Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

pai uitati-va si voi in poza atasata de colegul de mai sus..

pe interior placuta calca pe bavura.. se si vede canalul unde freaca.... pana sa ajunga placuta corect pe disc va trebui sa sape acel canal... ceea ce e putin probabil pentru ca mai degraba se va pasui placuta dupa forma si uzura discului... dar asta inseamna 10.000-20.000km.. in functie de cat grea aveti talpa si stati toata ziua cu piciorul pe frana :D

am semnalizat in poza

nu-s mecanic, ci inginer IT, dar am noroc de taicamiu care a fost mecanic in tinerete, si la fel ca si voi.. intreb ce naiba e aia, ce este cealalta.... etc :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aproximativ 27000 km si se prezinta la fel.Am zis la fel ca si tine ca poate nu s-a asezat placuta bine si ii mai trebuie ceva km pana ajunge sa isi faca singura aprenta pe disc...dar nu este asa.

Nu stiu de cat timp au ceilalti colegi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e clar, trebuie sa dau jos discul si sa netezesc marginea formata. Oare ma descurc cu smirghel mai poros sau trebuie sa merg la strung? Ma dispera scartaitul pe care il face cand e cu frana de mana trasa. :dry:

Colegul soila multumesc de sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bavura trebuie polizata intotdeauna cand exista, si se pun placute noi

se da frumos discul jos.. ca e foarte simplu, la golf inca chiar nu trebuie sa desfaci nici port-etrierul.. discul e mic in diametru si iese usor

la T5 trebuie sa dau mereu jos si port-etrierul pentru ca e mare discul :)

si apoi cu polizorul se ia bavura, ba chiar se face conicitate pe exterior... se poate schimba chiar 2 randuri de placute pana apare iar bavura :D

numai cu polizorul poti lua cu grija si cu atentie sa nu faci canale prea mari, sau sa polizezi inutil.. ca apoi te intrebi de ce e ovalizat discul

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare vis-a-vis de turo. Daca schimb turbina originala (motor130cp) cu alta turbina 200cp afecteaza motorul? Mai trebuie facute si alte upgradari la motor?Scuze!!! Wrong topic!!!!!

Modificat de nico300775
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce postezi pe topicul cu discuri si placute de frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer imi vine greu sa cred ca placuta nu se uzeaza in zona unde discul are bavura dupa cativa km (adica 100-200 km ) dar poate ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci explica acea linie pe marginea discului pe interior... acolo nu e ruginit.. semn ca freaca ceva continuu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe interior sigur nu freaca..eu vad ca ii ruginita zona si nu lucioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cum arata discurile respective,trebuiau schimbate..sunt moarte.Solutie buna este urmatoarea:date jos,ciocanite cu un ciocan sau trantite pe ciment asfalt(dar cu grija si nu brutal)sa scape de toata rugina acumulata pe disc.Apoi cu o perie de sarma frecate bine si cu raspundere,si eventual cu o piatra de polizor luat gradul de uzura.Nu conteaza daca nu ies stas..sunt pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

snack te rog uita-te pe poza atasata mai sus de mine.. am facut o sageata in partea de sus.. care evidentiaza canalul/linia care freaca pe placuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-as merge cu asa ceva pe masina. Cu frana si directia nu te joci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar acum 1 ora am terminat la roata din dreapta spate operatiunea de demontare si curatare a discului

am curatat tot discul cu smirghel de granulatie mare si a iesit ca nou iar placutele la fel le-am curatat cu peria de sarma

rezultatul este in poze,si sper sa isi revina ca altfel le i-au si le arunc si montez altceva

post-46557-0-79779500-1341398459_thumb.j

post-46557-0-74774700-1341398461_thumb.j

post-46557-0-56659400-1341398463_thumb.j

post-46557-0-19412700-1341398466_thumb.j

post-46557-0-97488300-1341398468_thumb.j

post-46557-0-53105900-1341398471_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut poza...nu cred ca buza aceea este de vina.Placuta trebuie sa se toceasca dupa disc.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

snack incearca sa ii faci ca mine si vezi daca se rezolva

uitate la ultima poza postata de mine si ai sa vezi ca buza aceea nu mai este.

Si eu sper ca aia sa fie cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar in prima poza se vede cum placuta nu calca direct pe disc pe interior...

este sau nu spatiu intre placuta si disc pe interior ?

fa o poza mai clara din unghiul primei poze.. pentru ca eu vad acolo spatiu.. si ori au fost placutele proaste din fabrica.. ori s-au uzat prost

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-i sa aprins senzorul de la placute saptamana trecuta iar a doua zi s-a stins.ieri s-a aprins din nou si asa aramas.mentionez ca am schimbat acum doua luni placutele si discurile atat pe fata cat si pe spate.am verificat firul de la placute si era ok.am scos mufa de la placute si martorul aramas tot aprins in bord.din cate am inteles acolo este un circuit continuu si deci ar fi trebuit sa se stinga atunci cand am scos mufa dar nu s-a intamplat.........deci?VA ROG UN RASPUNS,UN SFAT CE POT SA FAC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

pai daca este circiut continuu...cand ai scos mufa ai intrerupt circuitul....fa punte in mufa..daca vrei sa simulezi ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nivelul lichidului de frana cum este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te uiti mai atent la tine ssrazvan se vede din prima poza ca nu calca placuta acolo unde aveai rugina. Deci nu cred ca ai rezolvat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa de termiante sunt discurile mele? Cand am schimbat placutele mecanicul le-a masurat cu sublerul si a zis ca sunt ok...sunt asa ruginite pentru ca masina din 7 zile pe saptamana circula maxim 2 si alea in afara orasului.

Care este grosimea la care se schimba, atat fata cat si spatele? O sa le mai masor o data cand le dau jos.

Modificat de dany3l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa verific sa vad daca calca exact dar dupa cateva franari pare sa calce

daca schimb placutele rezolv ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept si un feedback referitor la curatarea discurilor spate.Am vazut ce ii acolo dar cred ca cel mai cinstit ii sa faci ceva km cu ea (cateva sute) apoi sa verifici daca rezultatul ii pozitiv sau negativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri dupa ce am curatat discul am inversat placutele intre ele.

Placuta care era pe exterior datorita ca nu calca pe toata circumferinta discului,placuta nu era uzata uniform si am montat-o pe interior ca poate si-o reveni

Nu stiu daca am facut corect dar as vrea sa schimb placutele de frana mai ales ca acum i-am curatat discul si arata ca nou

Placutele cand le-am luat dupa vreo 1000 km calcau pe toata circumferinta si dupa aia nu mai calca.

Ce marca de placute imi recomandatii pentru spate??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trw, ate, jurid

Astea sunt placute cu care eu am avut de-a face si sunt f bune.

Ca o recomandare, pret/calitate eu as pune trw, practic e producator de prima echipare pt puntea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!