Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

Salut,

Comandata in 20 septembrie si ridicata in 29 noiembrie.

Passat 2.0 TSI DSG Highline la Quark, Arad

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ieri am intrat si eu in posesia masinii (1,5 TSI); ridicata de la Porsche Bucuresti Vest -termen de livare de la emiterea comenzii doua luni si doua saptamani.

EU zic ca totul a decurs conform asteptarilor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Stiti cam cat dureaza transportul de la fabrica la dealer ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a durat aprox 2 saptamani. In momentul in care ajunge la Curtici trebuie sa ajunga la dealer in max 7 zile oriunde in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua,

Am apucat sa comand un Passat 1.5 TSI inainte sa inceapa nebunia cu virusul, la inceputul lunii martie. După cateva zile activitatea fabricilor s-a suspendat si abia s-a reluat de vreo saptamana. Dealer ul spune ca inca nu apare in programul lor un termen estimativ de livrare. Mai e/stiti pe cineva in situatie similara, eventual cu mai multe informatii de la dealeri? Mulltumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

@RCB: si eu sunt exact in aceeasi situatie, informatiile pe care le-am primit sunt aceleasi. Eu, sincer ma asteptam din start la intarzieri, mai ales cand am aflat ca se inchid temporar fabricile.
Si eu sunt curios care va fi noul termen de livrare, dar nu cred ca putem face altceva in afara de a astepta pana cand vor primi dealer-ii informatii actualizate de la cei din fabrica.

Din cate am citit pe forum, se pare ca au mai existat perioade de intarzieri (de ordinul lunilor) chiar si in alti ani, cu toate ca la vremea aceea nu exista nimic din restrictiile impuse din cauza pandemiei de acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pot sa vin cu un update: a venit masina acum vreo saptamana, deci intarzierea totala fata de data estimata initial a fost sub o luna si jumatate. Avand in vedere faptul ca fabricile au fost inchise o bucata buna de vreme, si ca au fost redeschise cu o gramada de schimbari in modul de lucru, eu zic ca e mai mult decat rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am comandat un passat advance 1.5 tsi in august 2021. Am ca termen de livrare saptana 7 din 2022

Sper sa nu se intarzie livrarea.

acum trebuie sa ma decid daca o schimb din manuala in dsg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita fiecare cent DSG-ul. Asteptare usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dsg-ul e o opțiune foarte bună.

La fel și farurile led adaptive.

Dacă ai buget pentru cele 2 opțiuni, merită toți banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG-ul nu e doar lapte si miere, sunt si inconveniente. Cum ar fi faptul ca tine motorul foarte subturat pe Drive, consum ceva mai mare fata de o manuala si intretinere mai scumpa mai ales daca ai de gand sa tii masina mult timp. La polul opus este confortul si rapiditatea cu care schimba treptele/performanta, ideal e sa mergi ceva timp cu ambele sa vezi care te coafeaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee care este diferenta reala de cosum intre dsg si manuala?  producatorul spune ca e 0.2l/100km da mi-e creu sa cred asta.

Nu pot comanda led adaptive (din punctul meu de vedere sunt foarte scumpe, 2000 euro) dar am led basic. in schimb am pus Park Assist, Side Assist, volan incalzit.

Ma interesa ACC, care este in standard pe comfortline dar pe advance nu este nici macar optional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te uita la consum si alege dsg.

Skoda octavia 1.5 tsi 150 cp dsg 7 trepte, sinaia - bucuresti, mers legal consum la intrare in bucuresti 4l/100km

 

audi a4 2 tdi 150cp s-tronic 7 trepte, acelasi traseu si acelasi mers, la intrare in bucuresti 3l/100km.

 

consumuri afisate de cb.

