Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Salutare, as vrea sa imi schmb si eu discurile de frana impreuna cu placutele de frana, si as vrea o opinie, o parere despre ce marca de discuri si placute sa iau.Am citit post-urile dar inca tot nu sunt convins care ar fi mai bune Zimmerman sau ATE POWER DISK? Sau mai bine Brembo? Care sunt discurile si placutele de frana recomandate de voi pentru mine? Avand in vedere ca am un stil de condus mai sportiv si de obicei actionez frana de multe ori si brusc la viteze ridicate.

Stiam ca am uitat ceva... La mine se potrivesc placute de frana cu senzor sau nu este dotata masina cu placute cu senzor?

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal un singur senzor ai pe stanga fata,in general se obisnuieste de schimbat toate placutele odata,iar pentru un condus mai sportiv te sfatui sa iti iei kitul brembo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te anunt ca din cauza placutelor de frana neoriginale poti provoca un accident de toata frumusetea. Daca ai curiozitatea, iti pot arata cateva poze, cum arata un set de placute ferodo dupa 10 k. Cea din interior de pe partea soferului mai avea material de frictiune pe ea cam 1 maxim 2 mm pe 30% din suprafata, restul se desprinsese. Cea din exterior, mai avea cam 3 mm.

In cazul in care si restul de material de 30% se tocea sau desprindea, placuta s-ar fi incins, urechile de fixare in pistonas s-ar fi topit instantaneu si-ar fi aruncat placuta afara. Restul scenariului te las sa ti-l imaginezi.

De asemenea iti pot arata discuri TRW a caror sanfren la interior nu era facut la cota iar discul nu se fixa concentric pe butuc. Nu vreau sa-ti descriu ce senzatii aveam cand actionam frana.

Cand e vorba de viata ta, a celorlalti ocupanti ai autoturismului si de ce nu a celorlalti participanti la trafic, cred ca e mai bine sa nu te zgarcesti si sa montezi consumabile originale.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inginerul are dreptate,treaba cu discurile care nu se centreaza pe butuc am patito si eu la un passat,nu am avut alternativa si a trebuit sa apelez la un mester strungar,oricum,nici asa nu sfatui pe nimeni sa procedeze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce se intampla daca nu schimb lichidul de frana? franele nu mai tin cum trebuie cand e dus lichidul? sau nu inteleg dl Voinea spune pe prima pagina a acestui topic ca lichidul trebuie schimbat atunci cand se apropie de culoarea cola al meu nu e cola e un maroniu inchis a trecut 1 an de cand am masina si parca as schimba si lichidul de frana doar ca am inteles ca trebuie sa merg intr`un service specializat nu la oricine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu schimbi lichidul de frana s-ar putea sa schimbi garnituri la etriere deoarece e posibil ca acestea sa se descompuna incet-incet.Normal lichidul de frana se schimba la 2 ani sau 60.000 km in functie de tipul masinii si se face in service deoarece nu ai acel vas care introduce lichidul cu presiune.

Sincer eu am schimbat lichidul de frana dupa 4 ani si arata foarte bine ca si culoare dar ca si calitate nu cred ca mai era asa de bun (nu i-am facut analiza de laborator) si tot atunci am schimbat si lichidul de la ambreiaj(acelasi lichid de frana de fapt).Dupa schimbarea lichidului de frana nu am sesizat nicio schimbare la franare dar asta e masina trebuie sa ai grija de ea ca sa nu te lase cand iti este lumea mai draga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Problema mea este mai mult cu scartaitul.Placutele le-am verificat,mai au suficienta carne pe ele,in schimb cand franez la trecere,sar pietonii cand ma aud! Nu stiu ce sa-i mai fac.Am fost la 3 ateliere,desfacut roti,curatat placute si...degeaba.vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai discurile uzate e posibil ca marginea de uzura a discului sa atinga pe nitul placutei de frana....chiar daca placutele nu sunt uzate

eu asa am patit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scartaie rau atunci s-ar putea sa fie materialul din care sunt facute placutele.Apropo ce marca sunt placutele tale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Salut.Problema mea este mai mult cu scartaitul.Placutele le-am verificat,mai au suficienta carne pe ele,in schimb cand franez la trecere,sar pietonii cand ma aud! Nu stiu ce sa-i mai fac.Am fost la 3 ateliere,desfacut roti,curatat placute si...degeaba.vreo idee?

Pune placute OEM si nu vei mai avea astfel de probleme. Sunt sigur ca ai pus aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei placutele de frana facute dintr-un material mai dur au astfel de probleme.Daca nu vrei sa pui OEM poti incerca si placute mai moi ,eficiente dar care se termina relativ repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discuri zimmermann + placute ate, iti recomand combinatia asta cu caldura.. daca nu, cum ziceau unii colegi mai sus, OEM tot! si scapi de probleme..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi o mica recomandare, de unde se pot cumpara placute OEM?

