Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Problema se manifesta atat cu S7 cu miniUsb, cat si cu S8 cu Usb Tip C, cu cablurile originale. Si ambele au facut probleme dupa update de AA

LE: problema de fapt nu e ca nu ar merge AA, ci ca Waze'ul, prin AA, nu primeste update'uri de pozitie. Google maps merge fara probleme

Modificat de andrei0241
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa update-ul la IOS 12 folosesc Waze doar prin Apple CarPlay si diferenta este ca de la cer la pamant fata de Android Auto si asta in conditiile in care aveam un Google Pixel curat, pe care rulam exclusiv Waze si Google Music.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S8 merge perfect, atât pe waze cat si pe maps. Aveti aplicația AA instalată pe bune din google play sau cu uit de instalare? Acum ceva timp AA nu era disponibilă din românia, eu am instalat o din germania, acum ii fac doar update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are importanta, eu folosesc aplicatia de pe apkmirror, functioneaza perfect. E foarte important cablul, daca nu e ok face probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata: telefoanele le aveam pe modul mediu de economisire a bateriei si asta se pare ca nu ii convenea lui Waze, desi Google maps nu era deranjat. 

Problema am gasit'o semnalata si pe forumuri internationale, manifestata pe diverse modele de la varii producatori, de acolo si solutia

 

LE: dupa o plimbare de ~10 km cu "Ioana", cu reconfigurari traseu etc, totul functioneaza bine, deci m'am linistit cu update'urile

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din scurta mea experienta cu ateca am descoperit cateva chestii singur dar am si anumite intrebari.

Incalzirea auxiliara face singura diferenta in functie de temperatura de afara pentru a merge doar pe ventilatie sau si incalzire?

Daca conectez telefonul meu prin android auto nu mai pot "cupla" prin bluetooth telefonul sotiei. Ce alte variante as avea?

In versiunea my 2019 navigatia a venit inclusa fara sa o bifez la optiuni. Cred ca este varianta standard,nu plus.

Dar am in meniu wlan. Am reusit sa creez hotspot al masinii dar nu preia internet de nicaieri. Slot de sim nu am vazut. Am incercat sa dau tether prin usb dar nici asa nu merge.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wlanul este doar pentru data broadcast intre telefon si unitate ... streaming de muzica in principiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iei ceva de genul asta pt internet: "Huawei HiLink CarFi E8377 4G LTE Kfz Wi-Fi Router LTE Modem Hotspot" sau sa faci hotspot direct de pe telefon. Singura utilitate pe care o vad e ca daca ai copii/pasageri ei se conecteaza doar la SEAT WLAN cind intra in masina. Dar tu poti sa furnizezi internetul fie printr-un device special(vezi exemplu), fie prin hotspot de la telefonul tau, sau al sotiei. Pasagerii nu au nevoie decit de o singura parola, cea de la SEAT WLAN in loc sa se conecteze la fiecare "furnizor" de internet existent la un moment dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau faci hot spot din telefon si gata. 

Încălzirea auxiliara tine cont de temperatura exterioară si de cea setată din sistem. Deci in teorie face si doar ventilatie, dar iti garantez ca ventilatie aia nu ajuta la nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr aerisire e mai eficient sa deschizi din cheie toate geamurile, eu telecomanda incalzirii stationare o am la cheile "de iarna"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fun fact, am dat peste acest site.

La 31.12.2018 in Romania erau 258 de Ateca inmatriculate, 84 diesel / 174 benzina.

Offtopic, nu mi-am inchipuit ca lucrurile stau asa rau cu parcul nostru auto.

- total autoturisme 6,450,750

- mai vechi de 6 ani 5,912,190, adica 91.65%

- mai vechi de 11 ani 5,115,796, adica 79.31%

- EURO5 a fost introdus in 2011 (8 ani), EURO4 in 2006 (13 ani)

- mai vechi de 9 ani 5,505,073, adica 85.34% sunt cel mult EURO4

- mai vechi de 12 ani 4,279,317, adica 66.34% sunt cel mult EURO3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat si pe Jurnalul pe bord, dar nu toti posesorii de Ateca urmaresc si acolo, asa ca adresez si aici intrebarea:

Ce temperatura aveti la ulei la viteze mari, in perioada asta?

La mine, pe A2, la 130kmph, 30grC afara, uleiul varia intre 107 si 109grC, ceea ce mi s'a parut cam mult fata de ce stiu de la o alta marca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa e si la mine, nu iti fa probleme, asta e temperatura normala, se pare, Leonul sotiei are aceeasi temperatura in sarcina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Vreau sa va intreb si eu ceva: se poate configura climatizarea din easy connect indidual, sofer si pasager, nu doar in ceea ce priveste temperatura (sofer tare la picioare, pasager incet in fata)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se poate, masina are o singura aeroterma, ca sa poti face asta cred ca ar trebui sa fie doua. Poate la marcile premium exista asa ceva, desi eu nu stiu sa se poata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Confirm si eu temperatura uleiului 108-109C la viteze de autostrada pe A2.

Daca Ateca facelift ar veni si in varianta PHEV, m-as gandi serios sa o schimb. Chiar daca stau la bloc, pana la sfarsitul anului se vor monta in parcarea subterana de la munca incarcatoare gratuite pentru angajati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte posibil sa existe o varianta PHEV a modelului facelift. Si eu ma gandesc serios la o hibrida sau chiar 100% electrica, insa nu ca inlocuitor pentru Ateca.

Chiar o sa ma uit si eu la temperatura uleiului in sarcina, sunt curios daca Mobil 1 se incinge la fel de rau, dar mai ales daca o sa am acelasi consum de ulei ca si Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si Ateca si Tarraco vor avea variante hibride in 2020. Sistemul va fi, mai mult ca sigur, cel de la Passat gte. 

Iar apropo de temperatura uleiului (Castrol 0w20 LL 4) la viteze de autostrada, daca mi se permite opinia, 103 grade C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0w20? Presupun ca nu pe Ateca, eu stiu ca doar 5w30 putem pune pe Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cine are motoare de tip nou cu filtru de particule la benzina, GPF, are in carte trecuta norma de ulei 508 00 unde vascozitatea este 0w20.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca la 2.0 TSI trebuie VW 508 00 care este 0w20. De fapt conform manualului meu toate pe benzina care au interval flexibil de revizie folosesc vw508 00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Voi ati completat ulei pina la prima revizie? Eu am aproape 14k si mi s-a aprins azi martorul de nivel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!