79205997&viewfull=1#post79205997

 

Oare sa fie asta solutia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update am adaugat si adresa 4C in Installation List pe CAN Gateway, am sters erorile si nu mai apar, pot sa vad in CAN Gateway si ceva valori legate de TPMS, dar resetarea din Cluster tot nu merge !!!!

Hayate a sugerat sa schimb byteul 16 de pe ABS din 35 in 37, a mai aplicat cineva aceasta solutie ?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva ce blocheaza 17 - Instruments - Adaptation - 10 - Channel "(5)-Additional coding-Locking bit" ? Pentru a-i schimba valoare din "locked" in "not locked" am nevoie de security code.

Din cate am vazut in testul de Segments ON al cluster-ului (5K0 920 860 F), acesta pare sa fie cababil sa afiseze indicatia de schimbare a vitezei; ba mai mult, in byte-ul 3 de codare exista Bit 5 Gear/Shift Recommandation (Efficiency Program) active. Nu pot insa sa salvez nici o modificare in acest byte 3 desi codarea este acceptata. In ceilalti doi (byte 1 si byte 2) pot sa modific orice. Sa fie o legatura intre acest byte si "Additional coding-Locking bit"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clusterul tau din 2009 nu stie sa afiseze temperatura uleiului si schimbarea vitezei. Doar cele de dupa 1 iunie 2010 stiu acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi la vw sa iti faca un update de soft o sa iti functioneze recomandarea de schimbare a vitezei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clusterul tau din 2009 nu stie sa afiseze temperatura uleiului si schimbarea vitezei. Doar cele de dupa 1 iunie 2010 stiu acest lucru.

Temperatura uleiului e afisata la mine, masina fiind fabricata in octombrie 2009 (dovada cu proba :) , iar clusterul nu a fost schimbat si nici nu am facut vreun update de soft), deci ai dreptate doar partial :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pentru afisarea temperaturii uleiului una dintre conditii este sa ai BC+. Cel putin pe modelul BC pe care il am acum pe masina (fabricata iulie 2009, inmatriculata octombrie 2009) nu exista un simbol pentru afisarea acestei informatii. In schimb exista simboluri inactive pentru recomandarea schimbarii vitezei, centuri de siguranta, probabil (nu e instalat inca) cruise-control. Intr-adevar, cel mai probabil e nevoie de un update software.

post-40721-0-33030900-1446397615_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platforma G6 este la fel ca la O2FL. si acolo este exact asa cum am spus eu, la mine de ex nu merge nici macar cu update de software, trebuie schimbat clusterul dar apare problema de imperechere cu ECU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am crezut ca se face cu update. Am vrut sa imi afiseze indicatorul de schimbat vitezele, desi am inteles ca te pune sa schimbi viteza la turatii joase. Nu a existat niciun update cand am fost cu masina la service (2 ani in urma).

Dar temperatura uleiului este afisata (de cand am masina - august 2009).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

afisajul temperaturii uleiului banuiesc e valabila doar pt CB+ ?

eu am insa indicatorul de schimbat vitezele (fab dec 2009) CB simplu

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta le-am spus si eu, dar ei nu si nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-as duce si eu sa imi fac update de soft ca sa imi apara indicatia de schimbat viteze, stiu ca e inutila, dar m-ar ajuta sa imi arate acolo in ce treapta sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar placea sa pot afisa temperatura uleiului in cb. De unde se poate activa treaba asta ? Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru afişarea temperaturii uleiului este nevoie de CB+.

Masina mea este fab. 07.2009. Model TL cu CB+ şi afişează temperatura uleiului şi indicația de schimbat viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am cb+ , imi afiseaza schimbarea de treapta dar nu temp ulei. Oare trebuie intrat pe cluster si activat de acolo ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!