Jump to content

Am proiectoare ceata sau nu?


Imparatul
 Share

Postare recomandată

cam tot timpul.... sau tot timpul - daca sunt tot timpul, atunci din Long coding la BCM, verifici pe ce ai activat DRL-urile. In functie de ce ai, modifici cum iti place.

Daca e cam... tot timpul - trebuie modificata sensibilitatea la senzorul de lumina - tot cu VCDS-ul, intra pe senzor si vezi ce setare are facuta, la transparenta geamului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am greșit eu, trebuia sa spun ca la senzor mă refer, care e calea către setarea de sensibilitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra pe RLS, la long coding si modifica transparenta parbrizului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am gasit, am modificat dar in conditiile de lumina de la ora 15 tot le-a aprins, e data transparența in procente, aveam setat pe 46%, valoarea centrala, am urcat la 85% dar degeaba. valoarea de laextrem\ cealalta e parcaa 43, dar cred ca ar actiona in sens invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

       Am si eu o intrebare ,la masina din semnatura , am in proiectoarele din bara doar becuri normale si in blocul de lumini am comanda doar pentru ceata spate (dreapta si tras) pictograma ceata am si in stanga dar nu comuta butonul ,de unde am tras concluzia ca in proiectoare am doar lumini de zi ,aceasta pana m-a oprit dl. politist sa m-a amendeze pentru circulatie cu proiectoare ceata degeaba i-am spus eu de lumini de zi el insistind ca sunt proiectoare ceata .Mentionez ca proiectoarele se aprind pe pozitia AUTO si pe POZITII ,el in replica ca trebuie setate din calculator,rog daca cineva ma poate lumina .Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

                Multumesc  , identitate78 ,  atunci ce facem cu " agentul constator " ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai primit amenda pana la urma? Nu poti decat sa ii demonstrezi ca atunci cand comuti pe ceata, se aprinde in bord martorul aferent si "proiectoarele" sunt stinse.

Ma intreb daca pe timpul zilei, acoperind cu palma senzorul de lumina este suficient astfel incat luminile de zi sa comute pe faza scurta.:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

           Pana la urma nu am primit amenda ci doar avertisment ,verbal . Senzorul lucreaza bine ,daca se intuneca comuta pe faza scurta si se sting proietoarele . De comutat pe ceata nu pot decat dreapta si tras pentru spate ,in stanga nu merge butonul , cu toate ca am pictograma pt.ceata si in stanga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ai fi avut proiectoare tot prin aceeasi procedura s-ar fi aprins impreuna cu ceata de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, meseriasul said:

           Pana la urma nu am primit amenda ci doar avertisment ,verbal . Senzorul lucreaza bine ,daca se intuneca comuta pe faza scurta si se sting proietoarele . De comutat pe ceata nu pot decat dreapta si tras pentru spate ,in stanga nu merge butonul , cu toate ca am pictograma pt.ceata si in stanga .

cum sa dai in stanga? Tot in dreapta, dar cand tragi de buton are 2 pozitii. daca la tine are doar una, nu ai proiectoare de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca proiectoarele nu se aprind daca nu ai ,cel putin, pozitiile aprinse. Cu butonul pe  zero sau auto nu poti sa tragi de el sa aprinzi proiectoarele.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

             Am mentionat ca in stanga am o pictograma dar butonul nu merge spre stanga si ce a spus    florin r. este adevarat ,am mentionat asta ,iar de tras se trage o singura data .Multumesc colegilor pentru promtitudinea raspunsurilor si sa speram ca si politisti vor intelege situatia .

           SARBATORI FERICITE !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!  am un passat B7, problema e urmatoarea pe comutatorul de lumini ,de ce la  pozitia O se aprind proiectoarele de ceata fata?, iar cand trag de buton spre mine pe faza scurta nu se mai aprind cele din fata, se aprind doar cele spate.? Ma poate ajuta cineva? Multumesc.

 

28408102_1711848175545294_2125350936_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Inseamna ca masina are doar drl.  Ce e de facut pentru pentru proiectoare ceata ?  ce trebuie schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BCM-ul daca nu suporta proiectoare, proiectoare, mufe si cablarea instalatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza pe care ai atasat-o este cu titlu informativ? Sau este din masina? Pentru ca pe comutator ai si semnul de proiectoare. Este adevarat ca se poate sa fi fost schimbat. 

In proiectoare ai cate 1 bec sau sunt cate 2?

Cand tragi de blocul de lumini ai o pozitie sau 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! poza atasata este din masina, nu m-am uitat cate becuri sunt in proiectoare( dar o sa ma uit), 2 poziti am cand trag blocul de lumini. in bord imi arata iconita de ceata doar cand se apinde ceata spate.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa ai si proiectoare. Cand tragi o data se aprind proiectoarele iar la urmatoarea tragere se aprinde si ceata. Proiectoarele nu au iconita la ceasuri, in bord, dar ar trebui sa ti se schimbe culoarea ledului de la blocul de lumini in verde atunci cand aprinzi proiectoarele. 

Daca ai cate 2 becuri in proiector atunci sigur ai si proiectoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un singur bec am in proiector. Azi am apucat sa ma uit.  culoarea ledului in bloc se face verde doar ca nu se aprind proiectoarele.

Modificat de Boditza
Fara quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai doar drl - lumini de zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și probabil cineva a schimbat butonul de lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si eu o intrebare, se poate modifica, ca dlr-ul sa stea aprins si cand ai farurile aprinse?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE poate, dar nu e recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!