Jump to content

Incalzire scaune


Badger
 Share

Postare recomandată

Salut, 

Masina: Polo 9N 04

Am o dilema legata de incalzirea in scaune: exista vreo functie care activeaza incalzirea automat (temperatura scazuta afara, sau dezaburirea activa, etc), chiar daca butonul din bord e dat pe 0?

Ma confrunt cu problema asta, masina e luata sh de curand asa ca nu stiu daca e defect sau e feature. Fenomenul pare sa apara la scaunul soferului mai degraba.

 

Multumesc

Modificat de Badger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista, daca e pe 0 nu lucreaza, daca e instalatia OE si nu ceva pus dupa, improvizat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare sa fie OE (cel putin butoanele sunt). Ma bate gandul ca e butonul defect si "un inginer" a facut conexiunea pe direct...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si sub scaun un dispozitiv, sa nu fie acolo problema. Fa schimbul intre butoane si vezi daca problema se muta la celalalt scaun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt noul posesor al unui Polo 9n, cu scaune incalzite.

Initial nu a functionat incalzirea in scaune, Lipsea siguranta. Am montat-o, dupa care functiona doar scaunul pasagerului. Am desfacut scaunul soferului, am gasit rezistenta arsa. Am lipit-o, a functionat scaunul o zi, dupa care nu a mai functionat. De cateva zile ma chinui sa ii dau de cap ce este stricat. Am inlocuit butoanele intre ele, modulele de sub scaune, nimic. Am inlocuit si scaunele intre ele, scaunul soferului tot nu se incalzea (mutat in dreapta, tot nu functiona). Deci scaunul soferului are totusi o problema. La masuratoare, termistorii dadeau aceleasi valori (nu le mai retin) cu o exceptie cand in timpul unei masuratori cel de la scaunul soferului si-a schimbat valoarea, insa incalzindu-l usor cu o bricheta, ii scadea valoarea. Am luat un alt termistor de pe un scaune de mondeo  mk3, fiind mult mai mic decat cel de la  polo. L-am inserat in sezutul scaunului in locul celui original, am facut o proba si am observat ca se incalzea imediat scaunul. Am abandonat apoi munca pe ziua de azi, dupa vreo 6-7 ore de chin cu scaunele, si dupa o saptamana zi de zi de montat si demontat scaune, urmand maine sa o iau de la cap. Din pacate nu am poze. Intrebarile mele sunt: termistorul cat de aproape trebuie sa fie de sarma (rezistenta) de incalzire a sezutului? Lipit de sarma rezistentei? sau chiar in locul celui original inconjurat de rezistenta? Ma gandesc ca daca e prea aproape, decupleaza prea repede, daca e departe, se incalzeste prea rau. Cunoasteti un lipici pentru panza de la rezistenta ? De asemenea cu ce as putea lipi buretele ? Este crapat in cateva locuri. Cel mai bine ar fi sa inlocuiesc acea rezistenta cu una noua, insa nu am gasit de unde sa achizitionez. Cunoaste cineva ?

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai aparat de masura cum de nu reusesti sa-i dai de cap? Ai tensiune la mufa? Firele groase, lafel firele de pe scaun au rezistenta? Poate ti s-a intrerupt din nou.Izoleaza bine zona, cu termocontractibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti muta buretele de pe scaunul pasagerului pe cel al soferului plus instalatia de incalzire. Apoi mai vezi ce faci cu incalzirea pe partea pasagerului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau repari/inlocuiesti rezistenta.....daca ea este problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru indicatii. Am rezolvat-o, functioneaza cu termistorul de pe ford, probabil are aceeasi valoare, nu am mai masurat. Insa, a a aprut o alta problema. Am observant ca , desi butoanele de incalzire scaune sunt pe 0, functioneaza incalzirea. Destul de usor, insa se simte. Ca si cum ar fi pe treapta 1 - 2. Nu inteleg de ce, insa banuiesc ca butoanele ar fi de vina, nu vad ce altceva. O sa verific cu un ampermetru in locul sigurantei sa vad ce curent consuma. Ar trebui sa inlocuiesc butoanele de proba cu altele care stiu sigur ca functioneaza, insa momentan nu am de unde. Are cineva vreo idee din ce cauza se intampla acest fenomen? Butoanele ar trebui banuiesc sa taie complet alimentarea cand sunt pe 0, totusi ajunge curent in rezistenta scaunelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca la ambele scaune ajunge curent la rezistenta de incalzire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM rezolvat misterul. Unul din butoane este rupt. Axul rotitei este rupt in potentiometru, se roteste in gol, iar potentiomentru este blocat pe maxim. Din acest motiv se incalzeste scaunul. Curios este ca am curent in siguranta cand am butoanele montate, in cazul meu e normal sa am curent cand am butonul stricat montat, insa si cu celalalt buton montat am curent in siguranta, desi butonul este pe pozitia 0. Deci numai un scaun se incalzea permanent.

