Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Ehe, stai linistit ca in fiecare an le zic insistent si cu greu decupeaza acel autocolamt sa il lipeasca pe factura. Dar daca insisti se executa totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Saptamana viitoare am la Brady o programare de schimb ulei, va trebui sa schimb si discurile + placutele fata. Stiu ca nu accepta sa aduci tu piesele asa ca ma astept la un scor destul de mare pentru schimbat discuri si placute. 

De la un magazin de profil am o oferta de ~1500 ron pentru discuri si placute OE VW si 850 RON pentru discuri si placute ATE. Ma tenteaza sa le cumpar eu si sa merg la un service sa le schimb. Acum cativa ani asa am procedat pentru placute fata, aceleasi OE VW m-au costa ~500 ron + manopera 100, la Brady mi-au cerut  parca ~ 1200 ron.

Din experienta voastra, ar fi ok sa merg pe ATE, chiar asa de mare sa fie diferenta de calitate fata de OE VW incat acestea sa fie duble ca pret ?

Am constatat ca si masina din semnatura este afectata de problema airbagurilor Takata, asa ca va trebui sa se sesizeze din oficiu, oricum o sa le aduc aminte.

Quote

We regret to inform you that your vehicle is affected by the Takata airbag recall.
Please contact a Škoda Service Partner immediately to arrange an appointment to carry out remediation work. Even if this unscheduled workshop visit causes you inconvenience, we ask for your understanding and support in resolving this matter.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii se plang de ATE ca scartaie, nu de lipsa de performanta la franare.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am mai auzit chestia asta cu scartaitul la ATE.

In alta ordine de ideii la brady am primit o oferta de 2900 ron pentru schimb discuri fata + placute fata + manopera, cu reducerea pentru un client vechi a iesit cam 2100.

La Avia este 1300 acelasi schimb dar cu TRW. Din ce am inteles cele non OE au cam 65-70% durata de viata fata de cele OE. Matematic, cam la aceiasi bani, 2 x schimburi TRW te-ar tine putin mai mult fata de 1 x schimb OE VW.

Parca as tinde totusi spre cele OE.

 

Am mai aflat ca trebuie sa schimb si uleiul la Haldex (400 ron) si bujiile (600 ron) :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inlocuit toate discurile / placutele (fata/spate) OE cu Brembo (Max Performance fata), operatiune efectuata tot la Avia. Nici vorba de uzura mai rapida decat in cazul celor OE si dpdv calitate sunt din alt film. Brady imi facuse si mie la momentul respectiv (2019) o oferta la fel de amuzanta (mai mare ca eu aveam toate discurile) si cum nu lucrau cu materialul clientului, am ajuns la Avia. Cati km ai de trebuie sa schimbi si bujiile (la 1.8 TSI intervalul este de 90k km)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate are interval de timp, nu de km.

 

@aureliandan

La Haldex, e recomandat sa dai jos si pompa, sa cureti sita, si sa inlocuiesti si oringurile. Vezi topic dedica Haldex 5 de pe forum. Gasesti acolo toate detaliile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, aureliandan said:

Da, am mai auzit chestia asta cu scartaitul la ATE.

In alta ordine de ideii la brady am primit o oferta de 2900 ron pentru schimb discuri fata + placute fata + manopera, cu reducerea pentru un client vechi a iesit cam 2100.

La Avia este 1300 acelasi schimb dar cu TRW. Din ce am inteles cele non OE au cam 65-70% durata de viata fata de cele OE. Matematic, cam la aceiasi bani, 2 x schimburi TRW te-ar tine putin mai mult fata de 1 x schimb OE VW.

Parca as tinde totusi spre cele OE.

 

Am mai aflat ca trebuie sa schimb si uleiul la Haldex (400 ron) si bujiile (600 ron) :) 


 

Eu am pus plăcute ATE pe fata, la reprezentanta, au in jur de 17k km și nu scartie nimic pana acum. 
 

