Jump to content

Skoda Octavia 3 - O alta "alba cheala"


ToniM

Postare recomandată

"Cheala"...ce sa si fac cu ea...apropo, de ceva timp a primit un rename la modulul de bluetooth si se numeste "Huanita" .... una peste alta, este posibil sa isi schimbe porecla :)

In rest sunt prin tari straine, am undeva 2000km in spate, aprox inca cam tot pe atata inainte, se comporta ok. Bordul va fi curand 35.000km+

Ah, si a primit o verisoara, inca fara nume, pentru oras...keep you tuned...pentru curiosi am bifat rau-famata 1.4 tsi dsg7, din 03/2013...pt oras cu navi/incalzire scaune/bluetooth si in rest nici nu m-am prea uitat....~67.000km...om trai si om vedea cum vom sta cu norocul la aceasta... Vara 17, iarna 16 Jante aluminiu...si va trebui  sa o pun pe suspensia/arcurile stoc fr, are acuma altceva pus pe ea...

Drum bun si sanatosi sa fim ;)

$_57.jpg

$_573.jpg

Link către comentariu

Multumesc pentru urari, revin dupa ce o conduc pana in Romania si fac o revizie generala :)

Cat despre exotic, da, nu cred ca sunt prea multe, insa inainte am probat un Ibiza Cupra...vai vai...insa CTC-ul a zis ca era masina perfecta acu 10 ani, ca nu are nevoie de asa ceva, si la vizita catre acesta din urma, cand a vazut FR-ul pe aceasta culoare a zambit 

 

Deci sanatate si fericire, restul e can-can :D
PS: inca ma mai uit la poza cu JCW-ul tau postat pe forum la sfarsitul topicului cu A7 ^^

Link către comentariu

OOOohoooo este foarte faina... pacat ca inca este motorul pe lant... Arata bestial masina :) . ma gandesc ca fuge super cu aceasta caroserie mica!!!! Drum bun sa ai... Cheala iti va conduce un coleg?

Link către comentariu

Cheala/Huanita va fi condusa de CTC daca ramane sa cumparam Ibiza-ul. Desi o cumpar pentru ea, nu vrea sa o conduca pana nu ii fac o revizie completa + "nu stie sa conduca automata" .....nu intram in polemici :)) 

 

Trebuia sa batem palma azi la pranz insa la modulul de bluetooth intr-un telefonat nu se preia sunetul de la ocupantii masinii...trebuie sa ma gandesc daca merita riscat, sincer sunt in nestire de cauza daca este microfon...cablu...sau altceva...nu cunosc acea interfata multimedia de la eie... Insa as fugari un pic Ibiza-ul...insa acel Ibiza Cupra condus aseara ...vai vai vai ....

Link către comentariu

Mersi mult de info, chiar apreciez, era ce căutam :)

Revin maine cu puțin noroc cu actele bifate respectiv in Weekend cu prima impresie la drum lung/ Bifarea chelie/huanita 36k km , is curios daca la peste 4k km ajung sa scot in bord consum de sub 5l :))

Link către comentariu

Pana la urma nu am reusit sa facem actele - propietarul nu a reusit sa isi ia timpul necesar - deci inca cautam.

Am mai configurat o Fabia si un Ibiza , vedem, poate nu va reveni spre Juke, am mai "gasit" un buget pentru a doua masina...

In rest...Huanita e murdara de numa...azi dupa birou direct la spalatorie cu ea...

Si un consum de la ultima "escapada" ----- am venit spre tara in tandem cu un Golf VII GTD, consumul intre Melk si Oradea, diferenta de 1,5 litri la plinuri din pompa in pompa intre motorizari...m-a cam pus pe ganduri...insa, pe moment, vorbim despre a doua masina si nu schimbarea chelei, deci consum "oficial" :)), Cluj-Stuttgart, 5x Stuttgart-Heilbronn dus-intors, pic de Stuttgart shopping + Stuttgart-Cluj, golful a ramas la 5,5 in bord pe Stuttgart-Cluj

w6hqZAV.jpg

Km Bord 36.xyz...

