Jump to content

Modalitati curatare filtru de particule DPF


EEXCALADE
 Share

Postare recomandată

Sunt firme in RO care le curata cu succes,daca filtrul nu e topit,crapat....etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat este durata de viata al unui dpf??  in kilometri..eu am 200000 de km (reali)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu 220k si cu dpf din fabrica ?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles....deci inca n-ar trebui sa mi fac griji!:) erau unele zvonuri ca in jur de 200000 mii de km incepe sa dea semne de oboseala,dar ma bucur sa aud ca nu-i asa...multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si,si..amestecat?1.6 tdi..

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw passat b6,  bmr 170cp,  decembrie 2006, 177K KM. 

Problema cu dpf-ul, nu se mai regenereaza. Masina are aproximativ 1 luna de cand este adusa in tara. 

La ralanty nu merge rotunt si nu il pot tura mai mult de 3000rpm.

Mers afara si oras. Am încercat  metoda cu mers  constant la o anumita turatie si nu s-a intamplat nimic. 

Are 3 martori aprinsi in bord: motorul, arcul elicoidal(engine workshop fault)  si dpf-ul. 

Ce imi recomandati? 

Pareri? 

Modificat de ssa232
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O regenerare fortata din vcds.

Dar mai intai o scanare sa vezi exact care e pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa nu il poti tura mai mult de 3000 de ture oricum - parca se dezactiveaza daca apesi butonul de ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curios e faptul ca la mine de 5 ani de cind am masina nu am avut nici o regenerare a filtrului.la diagnoza e ok si la noxe la fel.filtru nu e anulat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51 minutes ago, andrei_70 said:

curios e faptul ca la mine de 5 ani de cind am masina nu am avut nici o regenerare a filtrului.la diagnoza e ok si la noxe la fel.filtru nu e anulat.

vise taica, vise....:)... nu are cum, asa ceva - doar daca in acesti 5 ani, nu ai facum mai putin de 500km...per total. Banuiesc ca e exclus asa ceva, deci....ceva nu se potriveste, in cele de mai sus - daca ai DPF ON si el este pe masina, inseamna ca si-a facut/isi face regenerarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adevarat ca uneori se simte un miros ciudat cind dau drumu la clima dar in rest nimic sa se aprinda in bord sau sa ramina turat motorul o perioada. fac cam 12 mii km pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mentionat ca nici eu nu detectez cand face regenerarea, dar sigur se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!