Jump to content

Skoda Octavia 3 - O alta "alba cheala"


ToniM

Postare recomandată

Zona alba este decupata ;)
Alta zona alba nu exista in acel stop ^^

Link către comentariu

At e perfecta asa. :)) 

Am ramas stupefiat cu termenul de livrare al ibizei....deci...what dafuq?!?!

Link către comentariu

Ultimul cuvant este complet adecvat.

Am cerut detalii etc.

Nu au putut sa imi spuna nimica. Vor contacta "Bucurestiul" si ma vor anunta. Fara sa fiu rau...probabil va trebuie sa trec din nou next week, nu cred ca ma vor contacta. Ca la fiecare mail anterior raspunsurile au fost, va tinem la "220", totul este in grafic...

Meh...

Oricum am colantat si partea reflectorizanta din bara sa "nu bata la ochi" si oricum...este posibil...tindeam spre acea nuanta din stopurile de G7 GTI, vorba ta, cherry red.... Om vedea ce imi zice piticul de pe creier in timpul ce vine :)

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am mai imbatranit un picut...

YezS4PS.jpg

In rest...dam banii...nu ca merita...nu ca aduce ceva...pentru ca "pitici"

YpMoxtv.jpg

Si sa nu uit, sa nu va apucati fara un varf de 6 tip torx - daca zic bine, o steluta acolo cu mai multe capete, cel de 6 si-a facut treaba :P

Ah, si lateralele pentru usi au fost lasate la vopsit, saptamana aceasta sau cealalta poate imi fac timp sa le montez, vedem cand apucam ^^

 

Link către comentariu

Trebuie sa fie ceva legat de motorizare sau ceva optionala ceruta!!! La leonuri nu sunt lungiri de termene. Foarte neplacut si da confirm, daca nu-i suni au si uitat ce ai discutat cu ei imediat cum ai pus jos telefonul din mana...

Link către comentariu

Sincer nu stiu. Acuma m-au informat ca de fapt a fost produsa, si e in drum spre Curtici, deci presupun ca persoana de la eie ceva nu a citit corespunzator.

Sa o vad confirmata in Curtici sa putem incepe pasii pentru rabla, si apoi liniste :)

In rest...bifam weekendul acesta un drum de Bistrita, in functie de trafic probabil voi bifa din nou sub 5% tur/retur, sunt curios ca am mai avut drum asemanator anul trecut cand inca nu aveam grilajul schimbat, poate ne dam seama mai concret cu diferenta de consum sesizabila/insesizabila :))

LE: si am confirmarea pentru retrofitul la senzori de parcare fata cu afisaj :D

 

 

Modificat de ToniM
later edit
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Adunam km 45555+ ^^

In rest... joi programare TD Tiguan :P

Azi am apucat sa vad si eu ceva dragut, incepem pasii pentru rabla :)

4n1dkRM.jpg

gajzJaY.jpg

vF1xSy6.jpg

zVCigiS.jpg

EKFZy63.jpg

7nTwiEE.jpg

Si daca tot am fost pana acolo, am intrebat aproximativ disponibilitatea Ateca Ro - mi s-a comunicat septembrie/octombire, ca si preturi 10-15% mai mici ca pe Germania.

Om trai si om vedea...lol, am uitat de lateralele lasate la vopsit, probabil ar trebuie sa dau un telefon :))

 

Link către comentariu

:o, Mama da bagi km si tu nu gluma :).

Am fost cu o Octavie 3 in delegatie acum 2 saptamani, sincer mi s-a parut comfortabila la drum. Probabil ca urmatoarea va fi o Octavie 3. Scaunele sunt super comode. Modelul cu ce am fost era de 150 de cai si 4x4, avea un sprint mai bun decat benzinara mea de 160 de cai, probabil din cauza celor 2 roti in plus :D 

Link către comentariu

Depinde , insa da, merg mult cu masina - si am job de birou, insa imi place sa conduc, si ne bucuram de anumite trasee - daca pot afirma asa ceva la motorizarea actuala ^^

Da, este si la mine pe lista aceasta caroserie, poate chiar combi inca nu stiu, insa cu 184, dsg, tot 4x4 si suspensia adaptiva, care la drumuri mai putin "ca in palma", ma va incanta probabil :P

 

Link către comentariu

O ce fainuta :) . Are volan identic cu al meu :))) ... Cu ce motor este echipata ibiza? Are buton sepoarat sport ? :) . Fain...sa o conduca cu noroc/placere si fara incidente consoarta. Dar sper ca vei face si tu un test drive si ne vei prezenta :) 

Butonul start stop off, incalzire scaune, dezaburire luneta, inchidere/deschidere usi puse intr-un loc destul de incomod...mai ales S/S-ul, desi aveau loc mai sus...la leon sunt puse mai normal...dar atata bai sa fie

Link către comentariu

Ha ha ha :)) 

Piticiii in actiune...auzi la el.."td cu tiguan...asteptam ateca..."

