Jump to content

Skoda Octavia 3 - O alta "alba cheala"


ToniM

Postare recomandată

ASY3 zic eu.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

ToniM, exact aceeasi dilema am avut si eu cand mi-am luat jantele pe 17. Eu am ales Goodyear doar pentru ca sunt un pic mai moi(asta tinand cont de suspensia noastra) si ca la uzura era un pic peste Dunlop. Asta e al doilea an si sunt foarte multumit de ele. Sper sa te ajute.

Link către comentariu

Multumesc pentru "sfaturi", comandat GY :)

Drumuri bune ;)

PS: am terminat cu actele pentru retrofit "only-driver", speram pe maine dupamasa-miercuri dimineata sa fie complet :D

 

Link către comentariu

:icon_thumright: cel mai "costisitor" retrofit...acum nu ai decat sa te pregatesti cu rabdare multa...dar muuuulta!

Link către comentariu
On 4 iulie 2016 at 1:09 PM, ToniM said:

Multumesc pentru "sfaturi", comandat GY :)

Drumuri bune ;)

Excelenta alegere. O sa vezi diferența !

Link către comentariu

 

Mersi mersi, azi le montez, revin cu impresii.

Tot acuma achitam si Ibiza, oare sa fie maine pe străzi? :P

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu

Wooooaaw arata foarte bine, urmatoarele o sa fie si la mine ceva de genul, ca deja am ajuns la limita acestor Pirelli P7(mai au carne destula, chiar  se tin bine, doar ca plang la curbe luate mai serios)... marime identica, clar o sa imi trebuieasca ceva mai sticky :) . Scorul? 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu

Scorul a fost peste 500ron bucata, insa pe net am găsit si mai ieftine..

 

other news: retrofit complet

image.jpeg

Link către comentariu

Siiiii.... l-ati scos?? Sau inca sta acolo??? Semnatura a pus prietena pe peretele din stiocla ? :))) Confetti ceva ?? Dar in primul rand sunt extrem de curios cum merge, pareri :) Sa aveti noroc de frumusica, cea mai faina ibiza din Cluj :)  ( totusi cele doua tevi ca de 2.0TSI-TDI mi se pare un pic prea prea... dar na...ii FR si motorizarea nu apare oricum pe masina :))) 

Link către comentariu

Tinand cont de greutate si cutia de viteze s-ar putea sa fie mai Formula Racing decat masinile noastre Andrei :)).

Mie imi plac jantele :icon_thumright:.

Vrum vrum mult si fara incidente!

Link către comentariu

Sa stii ca ai dreptate... cred ca pana la 100 ne da clasa in stil mare in concordanta cu DSG :) 

Cica 9:36 sec 0-100...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu

E pe străzi, făcut un CJ -Tureni - aeroport, insa eu sunt doar instructor Pt ctc fiind prima eie mașina automata. Revin dupa ce ajung pa volan, subiectiv din dreapta: trage bine, nu a încercat sport mode, e silențioasă, chiar si pe 17 ai cu balon mai mic decât pe Octavia se vede suspensia superioară, mult mai silențioasă 

Link către comentariu

Misto jucaria, sa o stapaniti sanatosi ! Dau foarte bine cele 2 tevi ;) 

Masina mica/usurica + TSI = combinatie buna mereu, nu are cum sa se miste rau.

 

Link către comentariu

Salut! Si ce se mai aude despre jucaria Silver? Numai bine :) 

Link către comentariu

Toni...cat te-a dus colantarea cromului de la geamuri? A durat mult? Cum rezista colantul pana acum?

Link către comentariu

Incerc sa o iau pe parti :)

@Andrei1980

Sa stii ca si mie mi-au dat un pic cu virgula cele doua tevi...insa parca se aude "fain" -cu ghilimele de rigoare pentru 1.0 si 3 cilindri- , iar din lateral nu se observa deloc

UrF1phh.jpg

Desi benzina si "€"6 tevile au lasat chiar si pana in 100km semne...pe moment la 1200+km sunt si mai jegoase, insa nu am facut poze - ambele masini arata execrabil dupa excursie cu "Bunici+Familie+Nepoti+Prieteni":))

QxL6Std.jpg

Pe moment suntem undeva pe la 1,2-1,3k km in bord cu ea.

@cristi511 & @CristiALF sa stiti ca aveti dreptate, masina este fun 2 drive :)

Am avut acuma o iesire dupa nunta, cu ambele prastii la volan cum urmeaza: la huanita prietenii din Germania, la vrabia in 3 cilindri eu.

Traseul a fost: CJ - SB - Sambata de Sus - Transfagarasan - Cetatea Fagaras/Strand Victoria - Sighisoara - CJ

Pe Octavia: 3 Adulti + 2 Copii + Portbagaj Full

Pe Ibiza: 3 Adulti + Portbagaj Full + Lada Frigorifica&Bagaj spate sofer

Au most mici variatii pe alocuri, insa ambele masini au facut CJ - SB - Sambata de Sus -Transfagarasan - Sighisoara CJ, mai jos ce "spune" BC

Prastia

6WWP9uQ.jpg

Huanita

ON6vutd.jpg

Nu cred ca as fi putu vreodata spune: insa 1.0 3 cilindri se poate misca si cu 3 persoane....nu fuge...nu trasneste...nu e cea mai tare din parcare...insa MISCA sincer. Singura data cand am simtit submotorizarea a fost pe A3 spre CJ cand la urcare pe D am observat ca nu a reusit sa tina viteza si am trecut pe S.

