Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

Una dintre posibilitati. Sau nu ai lipit unde trebuie, etc. Softul banuiesc ca ai pus deja 1j.... daca da, trebuia da mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este softul, nu eu l-am făcut.

New_bora-ok.bin

După aceste poze am montat piesele. Însă nu știu care e sensul la diodă 

fata.jpg.94b1198272ef85bb5a4420d8f70b715a.jpg

spate.jpg.f169c59d32ef471c7f292e649391f6b9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred, că e din soft capota și ușa de la portbagaj le vede când se deschid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult încerc imediat și revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris acuma softul le-am deconectat 2 min, dar tot nu merge.Becul din portieră merge se aprinde când deschid ușa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care bec nu merge mai exact?

Ca nu am inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vroiam să zic că switch din yală merge se aprinde becul când deschid ușa. Problema e că nu sună buzzer-ul când las farurile aprinse nici nu apare pe display

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu apare pe display pictograma usa deschisa sofer?

daca ai pozitia aprinsa, cheia scoasa din contact si maneta de semnalizare cuplata pe semnal st/sau dr face ceva?

buzzer e ok?

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzzer-ul e ok mă atenționează că nu am lichid de parbriz. Pe display nu apare când e ușa deschisă, nici nu sună când las ușa si poziția aprinsă fără cheie în contact.( Am mai montat rezistentă și diodă la bordul vechii cu mini dot dar a mers din prima.Mă gândeam și eu să nu fie din soft prima data nu afișa pe ecran când deschidem portbagajul, a modificat ceva tipul ce mi-a adaptat dump-ul  și acuma merge.Nu știu dacă ar trebui să și sune in bord când îl deschid apare doar pe ecran.

20200422_210033.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deschizi o alta usa apare pe display ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, din ce am înțeles trebuie să schimb modulul de confort, eu am 1J0 959.. pe mine mă interesează cea de la șofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta voiam sa iti zic, sa nu fie de la centrala de confort problema.

compatibilitate...

Trebuie sa fie ok toate usile, nu doar cea de la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi la ceasurile vechii care erau minidot erau tot de passat, după ce am lipit dioda si rezistența imi scria în bord când era deschisă ușă si suna când uitatam farurile aprinse.Informația prin ce vin in ceasuri,cand e deschisă ușa șofer prin Can de la modulul de confort? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat b5.5 cum ai tu ceasurile informatia vine pe can de la modul de confort 1c0959799xx. Din ce vad in pozele tale rezistenta este de 200kohm, nu stiu daca asta e pb dar poti incerca, cauta pe o alta placa de bord una smd pe care scrie 104. Dioda este bine lipita

Apoi cu vcds cand intri pe gateway(19) in mb 130+ ar trebui sa nu iti apara nimic, daca iti apare, reactualizezi lista cu recodare 00006  . Ca sa verifici poti pune pin21 la masa sa vezi daca iti indica usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu PIN21 la masa e ok de verificat, dupa cum spune si Adi.

tine-ne la curent.

succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi.pare ca nu va merge, nu imi mai aduc aminte exact la acestea mai vechi....dar e din cauza modulului confort vechi....1j0.

1c0 ca sa montezi pe masina ta, e mai complicat. Trebuie inlocuite toate calc de usi, modulul confort, cheile briceag si modif instalatia electrica. Consider ca nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diferență este între 3B0920 847E cel care este acuma pe mașină și 3B0920 923A pe care il aveam înainte, mă refer doar la informatia care vine de la ușa șofer la ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva îmi zicea că trebuie să mai montez două rezistențe pe partea frontală. 

FB_IMG_1587628214872.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/18/2020 at 8:04 PM, mirceamad said:

Nu merge...au ramas si ceasurile blocate...adica nu se mai aprindea nimic cand puneam pozitiile,nu mai puteam schimba nimic pe bc...ramasese doar bc aprins...si culmea,nici nu mai puteam intra sa scriu bin.ul original....dar se pare ca borna luata pentru cateva minute face minuni..totusi multumesc pentru timpul acordat.

Rb8 sunt niste ceasuri mai speciale și la foarte putine merge range activat. Daca vrei funcții ar trebui înlocuite cu un ceas VDO immo3 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma am incercat si treaba asta, și chestia cu firul de la pinul 21 la masă, nu merge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare, merge staging si ace luminate pe aceste ceasuri? Multumesc.

 IMG_20200717_172613.thumb.jpg.d1e24583ef151d47abfbec73ec577160.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie, da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Am reusit cu vag kkl citire eeprom si din dashdumpeditor il faci cum iti place. Ce nu am reusit sa fac este aprinderea martorilor odata cu rotirea acelor cind pun contactul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,ma poate ajuta un coleg amabil cu activarea unor functii speciale la un bord maxidot Golf 4 ? As vrea activat Welcome,ace iluminate la contact,stagging si range.

1J5920846C KOMBI+WEGFAHRSP VDO V23 NOU.BIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!