Fabia.pdf

Ibiza FR.pdf

Modificat de ToniM
Typos
Link către comentariu

Si va trebui sa refac "aripioarele" si sa le infoliez, nu le-a priit iarna :(

0nFqy68.jpg

TsO2WON.jpg

Link către comentariu

Unul din cele mai bune desteptatoare dimineata: "Unde ai actele de amiabila ca am vrut sa parchez si nu l-am vazut si nu m-o lasat..."

Ulterior SMS: "Aripa dreapta"

Si un telefon: "Sti cumva cand iti expira permisul, al meu este expirat din decembrie..."

Mie personal, mi-a sarit somnul de tot :))

AMR: 8-10 saptamani sa ajunga Ibiza si cheala aka huanita va ajunge la un sofer. Pe moment erau luni bune cand eram doar eu la volan, insa si zile ca cea de azi cand nu ma pot deplasa de acasa din motive medicale, si ctc-ul are carma

Sunt fiare, plasticuri, se indreapta, lipesc, insa un pic de ciuda tot iti este...

Mda, sa vedem, poate fac si aripioarele pe casco...

Link către comentariu

Vai, ultima intamplare e tragica. Detalii de atunci?

Din seria "Si ele au permis"..

Link către comentariu

Dupa deviza: se putea si mai rau, sincer, a vrut sa imi explice cum ea credea ca semnalizeaza, cum nu a auzit claxon, cum eu is de vina ca de mult timp numai eu conduc, ca de ce are masina display si nu doar piuit la parcarea cu spatele deci nu se mai uita in oglinzi etc...ulterior seara a venit la mine si si-a cerut scuze ca a condus ca o femeie, si ca ii este ciuda, si imi multumeste ca nu am reactionat "urat"....

F2Wb1ff.jpg

jXABGFz.jpg

OmTbUfa.jpg

Se indreapta toate, saptamana trecuta oricum am platit avansul pentru Ibiza, luni are programare cheala/huanita sa isi refaca aripa si bara, suntem in grafic ;)
Uite asa, bifez si eu primele elemente revopsite de la ea, si daca va fi cea mai urata intamplare cu masina, eu sunt multumit :))))

Modificat de ToniM
typos
Link către comentariu

Toni, imi pare rau de patania ta.

Totusi, daca te ajuta, poti sa nu revopsesti aripa, iese la PDR. Aveti si voi in Cluj un atelier care se ocupa cu asa ceva. Poti scapa cu PDR si polish.

Daca vrei sa o faci pe CASCO, atunci trebuie revopsita, CASCO nu prea lucreaza cu atelierele de PDR - din cate am aflat eu.

Link către comentariu

Bara fata, din pacate, este sarita voseaua, se poate observa la un "zoom" ...va fi probabil oricum in regie proprie, pastrez 1 interventie / an gratis la casco, anul trecut mi-a prins bine evenimentul cu parbrizul :P

Insa trebuie sa recunosc ca nu cunosc "PDR", insa numai bine am acuma de facut o lectura, ;) mersi!

PS: gata, stiu la ce te referi, am apelat la asa procedura la fostul Polo care a fost "batut" de grindina, insa, din pricina barii care nu va iesi din polish, nu am ce sa ii fac, si decat sa bat 2 drumuri, unul pt indreptat, cellalat pentru vopsit, macar asa imi este blocata 1-2 zile masina doar si am un singur drum de facut....ce sa ii fac, sunt comod

Modificat de ToniM
later edit
Link către comentariu

Daca e si bara de facut, mai bine revopsesti ambele elemente, n-ai ce face.

Doar pentru infundaturi merge bine cu PDR-ul :)

Link către comentariu

Esenta intamplarii e clara " tu conduci prea mult masina asta!!!!" 

Da-l naibii de fier, se repara/vopseste, nu-i bai. Dragostea razbeste!

Link către comentariu

Sa speram ca nu vei avea probleme cu rugina dupa revopsirea aripii. Multi km fara probleme cu masina in continuare. Arata tare frumos.

Link către comentariu

Ce probleme sa aiba dupa revopsire ? Da' ce, o face in fata blocului, intre 2 tigari ? :(

Am vopsit eu plafon + capota + aripi fata in reprezentanta si au iesit impecabil. Dupa o toamna si o iarna de Brasov inca arata impecabil.

Se lucreaza cu grija si in reprezentante, daca exista vointa si determinare :)

Link către comentariu

Nu imi fac griji cu revopsirea, chiar deloc.

