Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

Stopurile pe LED din fabrica vin cu LED pe marche-a-rierre; cred, nu sunt sigur.

Se pare ca ai dreptate dupa consultare ETKA, aveam impresia ca si la cele GTI exista bec pe marche arriere, dar de fapt au becuri doar la "stop pe frana"

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabib77, nu cred ca versiunea softului de pe masina o poti gasi altundeva decat la reprezentanta. Poti sa intrebi la cei care softeaza motoare (revo, etc). Oricum, la prima interventie pe care o vei avea in service -unde ti se va face diagnoza-, ti se va face si updateul respectiv. O diagnoza mi se pare ca e cam 110 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci m-am inselat, dar oricum e mai mic becul la stopurile cu LED decat la cele normale - parerea mea.

Mi se pare ciudat sa nu mearga CH automat. Practic, in cazul functiei acesteia, senzorul de lumina se dovedeste inutil. :sly:

CH automat merge doar daca ai senzor de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci m-am inselat, dar oricum e mai mic becul la stopurile cu LED decat la cele normale - parerea mea.

Tocmai de cat de slab este ma plang si eu. Pe fabie nu aveam nicio problema la mersul inapoi.... In fine, ma gandesc ca nici un alt led, mai mare ca si intensitate nu se poate pune, cel putin fara erori in calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlBundy: trebuie bifat ceva cu VAGCOM? Eu am senzor de lumina dar trebuie sa fac manual CH. Am activat in CB dar 'geaba.

@CosminB: Spre uimirea mea, camera de RearAssist vede foarte bine chiar si cu LED-ul acela, dar e loc de mai bine - uneori apas frana doar ca sa se aprinda stopurile ca sa se vada mai ok.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie setat cu vag-comu sa iti mearga CH automat. Eu unul prefer CH manual, sa folosesc functia numai cand e nevoie de ea. Cristi spune ca nu merge setat CH auto decat la cele cu senzor de lumini. Probabil ca se refera la centralele noi. La mine am setat pe auto si nu mi-a placut sa se aprinda cand vrea ea. Chiar si la octavia am setat-o pe manual, chiar daca nu am senzor, dar aia are alt tip de centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, sunt vreo doi biti care trebuie bifati la centralele noi pe 30 bytes. Se debifeaza cH manual si se bifeaza cel automat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai citit cate ceva fugitiv, dar nu sunt convins : G5 are alt CECM decat G6?

Doar ce am vazut unul (mk5) cu semnalizarile aprinse US Style si am auzit ca la mk6 nu ar merge..

Multumesc anticipat pentru lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, cel de G6 include si modulul de confort 46. Si sunt tot pe 30 Bytes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Am 2 intrebari legate de codarea unui RNS510 MFD 3 ver C (ecran LED):

1. Dupa ce a fost montat am observat ca nu sunt afisate pe MFD informatiile de la navi. Deci, intrebarea ar fi: cum sau ce trebuie codat sa am afisare pe CB+ al masinii?

2. Vreau sa fac un update de FW la RNS. Acum este ver C, iar prin update la versiunea pe care am gasit-o (3810) am inteles ca va trece la ver D. Intrebare: dupa ce fac update-ul, este necesar sa fac din nou codarea RNS-ului? (am inteles ca dupa acest update, la long coding va fi nevoie sa se treaca de la codare in 9 bytes la cea in 10 bytes).

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie debifat ceva cu BAP Protocol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, se pare ca asa este...pentru afisare pe MFD trebuie umblat la BAP Prot. O sa incerc chestia asta. Multumesc.

In ceea ce priveste update-ul de FW, pana la urma este necesara recodarea unitatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la G5 nu era necesara recodare masinii dupa schimbare softului la RNS 510..

la G6 inca astept sa mi vina..

la faza cu BAP m am jucat mult de tot, daca vrei te ajut, vezi ca nu o ia din prima..trebuie bifate si debifate si altele..in functie de ce radio cd aveai inainte..

trebuie ca masina de asemena sa stie si ca ai navi..codat modulul 37 daca nu ma insel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, o intrebare, cum codez stopurile vechi ale masinii dupa ce le scot pe cele cu led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ti zice vag ul intuitiv, pe dinafara nu cred ca stie cineva..chiar tot..

vezi la ce iti da erori, si debifezi ce e cu led/xenon si lasi normal..asa deduc eu..

dar de ce dai jos stop urile le dde Golf6? sau tu ai Golf5? cum vad in semnatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum nu mi-am pus aceasta intrebare

In timp ce stateam la semafor am observat imaginea oglindita intr-un TIR din spate cu stopurile masinii mele si am observat ca nu am "stop pe frana" decat sus pe luneta si pe stopurile exterioare, nu si pe cele care sunt atasate pe portbagaj

Daca ar fi sa achizitionez stopurile AF din imaginea atasata trebuie sa codez centrala electrica pentru stopuri de GTI (ma refer la byte 18)? Cei care le vand spun ca sunt plug-n-play dar nu sunt convins ca vor primi semnal pentru "stop pe frana" la stopurile de pe portbagajrv39slrsl.jpg

Ar mai fi o varianta, pot sa am eu probleme si in mod normal se aprind si stopurile stock, atasate de portbagaj la Golf 6 cand se apasa pedala de frana?

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nici o problema, normal se aprind doar cele din exterior cand calci frana indiferent ca sunt cu becuri sau leduri. Vorbim de produse OEM nu aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am vazut, dar cele 6 SMD-uri din stopurile de pe interior sa fie degeaba? La GTI tot asa, se aprind doar cele de pe exterior? E ultima intrebare, ca sa nu deven total off-topic

Macar m-am linistit, umbland acum ceva timp, dintr-o prostie, la byte 18 am crezut ca am facut eu ceva in neregula ca se aprind doar stopurile la exterior

Modificat de gabib77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La toate. Eu am led OEM si frana se aprinde pe ext.

Cele de pe interior nu sunt degeaba. Sunt pozitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru confirmare... probabil sunt pentru pozitii la OEM, la cele AF de la Dectane inseamna ca sunt degeaba, cele 6 din partea de mijloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura codare pentru stopuri, din cate tin mint, era sa nu se mai stinga atunci cand se deschide portbagajul. Altceva nu tin minte a fi citit despre ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca a facut cineva il rog sa posteze codarea ca sa ti arate temp la ulei in bc..

merci,

ps: m am pris si eu dupa 3 luni cum functioneaza comming home, nu mai e ca la g5, automat , trebuie sa dai un flash din maneta si merge, daca e activat in bc meniu.

am senzor de lumina.

apropo, are cineva un manual de g6 in RO?

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca ai senzor de lumina de ce recodezi centrala electrica, astfel ac sa ai CH si LH la fel ca la G5 ? Si se mai poate coda ca sa se aprinda doar la deschiderea usii ca la audi si se mai poate coda sa folosesca proiectoarele in loc de faza scurta, daca ai xenon pe scurta.

Nu exista codare pentru a arata temp uleiului in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!