Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

te pot ajuta eu cu pin-ul daca extragi dump din ele s-au ajung la mine daca nu are cine sa iti extraga dump din cluster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, darin said:

Nu am pin 

Și pt login ce coduri Introduc? 

Codul care il extragi din eeprom,  cu interfețele postate de colegi.....sau altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc!

Mi-ar fi util dacă este vreun coleg din Craiova care ma poate ajuta cu o citire... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. 

De ce nu merge rangeul activat la 1J5920846C  VDO V13? Am incercat manual la adresa 00000416 cu E1 in loc de C1 si nu vrea.

Ma poate ajuta cineva?

 

1J5920846C KOMBI+WEGFAHRSP VDO V13.BIN

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ai facut modificarea ai restartat ceasurile?

daca nu - e cazul sa faci si asta.

succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Le-am dat reset. Degeaba. 

Am mai avut odata niste ceasuri parca minidot, niste ciudatenii de la RB8 parca, n-a vrut procedura de adaptare chei la immo. Cu tot cu pin, fara "time locked", am respectat procedura cu vcds si nu a vrut, a trebuit manual sa fac o editare in fisier si doar asa a mers.

 

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga la vdo immo 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cu atentie accesul la module si codarea.

@Florin are dreptate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta spun si eu, ca trebuie sa mearga 100%.

Ori nu a salvat fila inainte sa o scrie, ori ai scris altceva, ori ce ai editat - nu a fost ok.

verifica si vezi unde ai gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Incerc sa descifrez un dump de pe un audi tt(2001, 1.8t) cu bord de la Magneti Marelli si nu prea se leaga nimic. Am vreo sansa sa aplic vreo modifocare pe ele? Am citit dampul cu vagtacho si mi-a scos si un pin cu care totusi nu ma pot loga. Culmea e ca nu pot scrie nimic pe dump cu vagtacho...nu devine finctional butonul "write" dupa ce am citit pinul.  Ma puteti ajuta cu ceva idei?!

Multam'!

citireNvagtacho.eep

Modificat de dellu_of
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te juca cu acea interfata, mai ales daca nu este originala. Daca nu te poti loga, înseamnă ca pinul generat nu este cel corect

 

Nu ai ce activa la aceste ceasuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles cu modificarea. Multumesc! Mai am 2 probleme:

1.trebuie bordul schimbat. Cum procedez totusi sa reusesc sa adaptez noul bord, sau cum pot obtine un pin valid?

2.se pot adapta ceasuri de Golf 4 pe TT din 2001?!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Cu o intefata ok, trebuie extrase pinurile la ambele ceasuri, facuta adaptarea, cipuri chei, km

2. Nu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde as putea procura o interfata originala cu care sa extrag pinurile?! ce imi recomandati?! Am vreo 5 cumparate(si ieftine, dar si unele scumpe) si toate par clone nasoale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca 06101 la fisier de mai sus. Ceasul este immo 2 , iti trebuie pin doar de la cel "nou"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Asta am obtinut si eu, dar accepta pinul asta.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptarea se face cu clusterul vechi montat. Daca este montat cel nou nu accepta codul pin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa mai incerc. Desi nici pinul pentru ceasurile vechi nu e acceptat...dar chiar asa pe cel vechi am acces la canalul 50. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Dar am sa incerc. Daca am vazut ca nu ma pot loga cu pinul ala...nu am mers mai departe. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Angel27 said:

incearca cu 19712

Nu e bun... 😟

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa iesim un pic din ceata... fisierul "citireNvagtacho.eep" apartine carui bord? al masinii original sau a celui care vrei sa-l instalezi? Descrie un pic procedura care o faci ca  sa ne dam seama unde este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fisierul cu pricina apartine bordului "nou". Daca trebuie atasez si fisierul pentru bordul vechi. Sper sa nu va pierdeti rabdarea cu mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!