Jump to content

Probleme hayon (luneta, stergatoare, etc.)


EFlavius
 Share

Postare recomandată

este ultimul post pe care o sa il pun aici pentru ca unii refuza sa citeasca si posteaza doar ca sa aibe un post in plus. le are de doi ... le are de 4 ... bravo lui ... scrie in talon ce echilibroare sa cumperi ? :) de unde ai tu talonul amice ?

drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hbi

    8

  • metalworker

    6

  • dan 48

    6

  • likutza

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din punct de vedere tehnic cred ca pana la momentul de fata s-a cam spus tot.

Sa ramanem la subiect, ok?

Colegul cred ca si-a obtinut informatiile, si a vazut parerile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Nu are nici un rost sa ne certam pe ce pune fiecare pe masina lui.Asta depinde de fiecare si de motivele lui care la majoritatea cred ca pe primul loc e diferenta mare de pret intre piesele originale si cele aftermarket cu toate ca nu totdeauna si diferenta de calitate e la fel de mare. Ma interesa tehnic ce ar putea avea de nu mai functioneaza in rest o rezolva fiecare cum vrea. Multumesc tuturor pentru sfaturi si opinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-a certat nimeni :( m-am referit ca atunci cand te duci cu talonul la mag de piese auto ai un VIN pe el si din el iti dau pistonasele acelea...aftermarket oem cum or fi pentru masina respectiva.asa cum am spus si eu mai sus si likutza diferenta dintre oem si aftermarket la unele piese nu este atat de mare.imi cer scuze daca s-a inteles gresit ,,amice" :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a clarifica lucrurile ... amice era chiar in sens amical ... nu am vrut sa sune ironic ... intrebarea avea acelasi sens si fara el, dar am vrut sa arat ca nu intreb din rautate ... in fine ... la mine, tehnic : echilibroarele au obosit.

Modificat de moesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ce sa mai zic pe mine iarna asta mau lasat de tot m-am dus la magazin si cand am deschis porbagaju sa ridicat cand sa bag cumparaturile in masina mi-a cazut in cap portbagajul :lol: acuma nu am cumparat altele pt ca cu sarbatorilea astea nu prea am avut timp :icon_cheesygrin: urmeaza sa caut pe net unele aftermarket sau OEM sa vad cum sunt preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si amortizoare haion de Golf 3,numai ca forta de ridicare a acestora este un pic mai mica,adica trebuie ridicat cu mina mai "sus".Bine,ceea ce am probat eu au si vreo...6 ani vechime,dar...merg.La noi e mai greu haionul ca la G3,si gazul comprimat in amortizoare e la o valoare de comprimare mai mica,dar asta e varianta cea mai ieftina,pentru cei care nu vor sa investeasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am rezolvat-o cu amortizoarele.Erau duse ambele. Toata treaba a costat 90 lei(2 buc.aftermarket), originale costa 110 ron bucata, iar montatul e foarte simplu se face prin presare in acele bile prinse in corpul masinii si in usa portbagajului fara a fi necesara nici o scula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai gasit originale la 110 bucata ?

la reprezentanta mie mi-au zis 224 bucata.

Modificat de moesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut

Cam de doua luni am inceput sa experimentez probleme cu deschiderea haionului.Deschid din telecomanda dar nimic la haion.Dupa incercari repetate de inchidere deschidere ...se mai deschide si el :) Ce as putea incerca sa fac pt a rezolva problema? Este posibil sa fie o problema de calculator de confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand inchizi/deschizi se aude motorasul la portbagaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude ...iar cind se aude se deschide fara probleme.Nu cred ca e problema de motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica firele care trec prin burdufele de cauciuc de la caroserie la haion

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific totusi daca se inchide 100%din cazuri ar trebui sa aiba continuitate firele nu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, deoarece el foloseste impulsul - tensiune - doar la deschidere.

Da jos capitonajul - are doua suruburi torx in manere - restul cleme, dupa care scoate mufa de la actuator si verifica daca primesti tensiune, la apasarea clapei - sa ai yala inchisa.

Daca nu, verifica firele din manson si verifica switch-ul din clapa.

mai poti verifica si actuatorul - il alimentezi pe direct, cu 12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos capitonajul am desfacut mufele le-am montat din nou. Switch-ul merge perfect la fel si motorasul de inchidere. Am lasat deschis fara capitonaj sa urmaresc simptomele.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este posibil sa ai un fir oxidat pe partea stanga sub mogheta(pe unde schimbi becurile la stop) ceva mai inspre bangheta dupa suportul de instinctor sunt vreo 3 conectori (3 mufe) se poate prelinge apa de la traseul spalatorului de luneta (are o nada acolo intre doua furtunase) . La mine acolo a fost problema , am curatat si nu mai sunt probleme.

Modificat de gusteru29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat switch-ul de la haion. Vad ca nu mai face figuri :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am cumparat azi un amortizor triscan cu 54 lei.maine il montez.ce inseamna originale?ca e facut de vw sau pus de ei din fabrica?uneori piesele cumparate din magazin sunt mai bune ca cele puse pe masina din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OAUUUU, de cand chestia asta, piese AM mai bune decat cele din fabrica!!!????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

da prietene!poti sa pui pe masina amortizoare,placute de frana,filtre etc mai bune ca alea din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia da niste exemple "prietene ".

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele din fabrica de pe polo au tinut cam 35000km cele pe care le-am pus ''aftermarket'' tin si acum la 93000 stilul de condus fiind acelasi.filtrele originale erau made in china nu man cum am folosit dupa.becurile de la faruri erau facute in ungaria(nu scria altceva pe ele)Producatorii de masini reduc pretul tocmai din piesele folosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand mi-am luat setul de distributie am intrebat  pe baiatul care mi l-a schimbat ce parere are de firma, avand in vedere ca nu e original VW. In replica, mi-a aratat pe piese (la intinzator lant) une a fost o portiune stearsa mecanic si mi-a zis ca tot ei vand si piesele originale, dar au sters sigla VW pentru a le da mai ieftin. Producatorul era SWAG Germany. Tipul lucreaza la reprezentanta VW in BZ, deci tind sa cred ca stie despre ce vorbeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O explicatie mai halucinanta n-am auzit in viata mea... :blink: Cum sa stergi sigla de vw sa vinzi un produs ca no-name si mai ieftin?!?Daca zicea ca produsul e Huang Mei Ling si a sters sigla sa il dea ca si produs AM de calitate sau pe producator,mai ziceam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!