Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Placutele cu senzor pe fata cam 150-170 ron daca nu ma insel, la volksman. Totusi vezi topicul lui din aria de vanzari pt mai multa siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aproape 150k km am inlocuit discurile (originale, cred, ca nu am dat cu o perie de sirma pe ele sa vad ce scrie) si placute PAGID, perechea cu senzor parind sa fie mai noua ca cealalta, atit dupa marcaje cit si dupa uzura.

originale cred - alea nu prea sunt discuri de 150 k, ai dreptate ca doar crezi probabbil este al 2-lea rand de discuri ori masina aia nu a prea franat 150 k. alea din poza nu au mai mult de 80 000 km cred eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce sa cred ce crezi tu cind pot crede ce cred(si stiu) eu, masina a plecat din germania la 79k km (dupa 2-3 revizii de-alea la interval mare - QC1), fostul proprietar nu a schimbat nici placute nici discuri... deci...

si da, de cind e la mine nu prea am folosit frina dar nici nu m-am oprit in cel din fata mea :( , in schimb a adunat km la drum lung.

end OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat pana la urma placute de frana Ferodo (Premier - identice cu cele din poza de la postul 192-pagina 10) cu 121ron (cu senzor)

Am cautat pe forum insa DYI sau macar niste indicatii nu am gasit decat pentru Passat, insa pentru puntea spate. Din cei care ati schimbat placutele de frana pe puntea fata, puteti arunca o privite aici si sa ma ajutati cu niste indicatii?

N'as vrea sa ma apuc de treaba fara sa stiu macar in linii mari ce am de facut, mai ales ca e vb de frane, nu de vreun bec in bord sau lichid de spalat geamul

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la 80 000 km cat are acum am cumparat discuri fatza Brembo ptr ca cele vechi dadeau semne de ovalizare. pret discuri Brembo ventilate de 280 mm 236 lei perechea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns sa inlocuiesc din nou discurile de frana pe fata, celelalte sau ovalizat dupa cateva mii de km, am cumparat discuri ATE cu continut ridicat de carbon. Am pus si placute noi TRW ...mai are cineva modelul asta?

disccod.jpgdisc2.jpgdisc3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

post-21526-1224887249_thumb.jpgpost-21526-1224886637_thumb.jpgSi eu am inlocuit discurile fata ,cele vechi erau ovalizate.

Discuri Brembo easy-check + placute Ate si am schimbat si lichidul de frana ,pot sa zic ca am facut o alegere destul de buna(parerea mea) sunt multumit de comportamentul masini in acest moment cand franez.

Cost : 300 ron discuri + 230ron placute cu senzor si 70ron inlocuire discuri,placute,lichid

Modificat de Claudiu Cocrea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiu aceleasi discuri le-am pus si eu dar le-am gasit la 2360 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ct-19-tdy.....cat?(2360 lei)?

eu aveam de ales 1.cumparam din Bacau la 230ron discul

2.cumparam din Augsburg Iasi la 150ron

Oricum felicitari vad ca in Constanta sunt preturi mult mai mici.(cred ca ai vrut sa scrii 236ron)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da 236 ron dar nu din cta ci din tulcea unde au un magazin super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai indicat ar fi sa folosesti discuri si placute originale , poate sunt un pic mai scumpe dar clar sunt mai fiabile deci itzi scotzi diferenta de pretz ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De curand (maxim 2 sapt) am schimbat placutele de frana pe fata pt ca erau foarte tocite si mi se aprinsese martorul in bord. Le-am schimbat la reprezentanta si de cand sunt pe masina se aude un zgomot ca si cum ar fi tocite dar cu mici intreruperi. La viteza mare nu se aude... cand franez la semafor sau o trecere de pietoni, la franarea lina de la 20km/h pana la 0 se aude un usor scartait si simt si putin la volan si pedale dar cu intreruperi. Sa fie discurile ovalizate? Cum pot verifica asta? Multumesc si sper ca am fost destul de explciit in descriere :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca discurile de frana au ceva uzura (margine adancita) si ai putini km de la inlocuire eu zic ca e normal se aseaza pe disc.Cel putin si la mine le-am schimbat de 800 km si de abia de la 500 km nu a mai facut zgomote la franare.Bine daca nici dupa 500 de km nu ai liniste atunci poate fi calitatea placutelor.Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Am schimbat si eu placutele de frana, fata + spate, la masina din semnatura imediat dupa ce am adus-o din Germania.

Problema este ca atunci cand franez usor la viteza mai mare se simt trepidatii in volan. Nu foarte tare, dar se simt si imi da senzatia de nesiguranta.

Credeti ca sunt discurile de frana "terminate" ??? Cand franez mai tare (mai violent) nu se mai simte. Si face asa si dupa 3000km, deci nu pot zice ca nu s-au format placutele dupa discuri. Va rog sa ma lamuriti si pe mine ! Sa stiu ce am de facut !

Multumesc anticipat ! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai merg asa pana weekendul urmator ca oricum merg la revizie si o sa-l rog pe mecanic sa se uit si la discuri. Placutele le-am pus la reprezentanta dar in RO asta de mult nu mai insemana neaparat calitate! Ma interesa daca e ok sa merbi cu discurile ovalizate... ma gandesc la tocirea neuniforma a placutelor sau stricarea altor piese de la directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Alexe Alexandru

Am schimbat discurile si placutele ...

fata: Brembo Max + Ferodo Premier

spate : Brembo + Ferodo Premier

Pot sa zic ca franeaza cel mai bine dintre toate masinile in care am mers ... :D

costuri aprox 800 ron

toate cele bune :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum arata martorul de bord pentru frane?

La mine se aprinde martorul de la esp si cineva imi spune ca pot fi si placutele de frana, care pe spate cei drept sunt duse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul pentru placute e un cerc cu liniute pe linga(un "soare")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
MasinaPoporului

Am luat o groapa cu masina partea stanga fata si misa aprins becul la placutele de frana.Am demontat roata s ama uit la placute.Firul de la senzor era rupt.

INTREBARE: martorul din bord nu se aprinde atunci cand placutele sunt uzate si cele 2 fire care intra in constructia placutei fac contact?Deci la mien daca s-au rupt nu trebuia sa nu se fi aprins?Sau ele trebuie sa stea atinse asta pana schimb placutele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!