Jump to content

Pareri despre Leon 1.8T 180CP (eventual 4x4)


micu`evreu
 Share

Postare recomandată

Ok ... motorul este "acolo", dar o masina nu insemna numai motor, de suspensie de parerea ai? Calitatea finisajelor, zgomote?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    9

  • micu`evreu

    9

  • Nautilus

    6

  • Iulian HondaFan

    6

Ok ... motorul este "acolo", dar o masina nu insemna numai motor, de suspensie de parerea ai? Calitatea finisajelor, zgomote?

<{POST_SNAPBACK}>

Zgomot nu prea face(sau nu se aude din interior), calitatea finisajelor e medie, dar se poate imbunatati cu ceva cosmetice auto + silicon, tapiteria e excelenta(mai aratoasa decat pielea), suspensia e de-a dreptul extraordinara - pot sa iau curbe in viteza fara sa ma misc un milimetru in scaun, sau sa trec in viteza peste santurile lasate de Distrigaz fara sa lovesc jantele - practic "sare" peste ele. Pe piatra cubica sau pe gropi si capace de canal puse prost se cam simte in rinichi :rolleyes: dar asta e, am vrut masina sport!

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

Ok aici e unde apar diferentele. eu am cutie in 5 trepte si a 5-a nu se plafoneaza merge de la 2000 la 4500-5000rpm fara probleme. daca ai 6 trepte s-ar putea sa ai Vmax intr-a 5-a mai degraba decat intr-a 6-a.

nu am luat ESP pt. ca desi era optional dealerul nu avea decat 2 masini in stoc care erau fara ESP. am traction control si bineinteles ABS cu EBD. dar TC-ul e depasit de evenimente... cuplul e prea mare, il simt cum intra dar nu simt si tractiunea de la el, de obicei usurez un pic acceleratia si se duce. stii ca si cu o Dacie poti rupe aderentza.

suspensiile sunt dure si la mine, simt crapaturile din asfalt si intr-adevar pe gropane ( ca sunt si pe aici, nu ca prin Ro dar sunt...) sare ca o mingiutza... in curbe stranse sta o idee mai bine decat Civicul stock dar are un "feel" de greoi in timp ce civicul e mai "suplu". daca pun insa cauciucuri late pe Civic cred ca situatia ar fi alta, masina este mai bine echilibrata si faptul ca suspensia pe spate e semi-independenta la Golf 4 se simte in atitudinea in curbe in ac de par.

Voi aveti LSD? adica diferential autoblocabil. asta e alta buba, daca accelerez de la un stop si calc peste o gura de canal din cauza diferentialului deschis si a "stupid traction control" masina ingheatza si hacaie o fractiune de sec. apoi odata ce regaseste tractiunea se duce.

e o masina puternica, supercomfortabila pe autostrada dar cu cateva chichitze care nu o fac asa de placuta la condusul in oras.

Modificat de Iulian HondaFan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Iulian: nu e LSD ci EDL (electronic differential lock) care cu totul alta mancare de peste :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian HondaFan

la Seat spui... EDL e mai bun decat open diff dar un LSD bun (Quaife e marca preferata de baietii de aici care isi tuneaza masinile) e standardul. minus la LSD este un torque steer mai mare dar castigi la acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici GTI nici Leon 1.8T nu au LSD (limited slip diff), singurul care stiu ca are asa ceva e Focus RS. EDL e defapt un sistem electronic, nu e nimic mecanic ca la LSD, se foloseste de sistemul ABS pentru a sesiza si bloca patinarile. E departe totusi de ceea ce spunele numele si parca functioneaza pana la 50km/h.

EDL se numeste si la VW si la Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cred ca nu am inteles bine prima oara. sunt anumite diferentiale electromecanice ( ex. la Honda CR-V, Subaru cu transmisie automata, etc) care au si componenta electronica pe langa cea hidraulica si ajuta la transferul pterii intre punti. ma gandeam ca ceva similar ar putea fi si pt. diferentialul fata...

EDL este misleading ca denumire. vad ca e inclus in ASR (anti slip regulation) pe care o am si eu si pot sa spun ca nu pare sa ajute mult ( ti-am spus de "gap"-ul in tractiune pe capacele de canal... pacat ca nu am buton sa dezactivez ASR sa vad daca e mai bine fara decat cu...

ups, iata ca am intrat pe un cont facut mai demult si care nu a mers la vremea respectiva, acu' sunt la serviciu si m-am logat din nou... admin se poate sa le unific. sunt si Iulian HondaFan...

Modificat de inefliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
te referi cred ca trebuie s-o calci si la 6000rpm pt. acceleratia maxima... viteza maxima e departe rau de viata de zi cu zi... eu nu am avut unde sa ajung acolo, max. i-am dat 210km/h la bord (probabil vreo 200 reali).

-----------------------------------------------------------

consumul ar trebui sa se aseze dupa 1500-2000 de km, dar motorul de abia dupa 30000km cred ca s-a rodat complet... initial era f. " constipat" acum se duce mai vioi si suna mai putin strans.

