Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

Razvan Constantin

In 2-3 zile se poate face (nu depinde de dealer, depinde de fabrica si de cum se blocheaza comanda in sistem) , la mine am avut o saptamana de la comanda si nu s-a mai putut face, mi-a spus ca in sistem era scris ca a intrat in saptamana de productie, tot active info display mai voiam sa adaug si eu. La mine a fost plata cash, oricum daca masina a intrat in productie nu poti face nimic.

Modificat de Razvan Constantin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat . Am putut adauga active info display . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari. Frumoasa alegere ! Arata intr-un mare fel AID-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta voastra a cumparatorilor de passat B8 , imi puteti spune daca se respecta termenul de livrare al masinii ? In cazul meu 10-12 saptamani , agentul de vanzari mi-a spus ca este posibil sa ajunga si mai repede masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

A mea a ajuns mai devreme de 12 saptamani, deci este posibil.

Modificat de Boditza
Fara quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor. Voi fi proprietar de un passat advance 1.4 tsi  doar ca am o mare nelamurire: Eu am platit avansul pe 2 aprilie si cand am fost la dealer in aceasta saptamana a zis ca se va fabrica doar in saptamana 29 ( adica pestw 15 saptamani). Cand am insistat ca nu e ceva bine  a zis ca e doar un termen preliminar....Oare ce sa cred? 

A-ti mai fost si altii in asemena situatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine macar ca stii data fabricatiei. Eu am comandat masina in 22 martie si inca nu stiu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am termen de livrare sapt 16 (adica sapt viitoare), oare se tin de cuvant ? Am vorbit cu dealerul si mi a spus ca nu are nici o informatie , unde s-ar afla masina , in vama etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat comanda din 14.03 si nu stiu nimic despre data fabriaatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este secret de stat , nu se stie nimic , nu mi se pare normal , ar trebui sa fim informati in timp real despre starea comenzii .. in fine sper sa se tina de cuvant cu livrarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Rafyrr said:

Daca am termen de livrare sapt 16 (adica sapt viitoare), oare se tin de cuvant ?

Te anunta cand ajunge in Curtici. Ca sa faci plata. Dupa asta mai face maxim 5 zile pana la dealer si mai dureaza 3 ore pregatitul de livrare.

Ei pot monitoriza statusul care poate fi: necunoscut (cand nu are serie sasiu), in productie (cand ai deja VIN alocat), in tranzit (catre Curtici), in Curtici. Uneori mai apar erori si se trezesc cu masina direct in Curtici. Ca regula - intotdeauna vor stii cand a ajuns in Curtici, de acolo nu pleaca fara sa fie platita de cineva (de tine, de leasing, de dealer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este in leasing , iar avansul  este achitat imediat dupa ce am dat comanda , deci nu mai am ce sa achit , doar astept masina . Dealerul nu mi-a dat nici o informatie zilele trecute cand l-am intrebat de statusul comenzii mele , mi-a spus ca ma va anunta fix cand ajunge masina si ca alte detalii nu stie doar ca ii apare livrare in sapt 16..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai achitat tot avansul de pe contractul de leasing, atunci nu mai ai ce sa achiti, procedura e mai simpla. Dealerul e obligat ca in momentul in care masina ajunge in Curtici sa dea comanda de transport. Si crede-ma, e notificat cand ajunge in Curtici. Pacat ca astia sunt oamenii care isi iau bonusuri din genul asta de vanzari/customer service :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in contract scrie ca am 2 zile sa achit integral avansul (am platit doar avansul minim) din momentul in care masina ajunge la Curtici; vad ca nu e cazul tau, dar cand sunt facute formalitatile vamale in Curtici, asa cum zice si colegul 75NOR atunci 100% dealerul va sti ca masina a ajuns in RO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie , o sa vorbesc cu dealerul si insist sa imi spuna unde se afla masina . Da pacat ca nu stiu pe ce lume sunt acesti agenti de vanzari , sau poate ca nu vor sa isi bata capul cu umilii cumparatori,  plus ca am experienta proasta si cu farurile care am povestit-o mai sus (nu a stiut sa imi zica diferentele intre led basic si led high) si dintr-o eroare am ales led basic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am cerut info ...au zis ca e doar ceva preliminat si cu siguranta vine mai repede. Acum eu nu stiu cum fuctioneaza sitemul celor de la VW ...posibil sa se produca mai devreme ( eu asa sper) :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenul de livrare este aproximativ, iar la majoritatea comenzilor se respecta. Exista cazuri speciale (a se vedea modelele Jetta de anul trecut) care au intarzieri si mai mari de o luna. Daca livrarea este in saptamana 16 ar trebuie cel tarziu luni sa fie in vama ca sa se poata livra pana pe 21 Aprilie. Colegul @75NOR a prezentat foarte bine mai sus statusurile care le vede un dealer cand intra pe o comanda. Daca nu iti ofera un status al comenzii (oricare ar fi el) este doar ca nu vrea .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am informatii noi de la delear . Masina e plecata din fabrica inca de vineri , nu se stie exact unde e in momentul asta  pt ca agentul meu de vanzari are calculatorul defect , imediat ce ii aduce un calculator imi va zice exact unde se afla masina . :D

Ar trebui sa ajunga pana vineri in curte la Porsche , asta a zis si el . Sper sa vina ca nu mai am rabdare :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat dureaza pana vine o masina pe care o cumperi de pe stoc? Considerand ca ai achitat tot avansul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catalin_AC: din momentul in care se confirma plata la ei ar trebui sa fie in curtea dealerului tau in maxim 5 zile daca vine din Curtici, sau 3 zile daca masina este in stocul fizic al altui dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar cand este in curtea dealerului eu trebuie sa platesc prin banca sau leasing, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa platesti oricand integral/diferenta iar forma de plata op/transfer sau orice forma de finantare este indiferenta pentru vanzator.

Discuta aceste detalii cel mai bine cu consilierul de vanzari el este persoana cea mai in masura sa te indrume pe parcursul procesului de vanzare de asemenea regasesti detaliile tranzactiei in contractul/tripartit etc incheiat in prealabil

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in contract scrie clar ca din momentul in care masina ajunge la Curtici am 2 (doua) zile sa platesc avansul. Asa cum zicea si GTD citeste contractul, acolo iti spune clar ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Catalin_AC said:

Iar cand este in curtea dealerului eu trebuie sa platesc prin banca sau leasing, nu?

Daca e leasing, masina nu pleaca din Curtici fara ca avansul sa fie platit integral, iar dosarul de leasing sa fie aprobat, asta insemnand ca finantarea masinii a fost acceptata de firma de leasing, care plateste masina, iar dealerul o poate aduce in curtea proprie.

Asa cum spunea si @GTD vanzatorul ar trebui sa-ti explice pas cu pas procesul, dar, cred ca zilele astea mai mult ca oricand iese la iveala habarnismul vis-a-vis de produsul vandut/procesul necesar al vanzatorilor si lipsa de customer service. Asa cum spuneam, pacat, pentru ca e indiferenta/nestiinta lor pe banii altora, recte ai clientului, dar bonusul de vanzari au pretentia sa si-l incaseze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Mai vin si eu cu o intrebare , in momentul in care ajunge masina in curtea dealerului , acestia au si numerele rosii provizorii  , sau mai trebuie asteptat dupa acestea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!