Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Verifica culisele la etrier si pistonul din etrier ( curatate si gresate sa lucreze usor sa nu fie blocate ) asta trebuia cand ai pus totul nou ,acuma e tarziu duscurile le a ovalizat deja , cand discu se ovalizeaza nu este neaparat din cauza discului .

Am facut asta...le.am curatat si mergeau usor cand le.am montat.nu imi fac griji din cauza asta pt ca stiu sigur ca n.am omis asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara niste masuratori cu un ceas comparator atat la disc cat si la butuc cine poate sa-ti dea un verdict sigur din spatele tastaturii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca poate este o problema mai des intalnita la bora sau golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salvy si eu am aceeasi pb . Daca aflii ce e pune aici te rog solutia . Eu am luat o fuzeta sh si o s-o pun pe partea descentrata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, pai nu prea e des intalnita decat la oameni/service-uri (mai toate) care nu fac treaba apoi rodajul conform procedurii VW sau masina a fost lovita, drept urmare ai fuzeta, butucul indoit. Nu avem cum sa ghicim cum a fost exploatata si servisata masina ta. Asa din fabricatie, niste butuci sau discuri - originale atentie! - nu se prea ovalizeaza decat in conditii extreme de exploatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a circulat pe drumurile si gropile din Romania, am luat destule la care am zis ca s-a rupt roata, operatiunile au fost facute toate sub supravegherea mea cu discuri si placute ATE, ce e funny ca n-am observat ovalizarea pana sa ies pe Autobahn, acolo la franele de acolo s-au ovalizat si mai tare .

La mine tremura si volanul la 130-140 mers constant fara sa franez dar cauciucurile sunt perfect echilibrate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul că tremură la 130-140 fără să frânezi poate avea legătură cu ovalizarea discului/butucului dar şi cu gropile pe care zici că le-ai luat. Jantele pot fi puţin deformate (echilibrarea iese) şi asta face să vibreze volanul în anumite plaje de viteze. Când este discul/butucul deformat vibrează mai tare pe decelerare decât pe accelerare (cel puţin parcă aşa mi-aduc aminte că se întâmpla când am păţit-o)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau chiar cauciucurile. Am avut un set de semperit speed life care exact asa faceau, ma scoteau din sarite, nu puteam rula peste 140! si cu atat mai enervant cu cat acela a fost primul meu set cumparat de noi noute. Pana atunci cu marci premium SH nu am avut niciodata probleme. La ochi pe aparatul de echilibrat nu pareau sa aiba nimic in neregula, le-am dus in 2 locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine clar ca vibreaza la frana mult mai tare, daca pun o frana de la 120 la 80 tre sa tin bine de volan altfel sare din mana asa violent se misca .

Dupa cum spuneam suspectez butucul si posibil si un joc undeva prin sistemul care tine rotile drepte, capat de bara, pivot etc normal o sa schimb si discuri si fuzeta . Daca as folosi masina zilnic as schimba tot pe fata incepand de la fuzeta discuri bucse ghidaje etc in speranta ca se rezolva, dar e cam mare investitia in conditiile in care la mers normal prin RO nu se simte nimic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă zici ca se manifestă așa de violent atunci cel mai probabil este o deformație ori la disc ori la butuc. Se poate verifica chiar și fără ceas comparator astfel: ridici masina pe cric și învârti roata cu mâna. Dacă este ceva ovalizat vei observa ca se învârte când mai ușor, când mai greu, iar dacă te uiți la contactul dintre plăcută și disc vei vedea cum apare un mic spațiu între ele atunci când se învârte mai ușor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut deja un ac ascutit din otel pe un suport, masina pe suporti bagat a 2 a, pus acul pe disc si se vede cum tremura acul cand se invarte discul . Dar o sa pun si pe fuzeta sa fiu sigur .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutari.in primavara trebuie sa schimb si eu discurile si placutele pe fata si m-am orientat spre discuri TRW,ce ziceti?Iar placute am un set de ferodo de la un amic cu o uzura de circa 4 mm,sa le pun pe astea sau sa iau altele noi?si alta marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general la discurile noi se pun si placute noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si pacat pentru 100 de lei sa strici discurile noi. Pune placute noi tot TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.multumesc

Modificat de liviu242006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat discurile si placutele fata spate pe o Bora tot TRW am pus si sincer am cu ele cam 12000 km , nici o problema sunt foarte bune . Recomand TRW

Eu am schimbat discurile si placutele fata spate pe o Bora tot TRW am pus si sincer am cu ele cam 12000 km , nici o problema sunt foarte bune . Recomand TRW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Ma pregatesc sa schimb discurile si placutele frina fata. Observ ca sunt mai multe pareri.Avind in vedere ca eu conduc batrineste,v-as ruga urmatoarele:  ce marca de placute-discuri sa achizitionez ?      ce diametru au discurile mele pe fata si pe spate?   La spate dreapta aud la inceputul frinarii un zgomot ca si cum ar freca ceva ce nu seamana a placuta-disc,ce-o fi?

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de buget,trw sunt ok. Pe spate da jos roata si vezi cum se prezinta situatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Trebuie sa schimb și eu discurile pe față, vibrează volanul și pedala rău când pun frână. Întrebarea mea este ce diametru au până la urmă! Îmi apar două dimensiuni, 256 și 280. Golf 4 1.6 AZD Highline. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 are 280, dar ca sa fii sigur, ia cartea masinii sau stickerul din porcbagaj si uita-te ce numar de PR ai la frane.

apoi cauta pe acest site: http://shop.ahw-shop.de/vw-teile/golf-4-1j/bremse-und-bremsanlage/vorderachse

In ultima instanta ia un metru si masoara.

PS: am ramas socat, ce is alea discuri ECO? se descompun in timp? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetele economice de la vw....valeo,filtron ...etc..etc ambalate in cutii de original ca optiunea 2 de pret (pret mai scazut).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe masina discuri fata de 288 mm iar unul dintre ele este ovalizat. Se poate pune si de 280 mm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa iti sara placutele din portetrier poti pune si de 256.....cum draq sa pui discuri de 280 cand masina are sistemul de frana de 288 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, GABIVVX said:

Daca vrei sa iti sara placutele din portetrier poti pune si de 256.....cum draq sa pui discuri de 280 cand masina are sistemul de frana de 288 ?

Nu tre sa fii rautacios. Intrebam doar, de aceea suntem aici ! Era diferenta de 8mm adica 4mm intr-o parte si 4mm in alta. Oricum discul vechi are o margine de vreo 2 mm produsa de uzura placutei asa ca ramanea foarte putin si credeam ca merg. Gasisem un disc folosit, dar bun care are diametrul de 280mm si vroiam sa stiu daca merge !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!