La Haldex trebuie sa specifici ca vrei sa curețe pompa. O sa-ți trebuiască și doua garnituri care de obicei nu le au pe stoc și va trebui sa le comanzi înainte. Am postat pe topicul de Haldex parca cât a costat și cum arată pompa mea la primul schimb. 
 

Bujiile sunt mai mult de 600 lei cu tot cu schimb la reprezentanta, aproximativ 800 parca a fost la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aprox 87.000 Km. 

Da, Brembo "suna" altfel dar nu am gasit pentru puntea fata, cel putin la magazinul online unde am incercat nu aveau sa se potriveasca la masina din semnatura.

Stiam de pompa la Haldex si am intrebat de curatarea filtrului ... mi s-a spus ca ei nu fac operatiunea asta pentru ca "este risc foarte mare sa se arda pompa".  Nu am inteles prea bine faza asta dar nu am mai insistat. In 87.000Km este a doua oara cand schimb uleiul la haldex asa cum mi-au recomandat ei, nu am avut probleme pana acum.

Schimbul de bujii si ulei haldex le-am primit la pachet cu discount, 600 bujiile si 400 haldexul.

Ca idee, ce mi-a propus brady intr-o prima faza:

-----

Revizie generala/inspectie

ulei / filtru ulei

fitru aer

filtru polen

lichid frana

------------ 1490 RON

discuri fata + placute fata

------------ 2160 RON

TOTAL: 3650

 

si cealalta "distractie"

bujii 600

haldex 400

-------- 1000 ron

 

preturi finale cu manopera si toate discounturile.

 

La avia primesc si cu piesele clientului dar manopera este 400 ron, am intrebat in cartier la un service si mi-au cerut 200 ron pentru schimb discuri si placuta fata. Acum parca nu m-as calici la 200 ron, as avea mai multa incredere sa le fac la reprezentanta sau la un service mai mare.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat in iunie 2022 placute si discuri fata/spate OEM cu 3800 RON, la German Top Trading reprezentanta Skoda/Seat. Nu uita sa ceri, desi ar trebui sa fie inclus si testul de frane pe stand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aureliandan @offtopic vezi ca masina din semnatura se mai schimba…

 

Momentan am schimbat doar placutele fata o O3FL 2.0TSI 190, pe la 6x.xxx km, am pus Brembo, vreo 270 de lei placutele, 50 de lei manopera (sau pe acolo) La magazinu din colt ;))

 

 

Urmeaza discuri si placute spate ca rezista eroic de vreo 78.000km… mai au vreo 5-6000km in ele. 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

48 minutes ago, aureliandan said:

Am aprox 87.000 Km. 

Da, Brembo "suna" altfel dar nu am gasit pentru puntea fata, cel putin la magazinul online unde am incercat nu aveau sa se potriveasca la masina din semnatura.

......................

 

 

 

Eu pe astea le-am pus pe puntea fata: BREMBO MAX LINE 09.9772.75 (sunt cele de 312mm). Bujiile le-am schimbat singur (NGK PLFER7A8EG, costa cam 60-65 lei bucata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu in decembrie primisem oferta de la un service de cartier 240 placute fata si vroe 170 spate + 300 manopera. TRW fata si Brembo spate voiau, tot pe considerentul ca "ATE sunt proaste". N-am mai ajuns iar acum la revizie Avia a zis ca mai tin ceva atat discurile cat si placutele, dar sunt destul de ruginite. Bine, inainte de revizie masina statuse iar 3 saptamanai pe bara, nu circul decat destul de rar. 

La cat m-au tinut astea OE (am deja 91.xxx km si aproape 6 ani) mai ca as inclina si eu tot spre OE, dar daca gasec o varianta (cat de cat) la fel de ok, tot e bine...

Totusi cred ca orice service mai rasarit ar trebui sa poata schimba discuri si placute fara problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aureliandan

Pana la urma am optat pentru discuri si placute OE.

