Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

@The_Ego greutatea difera dar nu in asa maniera incat sa influenteze extrem de mult consumul. Poate prind un G7 2,0 tdi pe strada sa vad exact cum sta treaba. Viata reala vs reviste/fise tehnice. :D 

@rudiRUD aproape 1 an intarziere dar e ok :)) si chiar am fost aproape sa iau un F10. Mersi la fel si iti doresc putere de munca in noul proiect, nu de alta dar am vazut ca faci lucruri serioase acolo. 

 

Link către comentariu

Salut, vad ca tot vorbiti despre consumuri, am mai aruncat si eu un ochi pe paginile anterioare si am vazut consumurile tale. Inclin sa cred ca ceva e in neregula cu agregatul tau! Si iti voi argumenta: taica-miu are o Skoda Octavia 3, 2.0TDI 150CP 4x4 break, asadar  mai grea ca a ta. Mai are montate pe plafon si niste bare transversale ca mai cara cu ea diverse. O mai conduc si eu ocazional, am mers cu ea si pe drumuri de munte si pe autostrada si incarcata si goala, consumul maxim afisat pe BC cand am fost eu la volan a fost 6.8l/100km pe Paraul Rece, unde am testat-o la limita. Minim a fost 5.6 mers legal. Cand o conduce el, lui ii consuma intre 6-6.2l/100km.

Link către comentariu

Salut,

Vorbim de consumuri dar discutiile sunt de amorul artei pentru ca nu isi face nimeni griji. Stiu ca masina consuma mai mult decat altele asemenea ( skoda, golf) dar nici ca imi bat capul sau ca ma doare capul. Stilul meu de condus oricum nu e unul economic ci mai degraba orientat spre placerea condusului. 

Ceea ce ma intereseaza este ca masina sa livreze, sa nu existe probleme pentru ca eu sa fiu concentrat pe a ma bucura de drum si de persoana cu care calatoresc. Restul e can can cum s-ar spune. :) 

Ps: testatul asta la limita pe Paraul Rece tare imi e ca nu e aceeasi mancare de peste intre cele doua masini. Dar asta e o discutie care implica chestii mai putin legale asa ca nu are rost sa o continuam. 

 

Link către comentariu
48 minutes ago, mihaita27 said:

Salut, vad ca tot vorbiti despre consumuri, am mai aruncat si eu un ochi pe paginile anterioare si am vazut consumurile tale. Inclin sa cred ca ceva e in neregula cu agregatul tau! Si iti voi argumenta: taica-miu are o Skoda Octavia 3, 2.0TDI 150CP 4x4 break, asadar  mai grea ca a ta. Mai are montate pe plafon si niste bare transversale ca mai cara cu ea diverse. O mai conduc si eu ocazional, am mers cu ea si pe drumuri de munte si pe autostrada si incarcata si goala, consumul maxim afisat pe BC cand am fost eu la volan a fost 6.8l/100km pe Paraul Rece, unde am testat-o la limita. Minim a fost 5.6 mers legal. Cand o conduce el, lui ii consuma intre 6-6.2l/100km.

 Masina impinsa la limita sa scoata consum mediu de 6.8%, cu 150cai si 4x4. Sa fim seriosi si realisti. 

Categoric BC-ul tau minte mai ceva ca Trump.. Ori asta ori probabil aveai average-ul ramas dupa cateva sute bune de km mers babeste. E si normal, ca dupa o rupere in gura de cateva zeci de km, totalul mediu sa nu fie influentat considerabil. 

Scuze de offtopic @cristi511... :) 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu

E ok, nu de alta dar daca am reseta consumurile inainte de un traseu montan am fi extrem de suprinsi de rezulatele afisate la final :)) :Driver:

Edit: ca sa nu mai vorbesc ca mai mult ca sigur am avea diferente semnificative de timp/viteza medie. Leonul asta chiar stie sa stea pe curbe. 

Chiar o sa fac chestia asta la urmatorul drum de munte sa vedem ce iese, asa de amorul artei. Preconizez de pe acum un 10-12%, at least!

Bun, acum zic sa revenim la oile noastre meaning Scufita.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Asa tot poti face... 10-12 la urcare cu rupere....sub 3-4 la coborare doar relanti/frana de motor...restul chiar ca e can-can :))

In alta ordine de idei...sa stii ca ma tot uit si eu...de la Octavia - Golf - Leon .... la Ateca - Tiguan .... sau 2nd cu pana in 100k km...dsg...insa fara compromisuri nu prea...

Ori lasi la motor...ori la interior...ori la bla bla bla.... Macar este vara, si nu inghetam pana se incalzesc motoarele

Drumuri bune!

