Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

Ok. Nu am vazut de unde esti pentru ca scriu pe telefon. Totusi eu nu as merge cu schimbul de ulei la 30k chiar si in Italia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu stima domnilor,

 

Am un Golf 6 la care as dori sa activez "mirror folding" cu ajutorul telecomenzii. Masina are oglinzi rabatabile, ele se pliaza manual.

 

Am incercat in felul in care se indica intr-un topic dedicat insa nu imi accepta codul de securitate.

Am intrat la Door Elect.Driver// Security Acces . Am incercat sa introduc codul 04354 insa da eroare. Operatiunea am facut-o cu un VCDS 11.2 in prima faza acus cateva zile insa azi am incercat cu VCDS 15.10 genuine

 

Imi puteti spune daca modulul meu suporta functia '' Mirror folding'' via remote control ?

 

Address 42: Door Elect, Driver        Labels: 1K0-959-701-MAX3.lbl
   Part No SW: 5K0 959 701 C    HW: 5K0 959 701 C
   Component: Tuer-SG         009 2113  
   Coding: 0004278
   Shop #: WSC 10501 400 10505
   VCID: 326BD63DAD9520AE9B-8066

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge. Trebuie calculator gen.4 si in plus interfata de la 14 in sus ptr activarea functiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am precizat ca am incercat cul ultima versiune de VCDS Oem 15.xx

 

De asemena am incercat la Coding sa adaug +4096 la codarea mea initiala 0004278. Accepta codarea insa nu se activeaza plierea din telecomanda.

 

wKPW5x.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu stima domnilor,

 

Am un Golf 6 la care as dori sa activez "mirror folding" cu ajutorul telecomenzii. Masina are oglinzi rabatabile, ele se pliaza manual.

Poate nu inteleg eu, dar tu vrei sa activezi plierea oglinzilor din telecomanda pentru niste oglinzi care nu au pliere electrica ci doar manuala? :lol:

Daca ai oglinzi pliabile electric nu poti activa ce vrei tu cu calculatoarele care le ai acum, trebuie ce a zis pronet mai sus.

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. vcds genuine nu e versiune 15.10 ci 15.7.1

2. Daca nu ai pliere electrica din buton nu ai cum sa faci plierea din telecomanda.

3. Codarea care ai incercat sa o faci nu e activa chiar daca iti accepta codarea-din cauza interfetei si posibil a controller-ului de usa. Acea codare se face atunci cand faci retrofit la un modul compatibil.

4. Activarea plierii din remote nu se face prin adaugarea unei valori -codding ci din adaption.

Iti refuza security acces ptr ca calc.tau de usa nu suporta asa ceva.

Codarea ta 4278 integreaza si 4096-ai zis ca ai oglinzi pliabile din buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Mistery - ai dreptate, nu am fost eu foarte explicit, am oglinzi pliabile electric din buton, nun pliabile manual :))

 

@Pronet - personal detin vcds 11.2 insa am acces si la original 15.7.1 , cel cu care am incercat astazi la care i-am facut printsceen.

        Nu accpeta security code de niciun fel.

 

 Multumesc ptr. suport si clarificare , deci ar cam trebui sa ma resemnez ca nu se poate activa cu modulul pe care il am acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva. Toata treaba sta in calc de usa-sa fie gen 4 ...restu' face interfata :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca pui in usa soferului calc gen 4?

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci va merge. Bineinteles, sa ai si oglinzi pliabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva trebuieac toate calculatoarele sau macar ambele de pe fata sa fie gen 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de pe fata...ca doar nu iei doar pe stg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cele de pe spate mai comunica cu cele de pe fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce e fata sunt master ptr spate. Teoretic ar trebui sa comunice. Cele gen4 ar trebui sa integreze si gen 3.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, astazi am incercat sa fac si eu niste Codari si am niste nelamuriri.

 

1. Care este codul de Security Access pe Centr Electronics la masina mea, am incercat cu 31347 dar nu ma lasa, asadar n-am putut sa fac multe din ce aveam in plan .