Intre timp a facut masina 2500 km, am fost la mare cu ea, sper ca a avut toata lumea parte de un Paste la fel de fericit ca al meu... :)

Pe autostrada am ajuns ff aproape de viteza maxima, la vreo 220 km/h. Cu putin efort, poate ca s-ar fi dus aproape de 240(la 220 km/h aveam 5500 rpm intr-a VI-a). Senzatia de "plafonare" aproape a disparut, dar in a VI-a ar trebui sa intru tot pe undeva pe la 150-160 pentru eficienta.

Consumul(mediu pe cateva zeci de km) aratat de computerul de bord a fost 11% pe autostrada(intre 130 si 200 km/h, numai in treapta a VI-a) si putin peste 8% pe sosea la 100-120 km/h(oscilat intre vitezele IV-V-VI). Nu cred ca poate ajunge la 20%, nici motoarele aspirate cu puteri asemanatoare(si cilindree intre 2.5 si 3 litri) nu sar peste 14-15% la viteza maxima. De la livrare, masina a mers numai cu OMV Super 100 - afara din oras, consumul mic compenseaza pretul mai mare al benzinei.

Timpul de intoarcere a fost cam 2h 50min (3h si 10 min cu un tur prin centrul Constantei) - sa asteptam terminarea autostrazii.... :P B)

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Te invidiez  :huh:

Am fost zilele astea la dealer, sa negociez un Leon... si dumnealor au scos din oferta Top Sport... iar FR nu-mi permit(nici ei nu sunt prosti, daca ramanea Top Sport nu mai cumpara nici dracu' FR-ul, mai scump cu 2000 EUR)

Deci ma limitez la un Sport Limited 1.8 fara turbo, si imi pun speranta intr-un chiptuning(.............................................)

Am dat de niste accesorii ca lumea pe site-ul international Seat(ornamente, spoilere, praguri etc Seat Sport), ma intreb daca desteptii astia le-ar importa la comanda

~Nautilus

<{POST_SNAPBACK}>

Salut

Sunt un nou membru, posesor al unui Leon Top Sport 1.8T20v din 2003.

@Nautilus, vezi ca este o promotie acum pt Leon FR 1.8T undeva la 15.500 pret cip.

N-ar strica sa te interesezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum Eddie! Ma bucur ca sunt din ce in ce mai multi posesori de seat. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Sunt un nou membru, posesor al unui Leon Top Sport 1.8T20v din 2003.

@Nautilus, vezi ca este o promotie acum pt Leon FR 1.8T undeva la 15.500 pret cip.

N-ar strica sa te interesezi.

<{POST_SNAPBACK}>

Welcome!

Nautilus are deja masina.

PS: vezi ca noi avem 235Nm nu 270 :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Welcome!

Nautilus are deja masina.

PS: vezi ca noi avem 235Nm nu 270 :D

<{POST_SNAPBACK}>

Am observat si eu. scuze. 270? am gresit! (atat as fi vrut sa am :huh: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare tuturor!! sunt si eu de curand posesorul unui leon top sport 1.8T 180cai,am vazut ca se discuta de comfort ...este o masina sport cu reprize bune,demaraj bun,consum pe masura;al meu papa 10,2-10,8 mixt in rest mai ramane de vazut .... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut,vreau sa imi iau masina si am gasit un seat leon 4x4 cu pana in 110000km, are undeva la 250cp, modificat,

ce probleme au aceste masini?

cam la ce consum sa ma astept?

o sa am probleme cu ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa te ajute cineva, incearca sa dai mai multe detalii despre masina: an de fabricatie, motor... Cat despre consum, cred ca s-a scris deja in topicul asta cam care ar fi consumul, trebuie doar sa-l citesti de la inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Leon 1.8 Turbo 20 valve (4x4)

- an fabricatie 2001

- km 106.000

- culoare gri metalizat

- combustibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Sper sa nu fie prea tarziu, dar iti pot spune orientativ cat consuma seat leon-ul meu 1,8T 20v - motor fara modificari.

Condus la consum (max. 2500 rot/min): Urban-9,5%; Extraurban-7%

Condus normal (max. 3500 rot/min): Urban-11%; Extraurban-8,5%

Condus sportiv (intre 3000 si 6500 rot/min.): Urban-16%; Extraurban-10%

Probabil ca la 250 de cai o sa consume mai mult. Nu stiu ce efect au modificarile asupra fiabilitatii motorului,dar in formula standard eu sunt super multumit de aceasta masina-mi-as cumpara-o din nou noua. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Seat Leon 1.8 Turbo 20 valve (4x4)

- an fabricatie 2001

- km 106.000

- culoare gri metalizat

- combustibil

Modificat de CAR ZONE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

La leon 1.8T 4x4 cat are pe fata si cat pe spate? exact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distribuţia tracţiunii probabil...

Leon 1M 1.8T4 are Haldex şi merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!