Jump to content

Injectoare CR 1.6TDI


RkD
 Share

Postare recomandată

cele mai multe picate sunt 2009 si 2010 ..sau produs pana in 2013 (caya cayb cayc).

Modificat de bob7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mașina mea dacă accelerez oricât de puțin corecțiile sunt 0,002 pe toate 4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 minute în urmă, bob7 a scris:

..s-au produs pana in 2013 (caya cayb cayc).

Motorul CAYC s-a folosit la Audi inclusiv la My Year 2014, iar la VW, Seat, Skoda inclusiv My Year 2015, deci pana in Iunie 2015, respectiv pana in Iunie 2016.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAYA - 205k km si nu am schimbat injector. Adevarat ca inj 2 are valori de 1.7 pana la 2 si masina consuma ceva mai mult, dar nimic deranjant. Masina are soft de putere (aprox 150 CP) de la 60k km. 

 

Momentan nu imi fac prea multe probleme si am fost cu masina fara frica si la drumuri mai lungi. Totusi am in vedere schimbarea injectorului cu altul cat de curand.

 

Nu ma laud, ci incerc sa subliniez ca tine si de noroc si de felul in care este intretinuta masina. A mea este din dec. 2009 (Polo 6r)

 

O singura chestie nu inteleg de la voi. Daca injectoarele au valori sub 1.5, de ce considerati ca trebuie schimbate ? Ce a pus colegul de mai sus, mie mi se par corectii normale. (Nu sunt mecanic, deci nu dati cu pietre inutil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am constatat că atunci când corecțiile la injectoare cresc primul lucru pe care trebuie să îl faci este să schimbi motorina. Ea este vinovată în cele mai multe cazuri de creșterea valorii de corecție. Dar nenea mecanicu imediat te bagă în sperieți și nu îți vorbește despre ,,profilaxie".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin vb de motoare EU5 EA189 anuntate in 2009 cum poti sa spui ca se mai fabricau in perioadele respective? dupa 2013 sau echipat cu bosch .

@qwk la mine cu corectii bune  a crapat inj 1 la intrare pe autostrada... pur si simplu elementul piezo a explodat..

Modificat de bob7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datele sunt din ELSA.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin  skoda in 2015 cu motor EU5 EA189 asa scrie in ELSA?

.... sa echipat cu EA288 in acea perioada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clha nu e chiar echivalentul cayc......e un pic (foarte) diferit. În primul rând are injecție Bosch. 

Are egr cumva dublu. Și pe high pressure si pe low pressure. Are galeria de evacuare integrata in chiulasa și răcită cu apă. + Multe alte diferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 @lucianNT eu am incercat sa ii explic asta lui @Dolfin da am renuntat in final...

cele doua motoare nu au nici o legatura poate doar capacitatea si producatorul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem de unde am plecat:

On ‎22‎.‎10‎.‎2017 at 22:07, bob7 a scris:

cele mai multe picate sunt 2009 si 2010 ..sau produs pana in 2013 (caya cayb cayc).

Eu am venit cu precizari:

On ‎22‎.‎10‎.‎2017 at 23:19, Dolfin a scris:

Motorul CAYC s-a folosit la Audi inclusiv la My Year 2014, iar la VW, Seat, Skoda inclusiv My Year 2015, deci pana in Iunie 2015, respectiv pana in Iunie 2016.

Ai contestat informatia:

On ‎23‎.‎10‎.‎2017 at 1:02, bob7 a scris:

@Dolfin vb de motoare EU5 EA189 anuntate in 2009 cum poti sa spui ca se mai fabricau in perioadele respective? dupa 2013 sau echipat cu bosch .

 

On ‎23‎.‎10‎.‎2017 at 1:50, bob7 a scris:

@Dolfin  skoda in 2015 cu motor EU5 EA189 asa scrie in ELSA?

.... sa echipat cu EA288 in acea perioada.

 

Am dat sursa, ELSA si am pus si PrtSc:

On ‎23‎.‎10‎.‎2017 at 2:00, Dolfin a scris:

CAYC este EA189

CLHA este echivalentul CAYC dar EA288....

 

Ce-am scris eronat?

Am scris echivalent, nu identic, nu asemanator, nu o evolutie, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

contest ca ar fi existat vreo masina cu motor cayc produsa in 2016 cu injectie siemens pcr 2.1 indiferent de producator skoda audi sau oricare

Modificat de bob7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa ii faci update sau  suna un amic de la PRO :)    sper sa nu fie cu suparare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update-urile sunt importante pentru a avea masinile noi, la cele vechi nu se schimba bazele de date, ultimele up-date-uri, la partea pentru masini vechi, sunt doar incrementale.

Partea cu PRO n-am inteles-o.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, mesajul de acolo este ca ELSA nu minte, dar acolo sunt listate toate pietele, deci nu inseamna ca daca nu s-ar fi vandut in RO, altundeva in Europa n-a fost livrata. :)

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in elsa poti verifica si altfel :

-dupa codul de injector 03L130277B si o sa vezi ca cea mai noua masina este MY2014 (produsa la finalul lui 2013)....

-trecerea la EURO6 a facut sa se renunte la CAYC

Modificat de bob7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil te referi la ETKA.

Am atasat PrtSc din ETKA care verifica afirmatiile din ELSA.

ETKA CAYC.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic din 2016 ..

DA  masini produse in 2014 cu MY2015 asta releva  informatia dn etka 

skoda a mentinut pe piata cayc la modelele produse in 2014 si catalogate MY2015.

sa ne gandim ca in toamna lui 2015 a izbucnit dieselgate si  nu se mai producea EURO5 cu cayc .

Ex:  vw golf 7 nu a fost echipat nici o data  cu cayc

Modificat de bob7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite inca un PrtSc, cu modele My Year 2016 pentru codul 03L130277B, pentru piata locala, asa cum este configurat ETKA.

ETKA CAYC 2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Romania nici o masina nu a mai fost livrata cu acest motor dupa 2014 ...in alte tari nu ne intereseaza..beetle si golf cablriolet sunt facute in Mexic si probabil vandute in alte regiuni din afara UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasat un PrtSc din ETKA, Beetle My Year 2016, livrat pe toate pietele VAG (incercuit cu rosu).

Piata locala inseamna Europa.

Beetle.jpg

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 exotic  beetle MADE IN MEXIC  ....

din experienta iti zic ca nu am mai gasit la masini "normale" dupa 2014-2015 motor 1.6  CAYC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!