Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

@VanFlg Am inteles, multumesc mult ptr raspunsul.

Asteptam poze cu masina! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, felicitari, chiar vroiam sa ti scriu daca a venit insa am zis sa las pe maine. 

Cat mai multi km fara evenimente! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari. Eu nu stiu nimic. Cand sa solicit nr. sasiu? Am platit avans sapt. 26 . Mi-au (ca nu e ca pisica) raspuns ca vine in sapt. 47 ; 1.5 TSI 150CP. Inca nu am vazut pe drum.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rasvanmircea Sapt viitoare, cel tarziu peste 2 sapt ar trebui sa primesti serie. 

Am vb azi cu vw si este pe drum spre curtici, sper de sapt viitoare sa revin cu poze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @misucatinas. Sper sa ma bucur de el cat mai este vreme frumoasa sa fac niste drumuri de control, cca. 2000 km ptr. rodaj cica. Apoi ma iau cu mainile de cap sa iau roti de iarna. Sa vad unde gasesc jante de tabla ca la noi iarna la cata sare,  sleauri si "groape" este nu prea merita de aliaj. Vom vedea. Intai sa-l vaz in cheie si apoi ma hotarasc. Inca odata multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS. Pana acum nu am vazut pe drumuri Passat 1.5 TSI. A vazut cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RasvanmirceaNu este nici un passat 1.5. Cred ca o sa fiu primul daca am facut comanda din martie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat sa ne spui impresii despre cum se comporta motorul pe aceasta masina. Este o motorizare care intereseaza pe multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Si eu am comandat un 1.5 TSI pe 16 septembrie.

Conform informatiilor din sistem,livrarea este estimata pt saptamana 2 ,2019 desi este bagata si in programul Remat.Dealrul zice ca spera sa ajunga pana in Craciun.Pana cum a primit cineva motorizarea aceasta?Seria de sasiu o primesc de la dealer sau trebuie ceruta?

Legat de cauciucuri de iarna-livrarea se face cu varianta de iarna..la voi  e la fel?e normal?

Multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria de sasiu o ceri tu de la dealer; daca nu o ceri, el nu ti-o comunica la initiativa lui (cel putin cei de la Porsche nu fac asta). Daca masina vine iarna, va veni incaltata cu anvelope de iarna. Asa se face, se furnizeaza masina cu anvelopele din sezonul in care se face livrarea catre client. 

Eu am o intrebare: daca ai inscris masina in programul remat 2018, si o ridici in primele saptamani din 2019, nu pierzi tichetul remat? Adica se poate folosi in 2019 un tichet din 2018 ( sa zicem ca nu au trecut 120 zile de la plata avansului) Intreb pentru ca nu stiu cum e situatia cu acest tichet remat. In plus ma intereseaza un Passat B8 1,5 tsi cu tichetul rabla.

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate masinile se livreaza cu cauciucuri de vara, indiferent de momentul sau anotimpul in care se face livrarea, daca nu specifici altceva la configurare sau nu cumperi cauciucuri de iarna de la dealer pe care sa le poata monta inaintea livrarii. Poti sa iei cauciucuri si din alta parte si sa le duci sa le monteze ei dar trebuie sa negociezi pretul montajului, majoritatea  fac gratuit schimbul dar nu e regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pe 03.10.2018 am platit avansul pentru un Passat B8, 1.5 TSi, 150 CP. Dealerul PBN a consemnat in contract 12 săptămâni termen de livrare, având în vedere că autoturismul a fost preconfigurat. Astfel termenul de livrare este ultima săptămână din luna decembrie 2018! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca ei livreaza masina cu anvelope conform perioadei de comanda,adica daca comanda e facuta iarna,va fi livrata cu anvelope de iarna,daca e facuta vara,anvelope de vara..probabil va trebui sa iau separat anvelope de iarna,insa mai insist la dealer avand in vedere ca in primavara oferta cuprindea si un set de anvelope de iarna cu jante cu tot.

Referitor la ticketul Remat,dealerul mi-a spus ca este valabil 120 de zile din momentul comenzii,adica masina trebuie livrata pana in 16 ianuarie.Ei au confirmat ca intra sigur in Remat,iar masinile vor fi priotizate  cumva la livrare..sper sa nue fie doar vorbaraie.