Am masurat si cu un ampermetru montat in locul sigurantei, si curios, nu indica nimic. Poate nu functiona ampermetrul. La polo bunoanele sunt mai simple ca la golf din ce am vazut, au doar un potentiometru, o dioda si 2 rezistori daca nu ma insel. Tranzistorul de putere probabil se afla in modulul de sub scaune. La golf am vazut ca se afla in buton.

Maine o sa incerc sa remediez acel buton rupt, unul nou este intre 300-400 roni. Cu banii astia imi cumpar scaune fata cu incalzire sh si probabil si butoanele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am un golf 4 alh si nu imi merge incalzirea in scaunul de la sofer,tind sa cred ca e dusa rezistenta, stie cineva daca se poate lipi sau reface in caz ca e arsa? Si daca as vrea sa o schimb rezistentele sunt universale sau au modele diferite indiferent de scaun ( scaune normale sau recaro, difera la aspect).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate reface la modelul tau - trebuie intai sa dai jos husa de pe scaun sa vezi cat de afectata este.

 

verifica in mufa vede de sub scaun, daca ai continuitate intre cele doua fire groase - daca nu ai, problema este la rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la cativa electricieni si mi-au zis ca rezistenta nu se poate lipi....si in caz ca trebuie sa cumpar alta nu prea merge( la un magain din botoasani costa 580 ron) si ma bate un gand sa cumpar un scaun (ajunge la 100-150 ron)de la dezmembrari cu reistenta functionala si sa o schimb doar ca nu gasesc scaun recaro doar model mai vechi ca sa zic asa....si nu stiu daca sunt la fel rezistentele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci, rezistenta la modelul tau merge refacuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu este facuta praf ...si nu merita reparata - abia cand o desfaci vezi despre ce e vb....asa cum am zis si mai sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...topic thieves.

Ca sa revin, mai exista si altceva in afara de buton care sa controleze incalzirea, un releu ceva pe sub scaun?

 

Asta daca nu descopar ca e aceeasi problema ca la alin77.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista si altceva care comanda rezistenta aia? Un releu, ceva?

alin77, gasesti si mai ieftin, am gasit cu 25EUR pe ebay (inca vreo 10EUR transport), insa tot mi se pare cam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul lucreaza cu modulul de sub scaun si mai departe rezistentele

 

mai ai un fir care vine de la centrala electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VCDS nu raporteaza nici o eroare, deci as banui mai degraba o problema de buton.

 

Multumesc de info

Modificat de Badger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit, e butonul din bord. Rotita aia are o tija de plastic pe semirotund care actioneaza potentiometrul si care se rupe de la jumate. Uite si niste poze.

Multumesc, postul lui alin77 a fost de mare ajutor.

 

In poze tija e lipita, sa vedem daca tine.

post-3155-0-49840000-1446285328_thumb.jppost-3155-0-61050900-1446285338_thumb.jp

Modificat de Badger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, la fel am gasit-o si eu rupta. Am confectionat dintr-o sarma de cupru putin mai groasa, am luat-o manual la pila dandu-i o forma cat de cat ca cea rupta (semirotunda in sectiune) si am infipt-o incinsa in buton. Din pacate am pierdut arculetul dar functioneaza. Badger , la tine tine lipitura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal sal, am un polo din 2008, 1.4 tdi, 59kW si de curand ma bate candu sa-mi pun incalzire in scaune, am gasit pe net, dar nu stiu daca o sa mearga

ma gandesc ca atunci cand dau drul la incalzire din cauza consumului sa-mi omoare bateria, alternator.......

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele impreuna consuma 10A maxim, cam cat 2 becuri de far....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!