Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

eu am pe G6 - la RCD 310 , bundy m-a ajuatat ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De ce la mine nu merge sa schimb binary? Desi era Longcoding si selectat bit-ul 18, mie nu imi apare binary, cu tot cu EEPROM selectat.

Cum se poate in videoclipul de mai jos, dupa min 1:15

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU UMBLA LA SETARILE BYTE 18 !!!!!

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

daca nu vrei sa ajungi la reprezentanta :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, pai si ce e de facut ca sa pot merge si eu normal fara eroare si fara sa orbesc cu drl noaptea? Nu as umbla la byte 18 daca s-ar putea altfel :( . Pe vwvortex este cineva de la RossTech ce spune ca se poate umbla ca acest bit doar in cazul inlocuirii stopurilor cu cele led.

http://forums.vwvort...-issues...-(MK6)&p=67300665&viewfull=1#post67300665

List of Cent. Elect. Module #9 units with Halogen and with Rear Fog

  • Byte 18 coded to "22". All lights functional and at correct brightness.

Build Date: Jan, 2010 - unick

  • Byte 18 coded to "15". All lights functional and at correct brightness.
  • Byte 18 coded to "22". All lights functional and at correct brightness.

Codarea este pentru un Golf NA (North America) si nu pentru unul RoW (Rest of the World). Ar putea aparea probleme?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai ca m-ai pierdut, probabil e prea devreme, sambata dimineata :D

Eroare la care bec? Si cum adica DRL noaptea?

Eu m-am jucat la byte 18, tot din prostie, acum vreo jumatate de an, n-am ajuns la service, dar incepusem sa am niste probleme (in functie de schimbare cu 15, 22 si parca mai gasisem o valoare, nu mai tin minte exact, aveam intensitate mai mica in stopurile OEM, cele din aripa, chiar la un moment dat nu se aprindea DRL-ul pe stanga, al farului OEM, chiar am crezut ca e ars. In final, folosind un VDSC 10.64, am ramas la byte 18 cu codarea 04 si nu am mai avut probleme de atunci)

Pana la urma e decizia ta, dar sa fi pregatit si de un drum la o reprezentanta ;)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am eroare de bec ars la stopurile led, asa se intampla initial la oricine are retrofit. Am rezolvat eroarea ca mai tarziu sa descopar faptul ca s-a setat drl ca pozitie, adica mi se aprind doar cand mut comutatorul pe pozitii, iar noaptea lumineaza alaturi de faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu ai incercat "sa muti" DRL-urile pe faza scurta sau inapoi pe becul dedicat? Nu le memorez, dar stiu ca ai optiuni prin Centrala Electrica...

Ce sa inteleg, ca acum ai eroare de bec ars sau doar ca ai becul DRL aprins permanent, sau ambele?

(am impresia ca am mai discutat asta, nu stiu exact daca tot cu tine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In centrala este bifat pe bec separat, mai am optiunea sa le pun pe ceata sau pe faza scurta. Compromisul ar fi sa le pun pe faza scurta, dar s-ar duce tot farmecul drl.

Cred ca tot cu mine ca e o problema mai bizara.

Eroare nu am, drl nu este aprins permanent, ci doar cand pun pe pozitii, noaptea cand merg cu faza scurta ii cam orbesc pe ceilalti pt ca drl nu se stinge, mai multi mi-au zis ca arata ca faza lunga cand de fapt nu este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca ai "frigiderul plin"

Si modificarea byte 18 unde ai facut-o?... Momentan, daca nu vrei batai de cap, muta DRL pe faza scurta (sa nu cumva sa-ti treaca prin cap sa-l pui pe proiectoare, ca e urat rau si te confunda lumea cu altcineva), daca nu, incearca sa-ti bagi nasul in byte 18, dar sa fi prin preajma unei reprezentante :D

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ti-a codat stopurile? Eu am folosit dongle-ul de la kufatec si nu am avut nici o problema cu DRL-ul. Iti pot da interfata mea sa o probezi la tine insa nu stiu daca o sa mearga, la kufatec pe site scrie ca merge doar pe o singura masina. In fine, daca ai drum prin Floreasca putem incerca ca acum am doua interfete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopurile le-am codat la Florin de la Soft Tuning (Florin@Caractere). Ele au venit cu o hartie prin care se spunea cum trebuie codat pentru anularea erorii, acel 000010101 care la mine nu se poate introduce. Asa am gasit solutia de compromis cu selectarea GTi RoW. Cand le-am luat am zis ca nu are niciun rost sa mai dau cateva zeci de euro pentru un dongle de la kufatec,am zis ca sunt destui virtuosi in ale VCDS care sa-mi rezolve eroarea. Probabil masinile 2009-2010 merg asa, la cele 2011 nu.

Pe proiectoare nu le pun clar, iar frigiderul il am plin, norocul meu este ca circul putin noaptea.

@Kadettro: Iti voi da de veste cand am drum prin zona, multumesc de oferta. Mai ales ca vreau sa vad si R-ul :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa treci oricand, astazi chiar n-am treaba :P, nu merge cu dongle-ul incercam cu VAG Com-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU UMBLA LA SETARILE BYTE 18 !!!!!

Poti sa treci oricand, astazi chiar n-am treaba :P, nu merge cu dongle-ul incercam cu VAG Com-ul

Dongel e baza, ca noi cu VCDS nu am facut nimic. Apropo, ce codare ai acum la Byte 18 ?

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am codare 06 - GTI RoW (Rest of World)

Parca 06 este. Stopurile functioneaza foarte bine, se sting cele de pe haion cand deschid portbagajul, se aprind la frana doar cele exterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect 04, nu mai tineam minte exact. Insa acolo nu vad si optiunea de Golf simplu 5k

Eu de ce nu am binary?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

vreau sa pun leduri pe DRL, daca bifez LED drl scap de ereoare bec ars in bord, sau la ce se refera aceasta functie? bye 27, bit 2 si ce reprezinta speed signal output active bye 9, bit 1

am atasat poze sa vedeti exact :icon_thumleft:

post-97030-0-62702600-1333225766_thumb.j

post-97030-0-30570300-1333225911_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa pun leduri pe DRL, daca bifez LED drl scap de ereoare bec ars in bord, sau la ce se refera aceasta functie? byte 27, bit 2

Eu asa am procedat cand am pus farurile AM... insa am facut operatia inainte sa le montez si nu am mai verificat ulterior prin dezactivarea byte 27, bit 2... E posibil sa am un fel de anulator in far, dar nu sunt sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

si nu ai eroare in bord nu? dar speed signal output active ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Dar pt leduri la lampile de numar daca debifez "Lamp monitoring(cold) license plate lamps active" byte 23, bit 6 nu mai da eroare bec ars?

Gata nu mai am intrebari :lol:

post-97030-0-75625300-1333228783_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot o sa dea eroare. Am incercat la mine si nu se intampla nimic.

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU UMBLA LA SETARILE BYTE 18 !!!!!

Poti sa treci oricand, astazi chiar n-am treaba :P, nu merge cu dongle-ul incercam cu VAG Com-ul

Dongel e baza, ca noi cu VCDS nu am facut nimic. Apropo, ce codare ai acum la Byte 18 ?

Standard Eprom Settings , si 000000 , in afara de asta nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!