Jump to content

nu se mai rabateaza oglinzile


Cristi_fx
 Share

Postare recomandată

prima problema grava. Am ajuns acasa si dupa ce am parcat am observat ca nu se mai rabateaza oglinzile. Degeaba invart de joystick ca nu se intampla nimic. Reglarea oglinzilor merge, functioneaza dar nu se mai rabateaza oglinzile.

Aveti idee care e cauza? CE pot face?

masina are aproape 3 luni. Mi se pare de neconceput ca la o masina de peste 20k sa se strice ceva asa repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te la service. Poate sa fie o problema electrica. Oricum masina e in garantie.

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu: tusti la service si sa rezolve problema in garantie.

Eu nu am avut pana acum probleme de acest fel. Oricum, nici nu rabatez oglinzile de fiecare data, fiindca la cat praf si mizerie exista pe drumuri, sunt sanse maxime ca mecanismul sa cedeze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se aude absolut nimic, probabil ori vreun contact ori motorasele duse. Tind spre prima varianta, nu-mi vine a crede ca au cedat ambele motoare in acelasi timp.

Mergi la garantie, nu are rost sa umbli tu, probabil vei avea probleme daca se vede ca ai umblat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandit ca nu am cum sa scap de service... :D

Problema e ca nu am timp de pierdut.

Masina o folosesc de obicei in weekend (De vineri pana duminca), prin urmare nu cred ca am abuzat de acest mecanism.

Cred ca este totusi o problema de contact. Joystickul se misca un pic mai greu, parca. NU se misca cum se misaca inainte.

Ideea e ca nu am facut nimic anormal......umblat cu grija, incet, etc tocmani in ideea sa nu stric. Oricum joystick-ul mi se pare fragil si o consider o soltuie proasta pt reglarea oglinzilor. S-a intamplat dintr-o data.

Am sunat la service, marti la ora 9 o sa ma duc.

Cu ocazia asta poate rezolv si restul problemelor.

intai verifica sigurantele ;)

pai este siguranta separata????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La seat ibiza intr-un an de zile timp in care s-au rabatat oglinzile macar de 2 ori pe zi nu a fost nici o problema.

Sper sa fie ceva banal gen sigurante ca pe urma o sa avem toti frica de rabatat oglinzi :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pana la urma este siguranta separat......numai pt rabatat oglinzi?

oglinzile se pote regla......inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

surpirza mare.....ieri am plecat cu masina pana la munte (la paltinis) si cand am ajuns am zis sa ii arat si sotiei ca nu se mai rabateaza oglinzile insa.....surpriza... :o ...s-au ridicat bine-mersi.

Nu mai inteleg nimic. Cred ca le-a facut bine drumul lung si un pic de gropi pe care le-am luat (drumul intre Sibiu si Brasov e cam nasol).

Oricum de dus, tot ma duc in serice pt ca am descoperit alteceva. Pe spate, la roata din stanga se aude un scartit ca atunci cand freci doua bucati de polistiren. Cred ca e ceva de la amortizor sau de la arc.

Oricum e foarte enervant. Daca va mai aduceti aminte cum face o dacie 1310 cu suspensia moale....cam asa se aude.... :(

:offtopic: consum paltinis - bucuresti 4,9%. Mers normal. Medie orara - 65km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata promit ca nu o sa mai scriu niciodata ca eu nu am avut nici o problema cu ceva. Aseara bineinteles cand i-am rabatat oglinzile a facut figuri cea din dreapta. S-a inchis cu intreruperi si zgomot. M-a luat capul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut

La seat-ul meu nu am mechanism de rabatare. Intrebarea este daca oglinzile pot fi rabatate si manual. Eu am incercat miscarea asta, dar nu prea se miscau oglinzile si am renuntat.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ar trebui sa mearga!!

Legat de oglinzi! Cea din dreapta face un zgomot sacadat cand este pliata sau depliata si face miscarea cu o secunda mai greu decat cea din stanga. La un moment dat nu se mai plia de tot (ramanea pe jumatate..ca dracu'). Am tot dat la joystick si din cheie si vad ca de trei saptamani nu mai face. Eu zilnic le pliez!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce le inchizi de la rotita?

Daca ti apasat mai mult pe inchiderea de la cheie ar trebui sa ridice geamurile si sa plieze oglinzile singura indiferent de starea butonasului din masina (s-ar putea sa faca de la alarma asa dar nu cred)

Incearca si asa.

de asemenea daca ti mai mult pe deschiderea de la cheie iti deschide toate geamurile. Aici intr-adevar nici mie nu imi rabateaza oglinzile decat daca aduc butonasul la pozitia neutra si pe urma inapoi la dreapta stanga sau mijloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vilu23

Se pot rabata oglinzile manual cu sau fara mecanism electric fara sa se strice ceva.

@Andrei VVB si @Matrixu

Amandoi aveti dreptate in felul vostru,diferenta o face SOFT-ul de pe masinile voastre.Functia asta se poate activa cu ajutorul testerului daca este deja memorata(preinstalata) pe computerul masinii dar nu toate computerele de pe masini sustin aceleasi functii.Exemplu:la o masina se rabateaza oglinzile electric in momentul in care soferul scoate cheia din contact in timp ce la alta masina,acelasi model,trebuie rabatate din joystick!!! :) :)

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei VVB si @Matrixu

adica modelul Leonului vostru este 2007

pe modelul 2006 nu exista aceasta optiune ( plierea oglinzilor din telecomanda ), deci nu se poate activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut baieti, tocmai am achizitionat un Leon 07.2009, si am observat ca nu pot rabata oglinzile manual , sunt tapene ,electric banuiesc ca nu se rabateaza, sau cum pot afla daca se rabateaza electric sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic de la acelasi buton de unde faci reglajul oglinzilor ai o pozitie in care se rabateaza electric oglinzile ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce echipare este masina? Daca nu stii, pune niste poze cu interiorul ne putem da seama si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu ce varuianta e, are dublu clima, geamuri el. fata, volan si schimbator piele, jante, senzor presiune roti etc.

La butonul de oglinzi, are trebui sa fie vreo pictograma care sa indice rabatarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are doar geamuri electrice fata, nu si spate, atunci e nivelul de echipare Reference sau Sport, care nu includ oglinzi rabatabile electric.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, pe refference nu sunt oglinzi rabatabile si da, exista o pictograma la acel buton pentru rabatarea oglinzilor. Am sa-i fac o poza azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceste probleme. M-am dus cu elin service si era un fir rupt. L-a lipit si dupa 2 luni alt fir de la oglinzi era rupt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aceeasi "problema " o am si eu , nu le pot inchide.(am acelasi model de masina ) Dar chiar nu se pot inchide deloc ? Sunt chiar asa tapane :D ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aceeasi problema in ce sens? Nu le mai poti rabata sau nu s-au rabatat niciodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu se pot rabata ... sunt fixe , fixe .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!