Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

Normal... asa apare in VCDS . Dupa 2010, s-a pus BCM - e in locul centralei si are 3 mufe mari - negru, alb si bej.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update-uri se pot face, dar e vorba si de diferente hardware - ca si la centralele anterioare - xenoane, chestii.... atunci trebuie inlocuit BCM-ul, daca nu suporta.

 

Acum, depinde foarte mult de PN-ul lui, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele BCM-uri suporta stopurile cu led, xenon oem sau luminile de la placutele de inmatriculare pe led. Daca e un bcm care nu le suporta, in primul rand vor da eroare care uneori se poate rezolva din codare, dar mai simplu se bcm-ul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se inlocuieste, mai ales daca nu suporta DRL-ul cu leduri la bixenoane ... cum e la G6, Jetta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Eu asa am facut pt ca nu imi mergea faza lunga pe bi-xenon. Stopurile in schimb au putut fi codate pe centrala veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca cu Vag- Com se poate verifica presiunea din cilindrii? Am vazut ca bujiile incandescente la motoarele CR au senzor de presiune.

Modificat de nyky85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Sper ca postez in locul care trebuie si ca ma puteti lamuri intr-o anumita privinta.

 

Masina mea vine din fabrica dotata cu modul bluetooth, microfon, unitate RCD310. Am incercat, fara succes, sa ma folosesc de functia de handsfree cu mai multe telefoane:

Nokia E51-telefon incompatibil

HTC Desire (root+custom ROM)-nedetectat

Samsung Galaxy SII sau III (root+custom ROM)-nedetectat

Nokia 7230-telefon incompatibil

HTC One X+ (stock)-telefon incompatibil ceea ce mi se pare chiar aberant, la fel ca si in cazul lui Nokia E51

 

Unitatea pare sa aiba memorata din incercarile anterioare un Samsung Galaxy Note, deci nu vad de ce nu ar functiona cu alte terminale Android.

 

Am urmatoarele intrebari:

1. Este cumva nevoie (si se poate) sa se faca un update al firmware-ului sau al listei telefoanelor compatibile pentru a reusi sa imi conectez telefoanele la modului bluetooth?

2. Unitatea radio are vreo legatura in problema asta?

3. Imi scapa ceva, cumva?

 

Va multumesc anticipat!

Modificat de phenex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare si posteaza PN-ul modulului tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am rns 315 si intr.adevăr , greu găsesc un telefon compatibil . Stiu ca este o lista cu cele compatibile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare si posteaza PN-ul modulului tau

 

Momentan nu imi este la indemana varianta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina... este la indemana ? daca da, vezi sub scaunul pasagerului, ai modulul BT. Fa o poza si posteaza eticheta cu codurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat sub scaunul din dreapta, dar nu am observat nimic de genul. Singurele etichete pe care le-am vazut erau cele prinse de niste cabluri groase. Mai exact unde trebuie sa ma uit sub scaun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, ok, merci. Revin maine cu o poza ca sa vorbim asupra unui fapt concret.

 

LE: M-am uitat si banuiesc ca modulul BT se afla sub acea protectie de polistiren pe care nu am avut cum sa o scot la momentul respectiv.

Modificat de phenex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sub protectia de polistiren - tapitat -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu poza, acesta este modulul de BT montat:

 

IMAG0065.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta trebuie sa mearga cu toate telefoanele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci unde ar putea fi problema? Fac eu ceva gresit (desi ma indoiesc, nu e mare inginerie)? Are vreo legatura ce fel de unitate radio-cd este atasata la el?

 

Se poate face vreo actualizare a firmware-ului sau o reinitializare?

Modificat de phenex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut RCD310 pe mașină, mi s-a conectat instant cu iphone-ul. Incearca să faci conexiunea de pe telefon: pui contactul la mașină și timp de 5 minute mașina va fi vizibila, cauți cu telefonul VW PHONE sau ceva de genul (variaza de la modelul de bluetooth la altul, dar ar trebui sa fie destul de evident) și dai connect și urmezi procedura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc pasii astia.

 

Telefonul actual, precum si celelalte telefoane, nu au gasit unitatea bluetooth de pe masina, dar in cateva cazuri unitatea a vazut telefoanele, numai ca in cazurile acelea imi dadea eroarea de incompatibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudat, văd că e un highline mașina ta, deci ar trebui să ai CB+, RCD310 știe doar să preia audio de pe bluetooth, nu cred că are treabă cu pair-ul în sine. Dacă erai din București ne puteam întâlni în vreo seară și făceam un swap la unitățile bluetooth și vedeam de unde e problema, dacă e de la modul sau de la CB. Poate e cineva din Brașov pe aici care are bluetooth și e dispus să facă asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!