Link către comentariu

Bun, revenind la Scufita, pe cand mai vii prin Bucuresti, ma lipesti si pe mine de o tura? In dreapta, evident. I promise to behave.. :icon_redface:  

Link către comentariu

Dupa ce vad Ateca iau o decizie asupra viitoarei masini. Pana atunci nu ma grabesc pentru ca din pacate oricat m-as invarti nu o sa pot sa iau ceva care sa imi gadile toate "casutele".

Trebuie sa tin cont si de faptul ca ma duc binisor spre 27-30k/an asa ca costurile de rulaj/intretinere nu am cum sa nu le iau in calcul.

La un calcul rapid imi ies undeva la 15.000 ron pe an costuri de utilizare ( combustibil+ intretinere+ rca+ casco) care totusi sunt niste bani.

@Andrei_Tdi da, cu cea mai mare placere. Poate reusesc sa mai ajung duminica dimineata la Junior la intalniri. Dau de veste :icon_thumright:.

Link către comentariu

Meanwhile am reusit sa folosesc "dintele albastru" pentru ca mi-am schimbat telefonul. Calitatea semnalului/convorbirii este in limitele acceptabile dar e o optiune confortabila. 

Adunam kilometri, ne facem planuri de viitor si ne bucuram de prezent. :) 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

25xxx km. Adunăm km fara prea multe griji. Am observat o chestie ciudată pe căldurile astea si anume ca sunt zile în care își face regenerarea de 2x. Si acum 2 zile am pățit-o iar azi s-a repetat ispravă. Am plecat pe regenerare de acasă, am băgat aprox 300 km din care vreo 250 pe autostrada iar la întoarcere am văzut ca incepuse o noua sesiune.

Vreau benzina sau 3l diesel....

Link către comentariu

3l diesel zic eu ca e bun la o masina mare/Jeep, gen ML, X5, A6 Allroad, A8, etc.. Pe masini normale cred ca benzina maxim 2l e mai bine, consum cam la fel ca 3l diesel (poate chiar mai mic un pic), impozit foarte mic fata de cel la 3l.

Link către comentariu

3.0 diesel pe o masina non SUV si de dimensiuni mai mici este senzatie...iar daca tot dai 2xxx RON pe impozit, m-as uita doar la 335d si ala iti va gadila toate "casutele". Eu am mers anul trecut cu un 335d Touring si mi-a placut maxim.

Nici benzinarele de 2.0 nu sunt de lepadat, dar consuma destul de mult la stilul tau de mers.

Link către comentariu

Nu uita de RCA :) nu doar impozitul sare în aer :) bine, depinde pe numele cui o ai. 

Eu nu vreau sa mai aud de diesel :) și cred ca ma înțelegi și după cum te știu ai face o greșeală exact cum am făcut eu

Link către comentariu

@CristiALF 3l e bun pe orice mașină. pe o caroserie de clasa medie e excelent.

@Andrei AXN ultimul 35d cu care am mers avea vreo 380 cai la moment ala si m-a lăsat fără prea multe cuvinte. Problema e ca la mine consuma mult si 1.5 dci :))

@C Z R nu o să se întâmple prea curând pentru că sper sa încep sa bag banii în ceva constructiv. zic doar că îmi doresc iar la un moment dat voi avea. :) 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Eu nu am spus ca nu e misto sa ai motor mare, mai ales pe masina mica, am zis doar ca nu vad rostul atunci cand te intereseaza si costurile cat de cat. Altfel toti am lua motoare de min 3L, normal :) 

 

Link către comentariu

Rostul..pff...argumente pro găsesc 1000. Singurele contra sunt nenorocirea aia de impozit si costul CASCO. Nu aduc în discuție costul de achiziție.

După mine, mașină perfecta e M2-ul. 370 cp pe 4m de caroserie. 

Revenind la scufița, de sâmbătă va stationa 8 zile dar preconizeaz niste mii de km după. To be continued.

Azi i-am aplicat un interior făcut de mine si un exterior executat la spălătorie, fără stergere ca de obicei. Exceptând capota, vopseaua se prezintă în stare perfecta fara zgârieturi. 

Ca un mic update, anvelopele se prezintă foarte bine oferind aderenta suficienta dar și confort acustic. O achizitie reusita.

Link către comentariu

@cristi511: tizule, intr-o lume perfecta, ca sa-l citez pe Clarkson: "There's no replacement for displacement" si "If you first don't succeed, get a bigger engine" :lol:

Lumea asta in care traim - marea majoritate, for that matter - e facuta din compromisuri, pentru a putea tine un echilibru in viata.

Cum spuneam si cu alta ocazie, viata e mai mult decat un span pe serpentine si liniute reusite, asa ca un all-rounder pentru toate nevoile tale e cheia succesului. Mai ales ca din 2.0 T-uri de scot intre 190 si 300 cai in functie de model si producator, iar zona de asigurare si costuri de intretinere e rezonabila (nu vorbim de achizitie). Sunt destule caroserii si branduri care ti-ar putea "bifa casutele", iar sub capota sa gazduiasca un 2T.