Un lucru facut cu simt de raspundere tine, in caz contrar...sau la un pret "special"....din pacate discountul de la cineva care stie pe cineva...in cele mai multe ori exista si rabat de calitate :)

Next week cand intra masina la revopsit sunt in delegatie, cu avionul de aceasta data, iar ulterior voi si infolia "aripioarele" sa le protejez de pietricele, vedem ce vom mai face daca tot bat drumul....

Voi reveni ulterior cu un set de poze calitate telefon, ca se practica :D

Numai bine ;)

 

Modificat de ToniM
typos
Link către comentariu

@75NOR A trecut doar o toamna si o iarna. Vorbim dupa 2 ani. Nu zic ca nu se face treaba buna in unele reprezentante, dar nu in toate. Si nu ma refeream la masini vopsite prin prietenul prietenului etc... Am 2 cunostinte care au elemente revopsite pe casco si dupa ~2 ani la unul s-a exfoliat lacul, iar la altul a aparut rugina. Nu stiu cum e in Cluj, dar in Bucuresti nu sunt deloc profesionisti cei din reprezentante. In schimb in Buzau pot spune ca la Elcar Gid am fost surprins foarte placut de vopsire, am capota revopsita la ei acum vreo 2 sau 3 ani in urma unui incident cu un fier sarit de sub un tir din fata mea la ~100km/h si pe langa faptul ca au scos-o impecabil, lacul e ca in prima zi iar urme de rugina zero. Doar ca pe mine personal ma intristeaza momentele in care trebuie sa recurg la revopsirea unui element, ca cel din fabrica nu mai este clar dupa aia. Dupa un alt incident am avut nevoie de revopsire bara spate (o doamna care nu m-a vazut oprit la o trecere de pietoni) si am facut-o tot pe casco, la Brady in Bucuresti, nu a iesit din 2 incercari perfect, in soare se vede diferenta de nuanta intre bara si restul masinii (nu rau, dar eu fiind pretentios o observ mereu si ma enerveaza). Inclusiv la reprezentanta Skoda din Ploiesti mi-au spus o data ca pt o zgarietura pt care voiam sa revopsesc tot elementul mai bine imi retuseaza doar acolo, ca daca revopseste tot practic vor strica stratul anticoroziv din fabrica si e pacat. Si apropo, cand iei masina de la ei sa fii foarte atent la geamuri, eu de fiecare data nu am fost atent si am frecat la ele cu nitrodiluant ore in sir apoi acasa. Efectiv nu se observa masina fiind prafuita, dar dupa spalare observam ca geamurile sunt pline de punctulete foarte fine de vopsea (gazate). Iti poti da seama usor de asta daca atunci cand stergi geamul si dai cu mana sau carpa simti ca suprafata geamurilor nu e alunecoasa cum ar trebui si e aspra scotand un zgomot ca de smirghel cand freci mai tare.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Daca ai ridicat masina din reprezentanta cu geamurile gazate - e vina ta, ca ai acceptat-o, nu te supara.

Am facut receptia lucrarii in prezenta oamenilor de la tinichigerie, am spus foarte clar ca daca nu e ok intra inapoi la refacut de cate ori e nevoie. Nu a fost nevoie, a iesit perfect si sunt multumit. Nuanta a iesit impecabil (ok, e alb)

Sunt de acord ca nu iese ca din fabrica, dar intre a avea urme (ciupituri) de pietricele in capota, aripi si rama superioara a parbrizului (unde se imbina cu plafonul) si a revopsi - am ales varianta revopsirii si nu-mi pare rau. La mine ori e perfect, ori o facem sa fie perfect, cam asa functionez. Evident, pe nervii si pe banii mei.

End of OT, hai sa nu mai poluam aici.

Link către comentariu

In alta ordine de idei...a venit primavara...

Am trecut la pneuri/jante de vara...

Am vopsit bara/aripa si "aripioare"....

Si am facut comanda pentru Sigla Monte Carlo, grilaj black magic si grilla honeycomb KI-R...

Asteptam livrarea, mai colantam cromatul de la geamuri si oglinzile...poate inca si plafon, inca nesigur, si revin cu o tura de poze...