In rest, personal, placut impresionat de prastie. E fun to drive si cele 2 dati cand am bifat viteza legala pe DN + 60 km / h pentru depasiri a fost placut :))

Ce sa mai zic despre....DA....hmmm

Huanita: soferul care mi-a conduso a reusit intre MS si Campia la o benzinarie sa dea cu spatele si sa frece un pneu la un offroad - sa speram ca scap din polish, pare "doable"

Prastia feedback la cald dupa drum de 700km+ la volan:

Pozitive

- imi place cum se misca

- pesonala imi place cum suna

- DSG ... sign me up si la urmatoarea masina

- merge si 3-4 persoane, chiar si in spatele soferului (gnom de 1,75cm)

- portbagaj incapator cu carlige destule chiar si fara pachet "depozitare"

Negative

- imi lipsesc "manerele" interioare, de care sa imi agat un cuier cu costum

- claparea oglinzilor doar prin rotire "buton" oglinzi interior - sper sa pot coda sa se clapeze din "cheie"/inchidere centralizata

- doar sunet pentru senzori parcare spate desi "display mare" - sper sa fie codabil de genul acesta

QxKCxBx.jpg

 - scaune fata mici (uriasul de 1,75 cm si 70kg a resimtit spatele la drumuri de peste 100km)

Pe moment cam atatea, am fost ceva "apsent" virtula si am bifat nunta si alte rahaturi pe plan personal, promit sa "recuperez" cel putin postarile care le-am urmarit pana acuma si sa fac spam si la voi :P

One love, inceput de saptamana faina tuturor!!!

Link către comentariu

Ah, inainte sa uit iara ^^

Pozitive @prastie :

- Suspensia adaptiva - culmea ca si eu la volan cat si cei 3 pasageri au observat pe transfagarasan diferenta, deci poate e totusi deja obiectiv :P , pe confort este mult mai confortabila decat Octavia, pe sport nu se dezlipeste de pe asfalt - cred ca daca era doar pe sport ma omorau jantele, asa merge impecabil pentru gusturile mele

Si cred ca mai imi venise aseara inainte de culcare ceva in minte insa vedem noi daca imi reamintesc sau nu :))

 

 

Link către comentariu

Felicitari inca o data pentru masinute. :D

Zic ca totusi ar merita "praştia" sa ii arati niste curbe dar cu maxim 2 persoane si un troller, cu totul pe sport si maximum atack mode activated. 

Legat de scaune, eu unul inca nu mi-am gasit pozitia in Leon. La fiecare drum mai lung execut miscari de reglaj insa nu sunt obositoare. Aparent e o moda la SEAT-uri. 

Drumuri bune si fara evenimente placute iti doresc!

Ps: Casa de piatra!

Link către comentariu

Da, stiu ce spui insa sunt curios cat de curios va mai vedea ea drum extra-urban :P

Ah da, mi-am amintit ultimul punct pozitiv sesizat: acei 10l in plus la rezervor ca "rezerva" - observat doar la al doilea plin, folosit deplin, alimentat cu ~54L+ de combustibil, cu putin noroc are mai mare autonomie ca octavia :))

 

Link către comentariu

Buun.....suntem undeva pe la 47,4xy km....

Azi voi face un virament, imi va ramane ~3k € de platit pe masina, prin Oct dupa honey-moon vreau sa o achit complet.

Asta inseamna: ca Oct/Nov cel tarziu dec cred ca va intra la vanzare, deci nu mai "bag bani" in ea. Sa nu ma intelegeti gresit, asta nu ma opreste sa nu o duc la detailing, etc, insa nu mai montez/modific nimica....daca ma voi putea abtine :))

In rest catre prastia de oras: i-am gasit codare pentru afisarea senzorilor spate in unitatea infotainment cat si claparea oglinzilor din telecomanda, s-a bucurat ctc-ul. Mi-a ajuns cotiera, vom activa si Full Link la ea, insa footrestul care a ajuns vine undeva sub mocheta - care cred ca este deja by default de fabrica, deci aici inca cautam solutii.

Si cum restul e can can, drumuri bune si o seara faina ;)

 

Link către comentariu

Ne uităm după aceeași mașină, știi nu? 

Mizez pe minim 10% discount.

Link către comentariu

La buy-back primesti clar 10 %....5% pt buyback de la seat daca la configurare se pune vin-ul masinii si 5% scoti doar cu buna-ziua....

Am presupus, eu inca astept un td cu tiguan 190 - atuul ar fi +5l rezervor si suspensia adaptiva - si am batut si apropoul unui xperience insa aici nu stiu daca as rezista cu culoarea din paletar mai mult de 6 luni, acela va fi colantat 99% ulterior daca nu e ateca :P

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Este oficial...nu mai pot cu stergatoarele astea...

Si daca tot le schimb, cred ca o fac si la cel de pe luneta.

Ceva propuneri / pro&cons legat de anumite firme/variante?

Mersi pentru orice sfaturi ;)

In rest...48.xyz km....ah da, si prin intermediul lui @Andrei AXN am luat si jante pt prastie de iarna, mersi inca o data ^^

Link către comentariu
octavia 4ever

Recomand originale, de la reprezentanta ( pe fata costa 150 de lei, pe spate 60 de lei la Octavia 2). Parca au tinut mai mult decat Bosch-urile aftermarket cu 100 de lei de la un magazin de piese auto.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!