Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

120 L, si rostul postului tau fiind?? nu, ca nu m-am prins cum ai argumentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...... am si eu o problema ...poate are cineva sugestii!!!

am un vw golf 4 din 2001- 90 cai

imi ovalizeaza tot timpul diskurile fata, daka sunt noi le ovalizeaza in 3000-4000km parcursi asta in conditiile in care incerc sa utilizez cat mai putin frana....... am schimbat pana acum 3 randuri de discuri..... probleme este ca nici mecanici nu prea stiu ce sa zica... am schmbat butuci ku rulmentii ca cica asa s-ar rezolva problema .. dar fara nici un efectt.......

daka are cineva vreo idee este bine venita.... ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BREMBO..... doua randuri sI ATE un rand.. ..



la directie mi-a iesit perfect fara probleme sa zic ca ar fi ceva stramb la ea... si nici la viteze mari nu vibreaza nimicc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E imposibil sa ovalizezi asa repede 3 randuri de ate/brembo.Ce definesti tu prin ovalizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kand franezi se simte o bataie puternica atat in pedala cat si in volan.. chiar enervanta....... asta a fost si concluzia mecanicilor de la service... pentru ca erau in garantie...... dar nici ei nu inteleg care este problema...... ziceu mai noi akum ka poate ar fi de la fuzeta, poate este stramba.... si de asta ...si nu sta etrierul bine pe diskkk... dar problema este ca pe disc nu se observa nimicc..... eu ma gandesk ka daka nu s-ar aseza etrierul bine ar lasa urme pe disk placutele .......sau ceva semene

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog frumos sa scrii in limba romana, nu ca pe messenger.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Ieri am schimbat placutele fata spate la golf, am pus TEXTAR, am plecat un pic cu masina dupa ce am terminat si frana imi tinea cam slab! Azi am facut cam 60 km si incepe sa tina tot mai bine, dar inca nu e cum era inainte! Ma gandesc ca dupa ce mai merg putin o sa isi revina complet nu? Pe spate imi mergeau usor rotile dupa montarea placutelor, dar pe fata imi freaca un pic! Din placute am luat un pic cu o bucata de smirghel sa imi calce bine pe disc, acestea fiind vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai folosit presa(prin rotire) pe spate la pistonas?Mai mergi putin cu masina si trage frana de mana in mers de 2-3 ori la viteza mica.Isi revine frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta cu dimensiunile discurilor de frana pt Bora 4Motion 101 cai? WVWZZZ1JZ2D345957

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am folosit presa prin rotire pe spate! am mai facut ceva km, incepe tot mai bine sa prinda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta cu dimensiunile discurilor de frana pt Bora 4Motion 101 cai? WVWZZZ1JZ2D345957

Ms

280/239.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Imi spune si  mie cineva ce marime au discurile fata ,spate si placutele de frana, pentru un Golf 4 variant,1,9 TDI 101 CP?.Multumesc



serie WVWZZZ1JZ2W321049,cod motor AXR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la tine sunt 280/232. Din cate stiu eu placutele sunt doar de un fel (fata (cu senzor sau fara) sau spate), nu difera in functie de marimea discului. Cel mai bine e oricum sa le comanzi dupa seria de sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

difera de la 1.4 la 1.6,1.9 68-115cp, la 1.9TDI 130-150cp, 1.8T, GTI aniversar, R32.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare.Ce marca de discuri de frana si placute(fata si spate) sunt pe Golful 4 1.9 TDI de 101 cp,si cu ce pot fi inlocuite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo,a cumparat cineva de pe SPARTS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

pentru masina din semnatura, dimensiunile discurilor sunt 230/280?

am inteles ca dimensiunea discurilor difera de la o motorizare la alta, dar dimensiunea placutelor difera? si daca da, care sunt compatibile cu a mea, si ce dimensiuni au?

placuta de pe interior este diferita de placuta de pe exterior?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o dilema...din cate stiu 280 s-a pus pana la 116 cai...de la 116 in sus 288...si etc..

 

eu am ajm...ce dimensiune am nevoie,si o recomandare pentru niste discuri sport si la pret cat mai ok(speedmax,tatehnix,zimmerman...)is ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

280 ai la tine...

Recomandarile ti le face buzunarul...ce zice el aia iei...degeaba iti recomand eu ATE Power disc daca tu zici ca sunt scumpe...intelegi?

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru passatul meu WVWZZZ3BZ2P119131 gabi mi-a zis ca am discuri fata 288 mm x 25 mm.problema e ce dimensiune au placutele fata pentru ca vad pe site uri mai multe dimensiuni si la placute si diferite sisteme de franare(Lucas,ate,teves etc).de asemenea, care e diferenta intre discurile ventilate fata NORMALE SI POWER DISC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Cred ca va stresati cam mult cu aceste dimensiuni...atata vreme cat cumparati de la un magazin mai de doamne ajuta sau comandati de pe un site destul de bine prezentat...introducand datele masinii ar trebui sa va arate piesele corecte...

La fel si la magazin...pe baza VIN-ului vanzatorul trebuie sa stie ce sa iti dea...nu vorbesc de orice chiosc de piese auto...

Acum...diferentele intre ATE Normale si ATE Power disc

1-si cel mai banal...design

post-14266-0-51834800-1365113743_thumb.j post-14266-0-66548500-1365113748_thumb.j
2-performanta...acele elipse de pe cele pover nu sunt doar de design...sunt responsabile si pentru o franare mai buna (este cam tarziu sa intram in detalii)
3-pretul
bafta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!