Ce am gasit insa interesant este retrofitul pentru senzorii fata, mai trebuie doar persoane/meserias/service care sa fie dispus pentru montare si codare...de eram in capitala ce frumos era macar acest capitol :P

In rest continuam cu offtopic: am condus saptamana aceasta un A3 1,6TDI 110cp M6 din 2015 cu 13.000km, cu lane assist si acc printre altele... Fiind subiectiv, pot spune ca nu am fost multumit de Lane Assist...cel putin la G7 GTD, cand l-am condus peste noapte -oare de acolo sa fie diferenta?!?- mi se parea ca se incadreaza foarte ok si pastreaza distantele si in curbe fata de linii....ori conducand acest A3 nici cum nu mi se parea ca se incadreaza ok, si fluctua ba stanga, ba dreapta...poate o fi din cauza zilei, sa nu vada asa de bine...meh, cine o sti....in schimb, frumos finisajul, bordul nou daca mai este si dotat este o placere, "rotita" pentru meniu cat si functia sa scrii tu pe ea ca pe "touchpad in paint" mi se pare user friendly, si te obisnuiai repede cu meniurile....insa micut...bine, era si in 3 usi, deci in spate cu chiu loc de 2 persoane...cel putin la marimea mea de aproape 1,75cm pe tocuri, greu imi gaseam locul in spatele soferului, scaunul fiind pentru mine setat la volan...si apoi configurant intr-o doare modelul la birou....mda...pentru mine scump, insa fiecare model are "nisa" lui :))

Voi reveni cu spam dupa "facelift" :P

Numai bine ;)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si, incet incet...intram pe ultima suta de metri cu "+5hp" ....continuand cu deviza, cine nu are de lucru...isi face...am bricolat aseara ~5-6 ore....pentru ca da...

Dupa "ghidul" gasit, am zis ca nu poate sa fie prea mare scofala...ei bine....daca e sa ne uitam la penultima poza inainte sa fie bara jos...acea particica ne-a luat mai bine de 2 ore...probabil nu suntem cei mai mesteri si priceputi, insa ne-a mancat nervii...sincer....

Inceput cu ridicare si roti...

MPW4oaM.jpg

Continuat...

4qqfd5P.jpg

eqiRdUb.jpg

La furtunase...

4gDqIEr.jpg

Neb72S9.jpg

sqxVXvI.jpg

Am mai observat macar ca inca nu am reusit sa bifez "zgarieturi"

Pcp5pIk.jpg

Iar intr-un final glorios...

QkmWyWM.jpg

qVhTIiZ.jpg

Partea "proasta"....am ramas fara lichid de parbriz :P
Insa macar a fost jos bara....

hReLiLm.jpg

La un zoom se poate observa ca grilajul este prins prin "topire", deci a mai urmat ceva timp cu cater de bricolat...insa...a fost bifat la final....

QgkUApt.jpg

Rezultatul final.... aproape 6 ore de bricolat....culmea....fara suruburi de "schimb" ramase la reasamblare...deci mai bine decat as fi sperat daca o duceam la cineva...no offense pentru cei presteaza servicii, insa in marea majoritate a cazurilor, daca clientul nu este acolo bunul altuia este tratat "ca atare" ... si inchei offtopicul

Un small preview...

Rr6qR07.jpg

Mai urmeaza sper azi emblema...

Maine cromatul lateral si cel mai probabil si oglinzile...si revin cu poze "+5hp&blackpack" pe joi/vineri

Link către comentariu

Ceva poze cu mobilu...

jzM3FJP.jpg

fLocXoI.jpg

PaHVVp7.jpg

A7jyzpi.jpg

4wvrSG5.jpg

Si dupa "prefixul"....arata bine pentru unii dar nu ofera mult...ca un "maid sudamerican".....cheala a trecut la Huanita :P

Pana una alta, urmeaza o escpada de Franta, poate reusesc sa pozez 40.000 in bord, oricum voi trece peste 42.000 cu acest tur.

Si ca tot bat la usa, sarbatori fericite celor care urmeaza sa le "aiba", numai bine,

ToniM

Link către comentariu

Vine foarte bine , contrastul white& black .

Oglinzile si ornamentele de la geamuri sunt colantate?Ai demontat carcasele de la oglinzi pt infoliere ?

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!