Altfel, da, sunt de acord, nimic, dar nimic nu se compara cu sunetul unui 6 in linie, sau un V8 si intr-o lume perfecta as avea si eu in garaj un M3 Competition Pack, exact ca ala cu care m-am dat la Adancata si am simtit bucurii, emotii si entuziasm netarmurit, ca la 8 ani :) 

In alta ordine de idei, bucura-te de alea 8 zile si distreaza-te la gandul ca utilajele care te vor transporta consuma de mii de ori mai mult decat Scufita :lol:

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Saptamana viitoare o sa fac un roadtrip de vreo 1500km cu masina plina (adica 5 adulti si bagaje). Chiar sunt curios de modul in care se va comporta pentru ca de data asta, tinand cont de destinatie si de drumurile pe care voi merge, o sa adopt un stil de condus preventiv si foarte safe tocmai pentru ca nu cunosc pe deplin situatiunea. 

O sa merg cu Scufita pentru ca vreau neaparat sa conduc ( am o problema in a merge la drum lung in dreapta sau in spate) asa ca...sunt pedepsitul de serviciu. 

Traseul este Mioveni - Chisinau + vizite la crame pe acolo. Ceva recomandari sau informatii utile pentru mine?

O sa am imputernicire la bord fiindca masina e pe firma, dar in rest...mai trebuie ceva? Vigneta sau altele specifice Moldovei?

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Un pistol ascuns intr-un loc pe care sa-l stii numai tu :biggrin: si sa te feresti de Cricova, sa cauti vinurile de Purcari si pe cele de Milestii Mici :cool:

Link către comentariu

O mica schimbare: cel mai probabil o sa plec cu Dusterul în excursia de saptamana viitoare. 

O sa revin cu impresii si sper ceva poze dragute.

Între timp am mai consumat un plin de motorina doar pe autostrada, deci consum de peste 6.5%. 

 

Link către comentariu

Hai ca s-a molipsit si Superbul sa fie insetat: azi noapte, Mamaia Nord - Brasov, viteza medie 96km/h, consum 6.6%.  Niciodata nu a fost asa insetata.

La dus a fost mai frugal, doar 5.9%, dar media a fost 76km/h. 

Concluzia, Tizule ? Pantofii cu plumb pe talpa cresc rapid debitul dinspre rezervor spre motor :) 

Link către comentariu

Tizule...daca aveam si eu masina de 5m si 1500 de kg, automata si cu roti pe 18 consideram ca 6.6 este un consum excelent :)).

Din pacate nu voi face acum consumul la drum lung pe nationale cu Leonul dar...mai stii tu ce ziceai de traseul ala? In octombrie suntem liberi ca septembrie este compromis de nunti si cumetrii...:eek:

Am ajuns cu Leonul la perfomanta de a face saptamana si plinul...asa ceva...corect corespunzator :D 

Edit: ziceam saptamanile trecute ca isi face regenerare dupa regenerare, de capul ei, chiar si 2 pe zi. Acum, dupa ce am mers cu 1 plin de motorina "proasta" de la Omv am constatat ca regenerarile s-au rarit considerabil asa ca trag o linie directa intre folosirea motorinei "bune" de la Omv si numarul ridicat de regenerari. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Chiar dacă nu sunt cu scufita am promis ca revin cu impresii despre excursia mea la Chișinău. Asadar sa incepem:

- în jur de ora 08.00 ieșeam din București cu direcția Urziceni-Buzau-Ramnicu sarat-Tecuci-Husi-Vama Albita-Chisinau.

- in jur de 13.00 am ajuns în vamă unde am stat vreo 2 ore până cand am lamurit-o cu cazarea. În Md orice înseamnă comunicare adică voce sau trafic de internet este extrem de scump asa ca am stat in Ro până cand am lamurit-o.

- în jur de 15.00 am intrat în vamă...toată afacerea a durat vreo 30 de Min. Vigneta pentru 7 zile este 90 de lei moldovenești ( împărțiți la 4.8 pentru ron). 

- cu tot cu pauza de rigoare în jur de 4.30 am plecat din Vama cu direcția Chișinău. Drumul este foarte ok, o banda pe sens dar cu asfalt bun. Waze a mers pe offline si si a facut treaba aducandu-ne la destinatie.

-Chisinau...aerisit dar cu drumuri extrem de proaste. Până acum am văzut o parte, cat am umblat sa ne luam in primire apartamentele închiriate prin booking.com. 

- asadar, 2 apartamente din care 1 penthouse (et 13+14) si un apt simplu cu 2 camere...215 euro pentru 3 nopți.

- Maine urmează să vizităm ceva crame si restul de oras. Am nimerit de ziua națională a Moldovei..deci e crima pe aici cu politie si toate cele.

O sa revin cu informații pe parcurs.

 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!