Jump to content

Am proiectoare ceata sau nu?


Imparatul
 Share

Postare recomandată

Sigur sunt proiectoare? Poate ai doar DRL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu comutatorul de lumini pe faza scurta (rotit spre dreapta de 2 ori, cum spui tu) daca tragi odata spre tine, se aprind farurile de ceata (proiectoarele). Daca tragi de 2 ori, se aprinde si unica lampa de ceata de pe stopul stanga spate. Tu ai 2 lampi pe spate? Stop stanga + dreapta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe partea stanga jos ai doar o pictograma atunci nu ai proiectoare ci doar drl! 

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20/02/2016 at 10:54 PM, albion said:

salutari. Este posibil sa am proiectoare montate si comutatorul sa nu aiba functie ptr aprinderea lor? Daca il rotesc spre dreapta de 2 ori se poate trage o singura data si se aprind doar lampile de ceata . Eu am proiectoare dar nu le pot aprinde.  Ma poate ajuta cineva?

Multumesc

Daca ai leduri in far, atunci cele din bara de pe interior sunt proiectoare. Daca farul nu are leduri, atunci in bara pe interior ai lumini de zi / "pozitii".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si asta, daca cineva a inlocuit blocul de lumini. Probeaza cu unul care are proiectoare....dar ma indoiesc sa fie asa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am cumparat un passat b7 2011 1.6tdi confortline . Am vazut ca in proiector am 2 becuri unul halogen si unul normal  . Pentru ce este becul normal si cum pot sal aprind??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul normal e DRL - lumini de zi. Le poti activa din computeru de bord si sa dai luminile pe auto. Halogenul e de la proiector de ceata care face si cornering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare colegi.

Am cautat pe forum dar nu am gasit si am zis sa pun aici intrebarea ca mi se pare cel mai potrivit loc. 

Am un b7 cu drl si ceata. Intrebarea mea este urmatoarea: cornering-ul se face pana la o anumita viteza? Sau tot timpul? Si daca este doar pana la o anumita viteza, exista posibilitatea sa se modifice incat sa functioneze fara limita de viteza? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corneringul este pana la 30kmh, peste viteza asta intra farurile adaptive. si nu se poate modifica sa mearga tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Al Bundy said:

Corneringul este pana la 30kmh, peste viteza asta intra farurile adaptive. si nu se poate modifica sa mearga tot timpul.

A...ok. problema e ca nu am faruri adaptative. 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/19/2016 at 0:22 AM, Razvanmc said:

Salutare colegi.

Am cautat pe forum dar nu am gasit si am zis sa pun aici intrebarea ca mi se pare cel mai potrivit loc. 

Am un b7 cu drl si ceata. Intrebarea mea este urmatoarea: cornering-ul se face pana la o anumita viteza? Sau tot timpul? Si daca este doar pana la o anumita viteza, exista posibilitatea sa se modifice incat sa functioneze fara limita de viteza? Multumesc.

nu se poate modifica viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , imi poate spune cineva cum schimb becurile de pe proiectoare , cel H7 si celalat ? Cum am acces la ele , pt ca am incercar si am desfacut surubul din masca fata dar nu am reusit sa scot grila aceea ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce scoti surubul, tragi de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Ungureanuion said:

Salut , imi poate spune cineva cum schimb becurile de pe proiectoare , cel H7 si celalat ? Cum am acces la ele , pt ca am incercar si am desfacut surubul din masca fata dar nu am reusit sa scot grila aceea ! 

gasesti pe youtube, ti-ar trebui o spatula de plastic , dezmembreaza un cleste de rufe sau cumpara o scula de intins siliconul de la materiale de constructii.

verifica aici : http://am-application.osram.info/en

 

probabil H8

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa pune led pt asta vreau sa desfac insa nu reusesc si nu vreau sa stric vreo ceva , mai bine las asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Ungureanuion said:

Eu vreau sa pune led pt asta vreau sa desfac insa nu reusesc si nu vreau sa stric vreo ceva , mai bine las asa :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua am si eu o problema.De cand am luat masina imi apare eroarea din prima poza.Care bec ar fi ars ca sa stiu ce trebuie sa schimb?.

Si cine stie ce inseamna optiunea aia lane ch flash din a doua poza.

 

http://uploadimage.ro/35KC/20160326_093211.jpg

http://uploadimage.ro/35KD/20160326_093329.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima fa o diagnoza sa vezi din ce cauza nu-ti merg farurile adaptive.

A 2-a inseamna ca ai activa functia atunci cand dai scurt de maneta de semnalizare, semnalizeaza de x ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diagnoza am facut si nu mi a aparut nicio eroare,farurile adaptive merg cred,adica la faza scurta se observa cum uneori coboara sau urca lumina xenonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai dat banii degeaba daca nu a vazut nici-o eroare cu becul ala aprins in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am dat nici un ban am facut diagnoza la un prieten mecanic are interfata autocom.Probabil de asta nu a aratat eroarea asta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut 

La un B7 variant cu proiectoare fara cornering si faruri normale fara led, cu senzor de ploiaie si lumina, este normal ca pe auto sa stea tot timpul farurile aprinse fie noapte fie zi pe orice fel de drum?

Ma gandeam ca ziua ar trebui sa stea stinse si sa se aprinda proiectoarele ca lumini de zi si in functie de lumina sa se aprinda si farurile.

E posibil sa fie vreo codare/setare din meniu specifica. Masina asa a functionat de cand a fost adusa din Germania, si banuiesc ca asa mergea si acolo ?!

Follow me home merge doar manual activat din maneta inainte sa te dai jos din masina sau poate fi setat si automat la incuierea masinii ca si functia leaving home?

Modificat de PDM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate modifica din codarile BCM-ului

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poti sa detaliezi un pic Florin unde trebuie facute modificarile? Si eu am aceeasi nemultumire, pe auto sunt aprinse cam tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!