Jump to content

Oglinzi rabatabile din telecomanda (DIY) [Passat CC]


adrian83
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Pffff... Unde asta? Sa ai oglinzi rabatabile.. Dar neactivate = nu exista. Ai... Sau nu ai. Ma îndoiesc sa ai dar sa nu fi văzut acest lucru pe buton.. Etc. 

Modificat de Manuel N.
Nu e nevoie de quote! Raspunzi la un post care este cu o pozitie mai sus si se intelege clar continuitatea discutiei. Eventual poti folosi @nume.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Oglinzi rabatabile din telecomanda (DIY) [Passat CC]
  • 10 months later...

Salutare tuturor.

Am inlocuit calculatoarele usi fata stanga (1K0959793P)  - dreapta (1K0959792P), masina in cauza Passat B6 4motion 2009, oglinzi cu rabatare electrica, puddle lights, memorie, cu calculatoarele 3C0959793C si 3C0959792C provenienta Passat CC 2014, pentru a activa pliere oglinzi din telecomanda. Am facut toate codarile, oglinzile se pliaza din telecomanda si se deschid la deschiderea portierei sofer sau la introducerea cheii in contact dar intampin urmatoarele probleme:

Butonul oglinzi, mai exact joystick-ul executa comenzi in alta ordine, dau stanga-dreapta si oglinda se misca sus-jos, dau sus-jos si oglinda se misca stanga-dreapta;

Din tester, de cand am schimbat calculatoarele fata, nu mai pot intra pe calculatoarele usi spate. Imi spune ca nu comunica.

Sa fie o problema de compatibilitate sau trebuie sa fac ceva adaptari din vcds?

Modificat de Cristian87nch
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatoarele respective imi par a fi de b7, din cauza asta cred ca nu poti vedea pe cele de pe spate. Ele sunt master acum, iar spatele slave. Incearca sa accesezi usile spate din droplist-ul celor de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns @pronet  Calculatoarele cu 3C0 am vazut ca sunt pe B7, Jetta 4 si CC. O sa incerc. Ciudat este ca imi functioneaza haotic joystick-ul reglaj oglinzi. 

Modificat de Cristian87nch
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet am gasit la subsisteme usile spate, le-am accesat de acolo. Merci inca o data. Ramane sa vad daca rezolv problema cu reglajul oglinzilor, altfel o sa trec la vechile calculatoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa schimbi 2 fire intre ele, cel de sus/jos cu cel de stanga/dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy Ma poti ajuta cu schema pentru mutarea pinilor? Am observat ca nu functioneaza corect nici functia mirror down, oglinda se misca spre stanga.

20200907_192714.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nici mirror down nu functioneaza corect, atunci trebuie sa muti firele de la fiecare oglinda.

Vezi in blocurile de masura de pe calc de usa sofer ce arata cand dai n=butonul sa regleze pe verticala si ce arata pe orizontala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al BundyPe N imi arata neutral. Cand dau stanga - position top, cand dau dreapta - position bottom, in jos - left position, in sus - right position. Sa fie din cauza ca motorasele de reglaj oglinda pe care le am pe masina sunt cu memorie? Mufa motoraselor parca are 7 fire fata de celelalte care au doar 3. Cunosc pe cineva care a pus aceleasi coduri de calculatoare, provenienta Passat B7, si nu a avut nicio problema, merge totul cum trebuie, dar nu stiu daca are memorie pe oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbate firele atat in mufa de la buton cat si la motorasele de la oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!