Modificat de moroenius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow, 4l/100km coborand de la sinaia... asta da consum relevant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, adrian001 said:

DSG-ul nu e doar lapte si miere, sunt si inconveniente. Cum ar fi faptul ca tine motorul foarte subturat pe Drive, consum ceva mai mare fata de o manuala si intretinere mai scumpa mai ales daca ai de gand sa tii masina mult timp. La polul opus este confortul si rapiditatea cu care schimba treptele/performanta, ideal e sa mergi ceva timp cu ambele sa vezi care te coafeaza. 

ciudat, de cate ori am condus una pe benzina mi s-a parut ca, chit ca poate o tine putin subturat, oricum o tine mai bine decat o tin eu. senzatia a fost ca mereu am mai multa forta, nicidecum mai putina. e cam greu sa conservi si combustibil si sa fii in turatie de putere simultan. ori la mers constant nu vad de ce sa fie turata, si probabil asa au gandit si inginerii lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52 minutes ago, livescu said:

wow, 4l/100km coborand de la sinaia... asta da consum relevant.

 

A fost sa iti faci o idee. altfel te uiti la consumul declarat de catre producator.

Bucuresti - Sinaia  5.5l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minute în urmă, moroenius a scris:

 

A fost sa iti faci o idee. altfel te uiti la consumul declarat de catre producator.

Bucuresti - Sinaia  5.5l/100km

Ce viteza medie ai avut la 5.5l/100km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot spune ca am fost cam in aceeasi situatie acum 1an si jumatate, doar ca la skoda. Eram hotarat sa iau manuala(cam aici ne incadram cu banutii) si cu o zi inainte sa dau comanda am schimbat si am luat DSG. Chiar daca am depasit bugetul pot spune ca acum sunt extrem de multumit de alegerea facuta. Sa stii ca si eu am trecut de la 1.2TSI  manuala la 1.5TSI DSG(vad in descriere ca detii 1.2TSI).  Deci, dupa cum au mai spus si alti colegi mai sus, daca poti suplimenta cu bani merita fiecare banut cutia automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, adicorbos a scris:

Ma interesa ACC, care este in standard pe comfortline dar pe advance nu este nici macar optional

Și ACC-ul face toți banii, pune-l pe listă, dacă intră în buget.

DSG + ACC fac o combinație super și merită fiecare euro. Absolut da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minute în urmă, Miky_1 a scris:

Și ACC-ul face toți banii, pune-l pe listă, dacă intră în buget.

DSG + ACC fac o combinație super și merită fiecare euro. Absolut da.

 

Confirm ceea ce a spus colegul, dar din pacate.....

 

în urmă cu 3 ore, adicorbos a scris:

Ma interesa ACC, care este in standard pe comfortline dar pe advance nu este nici macar optional

 

.... nu este disponibil. Eu nu am gasit echiparea advance acum pe configurator, doar comfortline. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut golf 6 1.2 tsi manual, acum am jetta 6 1.6tdi manuala, de la Jetta 2014 fac upgrade la Passat.

saptamana asta ma decid asupra cutiei de viteze. sper sa rausesc sa fac un retrofit la ACC, in cazul in care aleg dsg

ACC nu pot sa aleg nici cu bani, chiar daca este in standard la urmatorul nivel de echipare.

Modificat de adicorbos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a lua o decizie in cunostinta de cauza asupra cutiei de viteze, cred ca cel mai bine ar fi sa studiezi un pic pe forum topicul legat de cutiile cu ambreiaje uscate DSG7 - DQ200, model care se pune pe motorizarea aleasa de tine. Conteaza foarte mult modul de exploatare al masinii urban/extraurban, diferenta de consum intre cele doua cutii este nesemnificativa si tine in mare parte de sofer. Deci nu consumul ar trebui sa iti influenteze alegerea ci, mai degraba, fiabilitatea/costurile cu mentenanta (ambreiaje, mecatronic) in cazul DSG7-DQ200. Daca vei folosi masina preponderent extraurban si nu intentionezi sa o tii mai mult de 150.000km as alege clar DSG, pentru confort.            

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!