Am platit 3650 ron pentru:

inspectie generala

schimbat discuri fata

schimbat placute fata

schimb ulei motor

schimb filtru ulei

schimb lichid frana

schimb filtru aer

schimb filtru polen

+ manopera corespunzatoare si alte materiale utilizate

km la bord ~ 82.000 km

Va mai trebui sa schimb prin iulie bujiile si ulei haldex (la 3 ani) si sa astept sa ma cheme pentru actiunea de inlocuire a airbagului.

 

Una peste alta sunt multumit cum s-au miscat, in 3 ore a fost totul gata, ma asteptam sa dureze 1 zi intreaga :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comandat urmatoarele:

- ulei Castrol 0W-20 6l si filtru Mann

- ulei cutie (OE, DQ381) 7l si filtru

- bujii

 

2500 de lei (aprox)

 

2.0 TSi (DKZA) 190CP. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu vad o sectiune speciala de Filtre asa ca incerc sa postez aici: 

Mi-am luat de la un magazin online (de unde iau de ceva ani filtrul de polen) si filtrul de aer - ambele Mann in ideea sa le schimb. 
Filtrul de aer pare insa putintel mai mare decat rama de plastic, adica parca erau laturile mari mai lungi - cutia s-a inchis ok si odata stranse șuruburile si clemele de prindere totul a parut ok. 
 

Filtrul vechi pus la dealer acum 30k (arata ok)  parea ca vine “ca turnat”, asta nou trebuia putin “inghesuit” si a parut ca “face burta” cand potriveam marginea de cauciuc. 
 

Are ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Revin cu o întrebare.

La schimbarea bateriei O3, start/Stop, mai trebuie făcute ceva setări, sau o scot pe cea veche și o înlocuiesc? Cam cât ar fi una de cumpărat?

Îmi dă semne bateria (este ce a mașinii și are 7 ani) și trebuie să o schimb.

Mulțumesc!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

La ce perioadă de timp sau număr de kilometri se schimbă distribuția la O3, distribuție pe curea?

Nu am găsit niciun fel de informații în manualul de utilizare pe tema asta.

 

La 81.000 km și 7 ani de utilizare (vehicul cumpărat de nou) cum ar trebui procedat? Motor 1.4 tsi.

 

Menționez că la reviziile anuale în reprezentanța Skoda nu mi-a recomandat nimeni de acolo să schimb distribuția și nici informații cu privire la când se schimbă nu mi-au dat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel*77 in manualul de mentenata scrie doar 120.000km pentru tari cu mult praf. Romania nu e in lista. 

Pentru restul tarilor e lifetime. 

 

La TDI CR ai 120.000/210.000.

 

Fara limita de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la 200.000 km e bine de verificat. De regula cam atunci incepe cureaua sa prezinte uzura.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru benzină nu apare interval de schimb oficial, cel puțin la Passat. La Skoda nu văd de ce ar fi altfel, dar poți verifica în planul de mentenanță, dacă ai 8 euro îl găsești pe https://erwin.skoda-auto.cz. Eu aș lăsa-o în pace încă vreo doi ani măcar, ai puțini km. Bine, n-o lua ca un sfat :)) nu-i vreo avere, dacă-ți stă pe creier clar merită schimbată.

 

image.thumb.png.80c983f65824265e95d0c658f636d6e5.png

Modificat de sneaker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 60.000 km la reprezentanta:

 

-Mobil1 0w20

-filtru ulei

-Bujii NGK

-diverse: brida retinere,  inel etansare, garnitura, surub evacuare

 

TOTAL:~ 1575 lei

 

 

Filtrul aer si cel de polen le-am schimbat eu.

 

Scump, dar am vrut sa aiba deocamdata continuitate  reviziile in reprezentanta si dupa expirarea garantiei.

 

Ca idee, sunt destule de desfacut  pana ajungi la bujii, unele chestii nu se refolosesc, trebuie grija  cum le prinzi la loc si le manevrezi in general, manopera de 119 lei strict pentru bujii mi se pare decenta.

 

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict bujiile- 677.25 lei.

 

revizie 1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au pus si adaos comercial, nu gluma, pe langa manopera aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • george29 changed the title to La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3 1.0tsi an 2018 ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!