In reprezentantele de la noi , nici nu indraznesc.

E mai indicat pe siteuri din afara?

Pot sa pun linkul aici , siteul l-am gasit tot pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți pune link-ul magazinului și chiar al forumului dacă nu este unul concurent vwforum (este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discurile de pe spate f uzate...cele de pe fata mai merg dupa cum mi-a zis mecanicul?....e vreo problema daca le pun doar pe cele din spate pt 2-3 luni cand le voi pune si pe cele din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns monosilabic. NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e siteul http://ahw-shop.de/

L-am gasit pe forum aici in topicul Do-It-Yourself - linkuri , fiind postat tot de un coleg.

Preturile de pe site mi se par ok si mai ales faptul ca sunt originale. Asta e cel mai important pentru fiecare dintre noi

Cat despre conditiile de livrare prin DHL , taxele sunt foarte mari.

Sper sa nu fiu offtopic , dar imi puteti recomanda un site sau un loc( reprezentante exclus , preturi foarte mari ) de unde pot achizitiona necesarul de cosumabile si piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca urmaresti bannerul din partea de sus a forumului vei vedea ca porche romania are oferta pentru piesele de schimb originale la reprezentante sale, si-anume 25% reducere.

Daca citeai cateva pagini mai inainte, vedeai ca am scris pretul atat pretul placutelor cat si al discurilor fata la reprezentanta. De asemenea, consumabile originale poti comanda pe cod la cele mai multe magazine de piese auto de import. Codurile le poti afla din ETKA. Bafta !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

:salut:

Daca ai observat acolo este un cuvant cheie, important pt binestarea afacerii in romania: "pana la", probabil aste in functie de cat de fraier areti cand intri.

Si in alt offtopic as spune ca la ei preturile sunt cu pana la 25% mai mari oricum, deci acum se paote zice(cu indulgenta cred eu) ca e totuna daca mergi la ei sau la ciclop.

LE: de pe ahw am comandat mai multi de aici din TM, drumul a fost 30eur, impartit la vreo 5-6 ers eu zic ca e decent, plus ca au preturi mult sub romania.Va dau numai un exemplu: schimbator .:R-line: 75 eur, la noi 600ron.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu privire la inlocuit placute si discuri este o diferenta mare daca imi iau de exemplu placutele de frana si discurile de la ATE POWERDISK fata de cele OEM?Adica este o posibilitate ca placutele de frana si discurile ATE POWERDISK sa imi faca surprize?Pot sa imi cedeze sau sa nu se potrivesca perfect?Eu vrea sa le comand de la autokarma. Considerand ca preturile de la aceste piese nu sunt mici, poate mai scumpe decat cele originale.Eu vreau sa le schimb cat mai repede deoarece plec in Italia si nu as vrea sa se intample ceva pe drum.Cauza acestui schimb rapid si in forta este datorata trepidarii volanului la franare.Astept opinii,pareri si sugesti.Se multumeste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ATE sint de calitate, eu zic sa mergi cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva discuri INTERBRAKES?(cumparate de la volksparts).....cum se comporta?....mi-am luat de curand aceste discuri plus placutze TRW..multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la o revizie si printre altele mi-au schimbat si placutele de frana. In lista pieselor inlocuite imi apare: set placute frana - 1 buc. x 109 lei (+ TVA), iar la o alta pozitie - placuta frana (la singular!) - 1 buc. x 176 lei (+ TVA). Ma poate lumina cineva ce e cu placuta asta de frana la 176 lei? Banuiesc ca set placute cuprinde cele patru: doua spate - doua fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu gresesc dar cred ca setul de placute dupa fata (adica 4 placute) sa coste mai mult ca poate una este cu senzor,si celalalt set(tot 4 placute) sa fie mai ieftin pe spate fara senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nemet_tt:

Preturile difera doarece placutele fata vs spate au dimensiuni diferite(cele din spate sunt mai mici) si nu din cauza senzorului.

Lammi:

Colegu , placutele nu se inlocuiesc decat toate 4 fata si/sau 4 spate si niciodata cate una.Pretul a fost pe set de 4 bucati dar e posibil sa fie trecuta denumirea incompleta in baza de date si cand factureaza sa apara placuta in loc de placute.

Intr-un set ai 4 placute deoarece ele se monteaza cate 2 pe roata si nu doua fata si doua spate.

176 lei setul de pe fata si 109 lei cel de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!