Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

ASa e si la mine pe o parte maxim pe o parte e la jumatate nu minim... probabil nu e masina pe teren drept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin_mtx: Asta înseamnă că mașina avea interval de service LL (Long Life), adică până la 2 ani / 30k km pentru benzină și 2 ani / 50k km pentru Diesel.

Toate uleiurile care au norma VW 504.00/507.00 sunt compatibile cu acest tip de interval.

Dacă totuși vrei să treci pe revizii fixe, uită-te după un ulei cu norma 505.01 pe care îl schimbi la 1 an / 15k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASa e si la mine pe o parte maxim pe o parte e la jumatate nu minim... probabil nu e masina pe teren drept

 

E perfect la orizontala, am verificat in cateva locuri diferite .Dar pana acum nimeni nu m-a lamurit si pe mine care este nivelul real si corect.  :D

Mai astept...poate poate....cineva se va indura si va raspunde. :D  Pana atunci astept sa schimb uleiul ,sa scot tot si sa bag 4 litri si sa vad ce nivel arata.

O zi faina la toti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"@cosmin_mtx: Asta înseamnă că mașina avea interval de service LL (Long Life), adică până la 2 ani / 30k km pentru benzină și 2 ani / 50k km pentru Diesel.

Toate uleiurile care au norma VW 504.00/507.00 sunt compatibile cu acest tip de interval.

Dacă totuși vrei să treci pe revizii fixe, uită-te după un ulei cu norma 505.01 pe care îl schimbi la 1 an / 15k km."

 

Sa nu te pui sa bagi ulei cu norma 505 in motorul tau pentru ca nu o sa ai viata lunga. Baga un ulei de la un producator de renume ( Mobil1, Castrol, etc) cu norma 507 si daca il schimbi la 15.000km nu ar trebuii sa ai probleme

Modificat de aradfan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tabelul cu planul de service/intervalele de schimb a fost postat de către @valentin aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.laviniu

Buna seara tuturor , la masina din semnatura ce ulei este indicat ? Eu pana acum am pus numai Castrol ESP Formula 5w-30 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aradfan: Îmi cer scuze, ai dreptate. Aveam în minte motorizarea lui valeriu s, cu cod BKP care n-are filtru de particule.

 

@cosmin_mtx: Rămâi la norma VW 504.00/507.00 orice-ar fi, scuze pentru dezinformare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.laviniu  castrol esp formula nu exista poate mobil 1 esp vrei sa zici. Ce cod motor ai la masina ?Are filtru de particule ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va spun ca am stat ghiocel in fata unui angajat la o reprezentanta VW zilele trecute. Citez: "Ce naiba pui uleiuri in masina al caror nume nu se poate pronunta?! Pune Castrol si nu o sa ai probleme in veci!" Eu vorbisem de Rheinol si Ravenol. Am protestat zicand ca nu am garantii asupra originii Castrolului. Citez din nou: "Astea`s prostii! Castrolul e de buna calitate oriunde ar fi produs!" Nu m-a convins dar, mi-a dat de gandit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aradfan: Îmi cer scuze, ai dreptate. Aveam în minte motorizarea lui valeriu s, cu cod BKP care n-are filtru de particule.

 

@cosmin_mtx: Rămâi la norma VW 504.00/507.00 orice-ar fi, scuze pentru dezinformare.

 

Asa am facut, am pus exact asta si o sa verific joja periodic:

 

castrol-edge-500x500.png

Modificat de cosmin_mtx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.laviniu

andrei.laviniu  castrol esp formula nu exista poate mobil 1 esp vrei sa zici. Ce cod motor ai la masina ?Are filtru de particule ?

Da acum mi-am dat seama mobil 1 . Nu am filtru de particule si codul motor de referi la BKP sau altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge 505.01 (5w40) ținând cont și de vechimea mașinii tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal.,

Urmeaza sa fac si eu la pobeda mea schimbul de ulei si as vrea sa fac o untrebare catre voi .

Ce ulei a-ti pune intre cele din pozele de mai jos :

post-20331-0-15604400-1403782800_thumb.j post-20331-0-75840800-1403782809_thumb.j

Eu pana acum am folosit pe acesta :

post-20331-0-76157000-1403782842_thumb.j

dar tot consuma ulei .

Nu consuma precum consuma cu Castrol dar totusi consuma, si nu am decat aproape 44000 Km .

Astept parerile voastre .

Multumesc .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie iti trebuie norma 507 asta inseamna ca primele doua pica. Ai de ales intre ce ai folosit, Castrol, Mobil1, Valvoline, Revenol, Redline, etc sunt multi producatori. Eu pana acum am folosit Mobil1 5w-30 esp formula si la Passat si la alte masini si nu am avut deloc probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers ultimele 2 revizii am pus Castrol 5w30 longlife vrac de la reprezentanta si masina merge ok, schimb la 15k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus numai Castrol SLX Proffesional cel pentru filtru de particule, cum era si la inceput pus in masina. Motorul se aude ca nou la 161.000km si consuma maxim 400g intre revizii la 15.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie iti trebuie norma 507 asta inseamna ca primele doua pica. Ai de ales intre ce ai folosit, Castrol, Mobil1, Valvoline, Revenol, Redline, etc sunt multi producatori. Eu pana acum am folosit Mobil1 5w-30 esp formula si la Passat si la alte masini si nu am avut deloc probleme.

