Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, Emy D said:

Buzzerul nu merge

Nu va merge, cu ceas de Passat. Tot asa, daca nu a luat-o din codare...nu o sa mearga. Trebuie modificata placa de baza, adăugate niste rezistente si o dioda sms pe placa, dupa care merge buzzer si vede numai usa sofer.

Intrebare - cand se găsesc peste tot ceasuri de Golf 4 ..... de ce te complici cu cele de passat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, ceasurile de passat le aveam de mult pe acasa si m-am gandit ca ar fi cazul sa nu se mai puna praful pe ele. Am schimbat display-ul central si acum ca tot l-am schimbat, m-as folosi de ele. 

Trec peste buzzer si usa deschisa la sofer. O sa fac upgrade si la alea. 
ESP-ul se rezolva din ce am citit in 2 variante: ori din eeprom, ori din pinul 14 mufa verde. 

la viteza, citind toata noaptea am descoperit ca "distance impulse number = K number = e responsabila doar de inregistrarea kilometrajului (odometer) si scala vitezometrului se modifica din adresa 0x220... 

Acum ca m-am bagat in hora, trebuie sa joc...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Emy D said:

ESP-ul se rezolva din ce am citit in 2 variante: ori din eeprom, ori din pinul 14 mufa verde

Lucruri diferite. Pin 14... in cazul in care ai martor esp aprins si nicio eroare pe abs.

Eeprom....pt ca abs de Passat difera de cel de Golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am și eu o problema de genul,am un golf 4 1.9 agr . Aveam ceasuri immo 2 fara display și cu viteza maxima de 220kmh 

Am cumpărat ceasuri de passat b5.5. 

Le am adaptat cat am știut , am calibrat viteza. Până la 120kmh indică cu diferența de 5 kmh mai puțin pe gps. Adică pe ceas am 120kmh iar pe gps am 115 . După 120 creste diferență la 10kmh

Nu mă deranjează. E ok 

Problema mea. Este că nu reușesc să sting becul de abs, esp , airbag  nu am eroare deloc pe ele . Doar că îmi stau aprinse. Am zis sa incerc aici ,poate găsesc rezolvare. Daca nu o sa fac una românească cu hârtie pe bec :))

mulțumesc 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abs esp....din eeprom.

Airbag nu, ai o problema la masina...posteaza eroarea

Altfel,pune codurile ceasurilor....ce ai avut , ce ai pus...ca sunt multe si diferite, nu merge dupa descrierea ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ClaudiuLCA

 

Nu mai da quote postării anterioare

10 minutes ago, ClaudiuLCA said:

nu reusesc sa atasez fisierele pe forum. 

Arhivează-le în format *.zip şi o să meargă ataşate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si posteaza codurile, sa vedem din post daca are rost sa le descarcam si te putem ajuta cu ceva sau nu. 

Adică, daca ai ceasuri cu 1j0 919 pe masina si ai pus cu 3b0 920... airbag...nu ai ce sa faci, decat sa acoperi martorul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile lui sunt asa: vechi 1J0 919 861 B si cele de passat 3B0 920 827 A, deci nu se poate face nimic.

Modificat de xmisterx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ceasurile de passat am doar un cod vdo  110.080.198.002 VW 3B0920827A

iar pe cele de golf am asa vdo 110.008.916.018 vw 1j0 919 861b

daca va ajuta asa

daca nu. pun vcds si citesc codul din instrument

Modificat de ClaudiuLCA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa rezolvi cu airbag,  decat sa acoperi martorul din ceasuri. Nu sunt compatibile 

5 hours ago, F l o r i n said:

Adică, daca ai ceasuri cu 1j0 919 pe masina si ai pus cu 3b0 920... airbag...nu ai ce sa faci, decat sa acoperi martorul.

In rest, pare sa fie cum am banuit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La airbag il acopăr. Nu-i problema. Dar cum rezolv cu esp . Și cu buzzerul de la ușă deschisă . Se poate rezolva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt buzzer usa deschisa, trebuie sa adaugi cateva componente electronice smd, pe placa clusterului. Asta pt ca ai cumpărat ceasuri de Passat si nu de Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, F l o r i n a scris:

Pt buzzer usa deschisa, trebuie sa adaugi cateva componente electronice smd, pe placa clusterului. Asta pt ca ai cumpărat ceasuri de Passat si nu de Golf.

O schema electrica ceva ? 

Și cum rezolv cu esp ? 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit sa-mi montez ceasuri de Passat B5.5 pe un Seat Leon 1M.

Cele originale de Leon ce le avea masina, nu le-am suportat de la bun inceput si a venit momentul si ocazia sa le pun pe cele de Passat. 

Am modificat eeprom-ul cu toate datele necesare, Immo, chei, turatie, etc, am tras si firele de CAN din modulul de confort pt a indica pe maxi-dot usa deschisa.

 

Totul functioneaza perfect, inclusiv buzzer-ul de lumini aprinse.

Insa a ramas o problema, imi afiseaza usile deschise de pe fata in pozitie inversa, cand este deschisa cea de la sofer, imi indica usa pasagerului pe ecran.

 

Ceasurile erau de europa, nu stiu daca au fost modificate in trecut. 

Intrebarea mea este, cum reusesc sa remediez problema?

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e primul lucru ce l-am verificat, sunt codate pt Germania, am incercat si Rest of the World, nicio modificare.

 

La TT-ul 8N, cand i-am pus ceasuri de Anglia, a functionat prin soft coding, vad ca aici e altundeva buba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca le codezi pt Anglia nu le inverseaza? Cred ca o varianta ar fi sa muti firele intre ele din mufa de la modulul de confort.

 

Modificat de xmisterx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema de codare a clusterului. Ce iti arata tie acolo, tine de centrala confort (46)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este din codarea ceasurilor, afisarea pe maxidot. Ci din confort. Verifica sa nu fie pe masina, montat un confort de Anglia. 

Ca sa il faci cu volan pe stanga, o sa fie mai greu.

Pe 19 can gateway, ai incercat recodare cu aceelasi coding?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina am modul comfort 1C0959799F. 

Pe 19 Getway am codarea 00006 daca-mi amintesc corect, verific si confirm. 

Este modulul 46 de UK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recodeaza ca  tot cu 00006. Daca tot asa ramane, ....da...46 ..modul confort, de uk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercat mai devreme sfatul tau Florin, problema ramane aceeasi. 

Imi poti recomanda te rog niste p/n de module compatibile? Am observat ca cele de golf/bora nu au mufele la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate au aceeași cod, fie ca e modul de volan stanga, fie dreapta. Ori citit eeprom confort/procesor si modificare....sau gasit o masina cu volan stanga. 

Pr Leon s-a montat 1c0....F. Daca pui alt modul, de la alta varianta caroserie, este problema la portbagaj. Se poate face....dar tot cu ti-am scris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

🤦‍♂️ 

 

Multumesc de raspuns si ajutor. Am sa incerc sa gasesc un Leon la dezmembrat cu volan pe stanga si modul compatibil. 

Momentan ramane asa, o perioada intra la hibernat si nu mai am timp de ea. 

Voi reveni cu un raspuns dupa ce rezolv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!