Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Service position e descris extrem de precis in manual. Foarte util iarna, se curăță mai usor de zăpadă, gheața, mai ales daca se încălzește parbrizul in prealabil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit de 2 ori cap coada manualul în format electronic și nu îmi ramasese în cap asta cu service position. Acum, ca am văzut video, sigur nu o sa uit procedura. 

Oricum, când ai nevoie urgenta, sa cauți în manualul electronic proceduri e peste mana ( cum cautam eu asta iarna pe viscol în portbagajul cu bagaje șurubul ptr remorcare, de ex) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In graba de a semna stampila si a trimite actele nu am dat atentie la ceea ce era specificat in contract.

Am ales 4motion in ultima clipa pentru a scapa de dq200. Am observat ca este mentionat ca voi primi 1.5tsi 4motion dsg7.

Este o greseala sau va fi cumva dq380/381 in 7 trepte?

Intreb aici pentru ca inca nu am raspuns de la dealer. Si oricum ei se pierd in detalii cand ii intrebi chestii de genu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e dq380, asa cum spune Dragos. Nu te baza pe ce spun vanzatorii, habar nu au ce vand, pe mine incercau sa ma convinga ca masina mea va veni cu DSG7 cu ambreiaje uscate, desi peste tot in specificatii scria DSG6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Sunt linistit total acum.

Totodata si bucuros pentru ca in mod normal din ce am citit dq380 are la baza dq500 care pare sa fie cea mai fiabila cutie dsg de pana acum.

Si banuiesc ca avand 7 trepte ar trebui ca masina sa aiba si un consum mai scazut decat cele echipate cu dq250 in 6 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit. 380 deriva din 250. Au adaugat  o treapta si au "optimizat" tot ce tine de materiale/componente folosite.

Cutia este "anuntata" ca fiind buna pentru 400 nm dar din ce se gaseste pe net ca fisa dyno pt motorul de 190 cp...aceasta nu livreaza mai mult de 370/380nm. 

Marele avantaj este faptul ca avem un dsg "umed".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul depinde de etajare, varianta 4x4 fiind mai grea cu 100kg nu m'as astepta la consum mai scazut decat la un fwd cu cutia in 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream ca avand o treapta in plus  4motion dq380 ar trebui sa consume mai putin decat 4motion dq250.

 

Clar fwd va consuma mai putin decat ambele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca te gandeai la diferenta intre ce comandasei initial si c'ai schimbat ulterior pe 4drive. Dar chiar si'asa, nu te gandi ca au luat o cutie cu 6 trepte si i'au mai adaugat inca una, sigur rapoartele difera si diferentele de consum sunt mici, nu ca intre o cutie in 5 trepte si una in 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca ai putut face comanda cu 1.5 TSI? In acest caz, care a fost diferenta de pret fata de comanda initiala? Cum e cu optionalele, lista a ramas identica cu cea initiala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Comanda este cea veche de la sfarsitul lui iunie. La momentul acela ramasesem pe 1.4 tsi dsg7 fwd+ tapiterie neagra,full link,lava blue.

Luna asta am fost anuntat ca trebuie sa refacem actele pentru leasing intrucat motorizarea va fi 1.5 si exista o diferenta de pret de 200€.

La acel moment am cerut adaugarea 4 motion si mi-a fost confirmata.

Configuratia finala este 1 5tsi dsg7 4motion full link, alcantara negru si culoare lava blue.

Dar am beneficiat de lista de preturi pentru my2018. 

Din cate stiu eu nu a aparut nimic pentru my2019

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, dar masina de'acum va respecta configurarile standard + pachete de dotari, sigur nu iti afecteaza in nici un fel alegerile? Ma gandesc ca Full link ar putea fi la pachet cu navi, de ex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta m-am gandit si eu, daca masina e afectata de noul model de configurare, cu pachete. Teoretic, full link nu ar trebui sa fie legat de navigatie, eu am aflat chiar de la dealer ca va fi standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va fi standard Full link e ok, tapiserie ca e maro sau neagra oricum nu afecteaza, deci in rest nu il incurca nimic la configuratie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca are vreo legatura cu acele pachete de optiuni. La configuratorul leon inca vad disponibile destule optiuni.

Deci posibil sa nu se mai aplice ceea ce ne temeam noi.

Am uitat sa spun de park assist pe langa 1.5tsi dsg7 4motion full link, alcantara negru si culoare lava blue. 

@Cristian tu ai excellence. Ai holograma aceea din oglinda?

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce holograma te referi? Singurul lucru care imi vine in minte e blind spot, daca e vorba de asta da, am asa ceva in oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina de primire, aia din oglinda cred ca o au toate, cel putin toate xcellence.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am si eu asa ceva. E ok, dar e mai mult estetica decat functionala, nu lumineaza acolo unde ai picioarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Xcellence sigur este, dar e doar de efect la inceput, eu nici nu o mai observ.

Cat despre pachetele de dotari, nu prea cred ca nu le vor implementa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e cam fara rost lumina aia. Ar fi buna pentru cand vii la masina, dar cu keyless entry nu prea deschid masina inainte sa ajung la ea si cum zice si Cristian, oricum bate prea in fata lumina incat sa fie mai mult decat pentru estetica. La coborat din masina am vazut ca lumineaza suficient iluminarea interioara, nu trebuie altceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti sa vedeti cum va functiona configuratorul pentru Ateca, puteti configura un Leon, se pare ca pe Leon sunt deja certificate conform WLTP 1.5 si 2.0 TSI. In cazul in care nu vor mai aparea modificari, pentru Leon se pastreaza optionalele, ca si pana acum, nu doar pachete de optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce pe englezi i'ar "indopa" cu pachete de dotari la Ateca, iar pe noi ne'ar lasa sa ne alegem ca la piata optionalele individuale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu... De asta am scris ca e asa, in cazul in care nu se mai fac modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!