 

Am gasit acum mai multe detalii despre valabilitatea ticketului Remat:

"A fost eliminată data de 31 decembrie ca termen limită de valabilitate a Notei de înscriere, astfel încât aceste documente vor fi valabile 120 de zile de la momentul emiterii. În plus, emiterea facturii şi introducerea datelor aferente vor fi făcute în termenul de valabilitate a Notei de înscriere.

Informaţiile publicate de ECONOMICA.net pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor. http://www.economica.net/rabla-2018-ce-modificari-sunt-anul-acesta-rabla-plus_151260.html#ixzz5VzJEufCr"

Modificat de valik86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mirceavb02 - preconfigurat,adica era deja comandat de ei ?am gasit prin contract pe undeva ca la cele 12 saptamani se mai pot adauga 10 saptamani in anumite conditii..

                         - masina va fi livrata tot cu anvelope de vara?

 

 

A mai cumparat cineva cu finantare de la ei prin Prosche Bank?sunt ok?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de Porsche bank sa ai grija ca nu poti depune euro in cont, asa ca per total se mai adauga ceva. (ori la transfer euro ori la conversia din lei in euro la cursul lor). In rest sunt ok, verificarile le fac repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1)Porsche Bank sunt o banca ca oricare alta banca, (gen BCR, BRD ,  Transilvania)....nu ar avea de ce sa nu fie OK. Trebuie DOAR SA CITESTI BINE CONTRACTUL de credit, ca sa stii care sunt conditiile creditarii (rata creditului, asigurarea casco, daca prima asigurarii casco ramane constanta pe toti cei 5 ani sau scade daca nu ai evenimente pe casco, ) discuta si de reducerea pe care ti-o fac in caz ca iei masina cu credit Porsche. Spre ex mie nu mi-ar conevni sa las o cheie la ei in caz ca fac credit Porsche si nici sa nu imi scada prima la asigurarea casco (in mod obligatoriu facuta tot la Porsche) in cazul in care nu am reparatii pe casco.

2)Multumesc de informatiile  privind tichetul remat. Dealerul meu nu stia ca tichetul poate fi folosit si in 2019, cu conditia limitei de valabilitate de 120 zile a Notei de inscriere. Mi-a spus sus si tare ca  Passat 1,5 TSI nu se poate lua cu rabla....daca stiam din octombrie, dadeam si eu comanda. Incerc acum, sa vedem daca se mai poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, vizitator said:

nici sa nu imi scada prima la asigurarea casco (in mod obligatoriu facuta tot la Porsche) in cazul in care nu am reparatii pe casco.

In schimb, nici nu creste daca ai interventii pe Casco pe durata contractului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valik86 mașina a fost aleasă dintr-o serie de auto preconfigurate de dealer, pentru care fusese lansată deja comanda. Nu am putut face modificări, insa sunt mulțumit de alegerea făcută. 

Pentru comanda noua termenul de livrare era undeva spre sfârșitul lunii februarie 2019. Cel puțin așa mi-a spus mie consilierul de vânzări!

Mașina a fost achiziționată cash și nu prin leasing ori credit de la Porsche Bank. Oferta lor nu mi s-a părut atât de bună...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La credit nu se lasa cheia, se lasa doar CIV-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de anvelope, nu stiu exact daca vine echipata cu pneuri de iarna sau de vara. Mi s-ar parea normal sa vina cu anvelope de iarna, avand in vedere ca o primesc la sfârșitul lunii decembrie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ridicat atat Golf-ul cat si Leon-ul dupa Craciun si ambele au venit cu cauciucuri de vara. Deci... zic sa te pregatesti de achizitia unor cauciucuri de iarna sau macar sa intrebi dealer-ul punctual daca vine cu cauciucuri de iarna sau de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave mersi de răspuns. Nu m-ar deranja daca ar veni cu anvelope de vara, întrucât am un set de jante de tabla cu anvelope de iarna noi noute acasa. Asa ca m-ar scuti de niste bani aruncati la primăvară ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat de cand am comandat,dar nu stiu cat de legala e treaba asta..cel putin din punctul meu de vedere nu mi se pare ok.

Au zis ca pot cumpara de la ei,ca fac discount,bla bla...mai trec sa cercetez ,insa slabe sanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina vine cu anvelope de vara, indiferent de sezonul in care este comandata/livrata.

Doar daca a fost bifata optiune de livrare cu anvelope de iarna ( in configurator, desigur) vei primi anvelope de iarna.

Obligativitatea echiparii cu anvelope conforme este a utilizatorului nu a vanzatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!