Acum ca a venit ibiza ai liber la....variante :D

Spor la calcule si, de data asta, poate iei ce-ti vrea sufletul.

Link către comentariu

@Andrei1980 : 1.0 TSI DSG 110cp, butonul separat de sport este pentru "suspensia adaptiva" venita cu "Driving Mode Selection" - desi inca sunt mega sceptic ca are Ibiza asa ceva, insa ma voi putea pronunta de indata ce incep sa o conduc. Mersi de urari :)

@cristi511: Libertatea va veni o data cu subiectivitatea momentului, insa piticii sunt cu aripi de red-bull, insa incerc sa ma temperez pana prin Octombrie macar :))

Voi reveni de indata ce avem numere pe Ibiza / dau de vopsitor sa imi montez pe usi "+5ps" ^^

Link către comentariu

Si fiind soare...fara ploiele aferente...insa totusi temperaturile din ultimele zile, am bricolat de dimineata cand s-a putu putin respira.

Putin observa...mai putini inteleg...insa piticul salta :))

Operatiunea dat jos, degresat, curatat, lipit model 2

Fata

S68YkHI.png

Spate

9BFssSo.png

Si ceva poze cu ultimele bricolaje "exterior"...cu mobilul....nespalata

Hw5So2V.jpg

5D3d57j.jpg

1lUSf8r.jpg

4FdDyJ1.jpg

liJNMV3.jpg

 

Bs6v09X.jpg

17lQBKs.jpg

Si nu in ultimul rand, cel mai asteptat si scump retrofit: Unicul sofer se aproprie de ultimii pasi...

DSn5Nie.jpg

aUeGAAj.jpg

AJndURz.jpg

 

 

 

Link către comentariu

Misto ambele, sa la stapanesti sanatos! 

La ce activitati vad ca ai, eu cred ca te cam plictisesti cateodata, nu-i asa? :)) 

Link către comentariu

Ma misca in mod deosebit Ibiza. Sa vii cu impresii ca oricum avem nevoie de o masina de oras in familie si... valoarea va dicta alegerea!

Link către comentariu

@CristiALF multumesc ! Si da, cateodata ma mananca rau :))

@cristi511 te tin la curent, si eu sunt curios de 3 cilindri 110cp, insa pentru oras cu dsg ar trebuie sa fie cat de cat decenta jucaria...sper :P

 

Link către comentariu

Vazut acum live ibiza FR. Foarte faina si aratoasa...pacat ca s-au zgarcit la o cotiera...pana si loganul are...la o masina totusi de 17 000 euro pret oficial... in rest cea mai faina ibiza pe care l-am vazut pana acum :) 

Link către comentariu

@Andrei1980 cotiera intra doar in pachetul de depozitare, bifa care nu am puso la configurare, a preferat CTC-ul pachetul electronic. Stai linistit, si cotiera cat si footrest sunt deja comandate ;)

@DB86CLP doar pe 17, suspensia ajuta la un look mai mic, insa mai asteptam...winter is coming, voi decide daca continui anul 3-4 cu ea sau o las libera :P

 

Link către comentariu

Si la aproape 46.000km am reusit sa bifam primul cauciuc :D

G7gWNyG.jpg

Nefiind 4x4 tind sa cred ca doua cauciucuri noi pe fata imi vor ajunge, si sa raman cu Pirelli pe spate.

Pe luni vreau sa si comand, aveti ceva pro/cons/recomandari?

Sunt interesat de franare pe umed, in rest zgomot de rulare cat si consum nu ma prea intereseaza

PS: recunosc ca inca nu am inceput sa caut, insa fiind presat cu nunta daca nu voi avea timp voi merge la "sfatul vulcanizarii"

 

Weekend fain !

Link către comentariu

aveai carne putina si ti-a distrus acea pietricica unul dintre ele? Stai ca eu deja la 6 luni am luat un cui de 8 cm... iti recomand Dunlop Sport Maxx...eu de astea as lua acum... poate ca nu tin 50 K km dar se misca bine masina cu ele...chiar si Blue Responce sunt bune...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu

Daca vrei sa tii masina, alege un GY Assy3. E diferenta foarte mare fata de P7-le stock

Daca vrei sa scapi de ea - orice, oricum nu apreciaza nimeni la revanzare

Link către comentariu

Dunlop 94Y XL SP MAX RT2 sau Goodyear 94Y XL EAGLE F1 ASYM3 le-am gasit pe 2016, diferenta insesizabila de pret.

Your 2 cent? :P

 

@75NOR stiu ca nu pune nimeni valoare, insa nici sa imi bat joc de ceva lov-end nu ma lasa inima :)

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu

In teste sunt cam acolo, cu un plus la uzura pentru GY,

Dunlopul e dat ca se uzeaza mai repede...

Alegerea e doar a ta.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!