Nu e neaparat obligatoriu sa pun norma 507 pentru ca eu nu am DPF .

Ca puneam eu inainte e alta treba .

Eu de fapt nu am nici service long life 3 (ala cu 30000 Km si 2 ani pentru care se foloseste ulei-ul cu norma 507) .

Pai tu nu ai probleme ca a ta e CR si nu PD cum e a mea .

Si tu trebuie sa pui cu norma 507 ca ai DPF .

Eu daca pun Mobil 1 ESP haleste cam 1L de ulei le 6000 Km .

De Castrol nici nu mai vorbesc ca ar trebui sa nu mai schimb uleiul (ci doar filtrul de ulei) la cat ulei consuma .

Iar masina o am de NOUA si daca are abia 44000 Km .

Oricum parerea mea esteca uleiurile care sevand la noi nu sunt de aceeasi calitate cu cele din Germania .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am  gasit un site in Romania, care vinde uleiuri si am cumparat de la ei de vreo 4 ani, si pentru passat-ul meu, si pentru reno-ul dininte si pentru alta masina din familie. Toate bidoanele vin cu cifra 4 pe codul de bare si sunt importate din DE, iar cifra 3 este pentru Franta,care nu sunt ambalate in Romania. Masinile au mers si merg f bine cu uleiurile de acolo. Vanzatorul este super ok, stie ce vinde si raspunde cam la toate intrebarile privind provenienta uleiului. Inainte de a cumpara, m-am interesat la cunoscuti, care mi-au spus ce sa caut si la el am gasit acele lucruri la pret f bun.. cine este interesat detalii pe pm, pentru ca nu vreau sa se considere reclama.

Romania are codul de bare cu 9....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele 2 (câteodată 3) cifre ale codului, ce sunt denumite steagul, indică țara unde produsul a fost ștanțat.

RO - 594, Franța - 30-37, Germania - 40-44, UK - 50, Ungaria - 599, Turcia - 869, Austria - 90-91.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Tie iti trebuie norma 507 asta inseamna ca primele doua pica. Ai de ales intre ce ai folosit, Castrol, Mobil1, Valvoline, Revenol, Redline, etc sunt multi producatori. Eu pana acum am folosit Mobil1 5w-30 esp formula si la Passat si la alte masini si nu am avut deloc probleme.

 

Eu daca pun Mobil 1 ESP haleste cam 1L de ulei le 6000 Km .

 

cu mobil 1 esp formula 507 sunt la al treilea bidon deja.am completat 2600 ml in 13.500km.  il papa repede de tot.pentru masina nu poate fi rau avand in vedere ca ii pun 1 l de ulei nou la 6000km  :)) .sper doar sa nu am pierderi pe undeva,altfel nu ma deranjeaza sa completez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ștanțat...adică ambalat în cazul uleiului. Informații corecte... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRI@N incearca ulei YACCO (poate ca multi n-ati auzit de aceasta firma dar este foarte buna) eu am pus in locul la castrol si se simte diferenta si la zgomot si la consum ulei........Arunca un ochi pe yacco-romania 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut e prima oara cand scriu pe forum,am citit despre problemele la ulei si pompei de ulei si am ramas uimit am un passat din 2006 BKP il am de 4 ani km reali 220 000 si nu am avut probleme la pompa de ulei sa ma astept pe viitor la asa ceva scuze ca sriu aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat la ulei cat si la alte piese, codurile de bare nu se impart in Germania = 4 si restul lumii. Primele 3 cifre semnificative ale codului de bare in format GS1 () desemneaza tara in care acest COD a fost "inregistrat". Se pot inregistra coduri atat prin inchiriere pe termen limitat cat si prin cumparare - "pe viata". Nu are legatura cu locatia unde a fost produs articolul ci cu locatia firmei care il ambaleaza si il revinde. Asa, veti putea vedea ca incep cu cifra 4 nu mai putin de 21 de coduri de tara - dintre care intr-adevar si Germania:

400 – 440 Germany (440 code inherited from old East Germany on reunification, 1990) 450 – 459 Japan 460 – 469 Russia 470 Kyrgyzstan 471 Taiwan 474 Estonia 475 Latvia 476 Azerbaijan 477 Lithuania 478 Uzbekistan 479 Sri Lanka 480 Philippines 481 Belarus 482 Ukraine 484 Moldova 485 Armenia 486 Georgia 487 Kazakhstan 488 Tajikistan 489 Hong Kong SAR 490 – 499 Japan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!