 

2. Am facut codarile ptr TPMS in modulul de ABS si in Instruments, mi-a aparut in bord optiunea sa fac Store la Presiuni, dar cand dau confirm imi spune

Values not stored, mai trebuie sa fac ceva din VCDS suplimentar inafara de codarile respective ?

 

3.Dupa ce modific o codare din Long Coding, apare o fereastra cu 3 tipuri de confirmari, legata de niste coduri WSC sau ceva de genul, prima optiune e Yes, a doua No si a treia Cancel, eu am selectat No si a mers, am facut bine asa ?

 

Mare lucru nu am reusit sa fac, TPMS nu vrea sa faca Store, am setat sa spele farurile la 8 spalari de parbriz in loc de 4 (cred) si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA nu ai citit destul si nu ai facut corect ,.

 

LA g6 nu ai nevoie de security acces.

TPMS nu e codat corect, nu l-ai activat pe cel care se bazeaza pe senzorii de ABS ci pe senzorii dedicati pe care tu nu ii ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa codezi pe ABS si pe ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin si Al ... am facut exact cum mi s-a spus tot pe topicul acesta aici : http://vwforum.ro/topic/116408-golf-6jetta-codari-vag-com/page-54#entry2611579

 

Acum citind pe internet am vazut ca eu am activat un bit in plus pe ABS, mai exact cel de pe Byte 17 Bit 2.  

Sa inteleg ca optiunea cu Store din BC+ functioneaza doar ptr sistemul direct, dar nu pentru cel indirect ? Pare stupid ptr mine, dar posibil .

Si la sistemul indirect resetarea se poate face doar din Basic Settings cu VCDS ? Nu am buton .

 

Referitor la Security Access, ce inseamna ca nu am nevoie, ptr ca mie tot imi cere cod cand dau pe Security Access, exista vreun cod default ?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine functioneaza sa resetez TPMS indirect direct din BC+, pentru asta ti-am spus sa bifezi pe 03-ABS Byte 17 - Bit 2. E valabil pentru masinile MY2011+.

Ce vrei sa faci pe Central electronics de incerci sa introduci Security Acces?

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziua buna colegi! Stie cineva ce reprezinta eroarea 00469? Am dat o scanare cu VAG_COM si la CAN Gateway apare aceasta eroare. Masina e Golf 6 TSI. Pe siteul ROS-TECH nu am gasit-o. Asta apare la diagnoza:

1 Fault Found:
00469 - Infotainment Databus in Single Wire Operation 
            011 - Open Circuit - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00101011
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 166
                    Mileage: 36344 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2055.14.20
                    Time: 09:37:54
 Multumesc de raspuns.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hayate eu am codat exact cum ai spus tu, si cand dau Store din BC+ imi spune values not stored . Iti aduci aminte poate trebuie dat prima oara Reset din VCDS de pe Basic Settings sau altceva facut ca sa accepte Store ? Sau poate este vreo conditie sa mergi cu masina inainte sa poti da Store, o sa incerc mai indata sa vad daca tot asa nu ma lasa .

Pe Central Electronics vroiam sa incerc sa setez cat trebuie tras de maneta ca sa activeze spalatoarele la faruri si inca ceva tot legat de asta, dar cum n-am putut intra am lasat-o balta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reincercat mai inainte sa-i dau iarasi Store la valori si tot nu m-a lasat .

O sa reverific diseara daca am facut codarile care trebuie si o sa incerc sa dau un reset din Basic Settings .

Daca stie cineva de ce nu merge ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai la ca sa dai store, ce aibactivat tu are nevoie de senzori suplimentari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nevoie de senzori suplimentari, a activat ce trebuie, numai ca nu are butonul de TPMS instalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti indruma cu pasii de urmat ptr. a coda Centrala Electrica (cred) sa semnalizeze de 3 ori la apasarea manetei de semnalizare, nu de 5 ori cum este acum.

 

As mai dori sa imi dezactivez actionarea automata a stergatorului de pe spate atunci cand bag in R si senzorul de ploaie sesizeaza ca parbrizul este ud/umed.

 

Multumesc,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!