Jump to content

Sfaturi achizitie Scirocco 3


ady_uaic
 Share

Postare recomandată

La consum tin sa te contrazic, concitadinule :D Eu am facut Bucuresti - Bansko si retur cu consum 6.6%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut ieri Satu Mare - Bucuresti. Consum 11% . Ce-i drept am tinut-o si in 180 -200 km/h pe autostrada. Oricum, daca e si din Bucuresti, consumul 2 nu o sa fie sub 10 :)

Acum ce sa fac, ai piciorul mai usor. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul e dependent de picior. :)

fara sa fiu hater... la 12.000 deja iei model 2013, DSG, si albastra (ca si asta conteaza, albe sunt mai iefitne..) corect, nu 30 000km, dar depinde si astia..cum sunt facuti. 

decat 30 000km facuti de un sofer prost, prefer 100 000 facuti corect.

deci eu iau cu 100 000km cu 8500, el cu 30 000km, nu as da 3500 euro in plus. 25% din valoarea masinii...

OT: tocmai am aflat de un nissan juke cu 40 000km, caruia i-a cazut cutia automata. din cauza soferului. din cauza ca si-a batut joc de ea...pret cutie..7000e

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect la  tot ce ai spus mai sus. Dar, masina e aproape noua ( la 28k km). Daca a fost condusa si servisata corect, e aproape noua. Plus are DSG si xenon, vreo 1000 de euro in plus la revanzare.

OT: mie albastra nu imi place, Candy white mi se pare ca da cel mai bine pe masina ( asta e si culoarea mea). :))))))))

Ca fapt divers eu am primit aproape 10k  la buy back, in conditiile in care nu am DSG nici Xenon si nici pachet R e 2009 si avea atunci 82k km.

Dar cum spui tu, pretul e setat de piata pana la urma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, nu vazusem DSGul :) si da, banuiam ca e condusa bine, deci atunci merge un 11 000. pt DSG. dar cauta pe net sa vezi ca alea albastre sunt mai scumpe. cred ca si de noua a fost cateva sute de euro (cam 400e e vopseaua la golf), si alba gratis cred (?). 

eu subliniam ca nu doar km conteaza :) 

tu cand ai primit 10 000? anul asta cand cautai sa-l dai? pai inseamna ca dau bine pe ala 8500...si sa i se ofere 11.000 la buyback..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu in tinerete A2'ul cu consum 13% :))  Toata smecheria la 1.4 160 bhp e sa il tii la drum lung sub 3000rpm, unde intra turbina. Acolo e un prag unde iti sare consumul cu aprox un litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape 10k anul asta. :)

Legat de culoare, ai dreptate. Eu spuneam ca mie cel mai mult imi place Candy White. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow.  deci practic spuneti ca aceasta masina nu valorează mai mult de 11.000 euro? eu pe olx autovit am văzut preturi mai mari la mașini cu 160.000 km.  Noi rămăsesem cam la 12.000, parca îmi e rușine sa sar calu și sa spun 11.000)) .  sa nu uitam ca are 28.000 km și reviziile la an. 

Luciosu,  spui ca masina asta fiind fabricata în nov 2011 are trebui sa aibă mai puține probleme fata de droaia de probleme pe care le-ai avut tu,  nu? 

consumul la mers normal cu dsg,  credeți ca este corect 10 în Constanța? Proprietarul nu a fost interesat niciodată de consum și nu știe sa îmi spună :)).  Fără gluma. Preponderent va fi folosita 70 oraș 30 exterior. Momentan conduc una din cele mai economice mașini.. passat b5 1.9 tdi 110cp. Sper sa nu fie un soc consumul. :))

Modificat de staticrzr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul zic ca face banii :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noi iti spunem la cat evaluam noi. cat cer cei pe olx..e alta treaba. una e cererea, alta e pretul real. stiu masini de 2-3 ani de vanzare pe OLX...cu acelasi pret.. daca eu cer 10 000 euro pe o dacia nova, nu sunt eu nebun, ci ala care da, corect ?:) 

eu ti-am spus cat dau pe una..apropiata, 2011, cu 100 000km, fara DSG. alba. cu optiuni apropiate. 8500. eu nu as da 3500e (35% din valoarea ei) in plus pe DSG si 70.000 in minus. si motorul mai sensibil.

dar daca tu deja ai discutat de pret, atunci de ce ne mai intrebi ?:) daca esti multumit cu 12, atunci go4it, nu sunt banii nostrii :) pana la urma nu e asa mare diferenta intre 11 si 12. daca iti place masina.

1.4TSi de 122 manual consuma cam 7-8% in oras (nu bucuresti & aglomeratie). daca stii sa mergi. daca mergi tare, creste. normal. eu atat am scos cu ea cand am mers sa vad cum merge. deci un DSG in Cta, poate 8-9. deci 10 e acoperitor, cam prea mare pt piciorul meu :) setat de oras.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pret nu am vorbit nimic clar, încă e discutabil,   deaia întreb. 

Încă o chestie,  momentan sunt ok cu dimensiunile reduse ale mașinii și cu faptul ca are doar 2 uși,  dar în 3 ani daca va apărea un copil va trebui sa o vând.  Trebuie sa ma gândesc și la ce preț as putea lua pe ea în 3 ani. Sunt fff multe variabile. :))

Of,  greu domnule Greu.  Vânzătorul și a comandat jaguar f pace :)), tocmai pt ca apare un copil în câteva luni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este: ia-o daca poti cu vreo 10k  euro si du-te cu ea la buy-back dar nu la Porsche ci Brady, Midocar si dealerii Seat. o sa iti dea in jur de 12k si o sa vanda ceara pe ea in jur de 14-15k euro. Asa castigi 2k euro si poti sa iti iei masina noua, ca sa nu fii nevoit sa o schimbi cand va aparea copilul.

nu cele 2 usi sunt problema ci ca nu are cheder, si iar ingheata. a doua problema sunt parcarile de la noi din tara, sunt dificultati de deschidere a usii, fiind mai lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

știu și de treaba cu chederul pe timpul iernii,  se rezolva cu spray-ul acela special pt dezghețare sau creează probleme chiar și cu asa?

Nu pot sa ii fac una ca asta,  sa i-o cumpăr cu 10 și sa o dau cu 12..nu e chiar ok.  Ma voi întâlni cu el în fiecare zi doar. App la porsche i-au oferit 9800 pe ea, probabil 10000 dacă negocia .. a plecat înjurând, si cu gândul ca o sa o tina și cu asta basta.

Cu leasing masina l-a ajuns 36000 euro fără casco , ii înțeleg frustrările. :)). Îmi fac curajul sa ii spun ca ii dau 11.000 sa vad ce zice.  sper sa nu ma scuipe:)))).  

Modificat de staticrzr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca punem cand a dat leasing..incepem sa punem si casco...piese, bezina,...nu mai facem nimic :))ia in calcul ca erau alte dobanzi in 2011, cine stie  ce oferta sau "oferta" o fi primit de la banca/leasing... astea nu sunt treaba ta.

pretul masinii se calculeaza in functie de valoarea de catalog. asa si eu..daca la o masina de 40 000e, obtin reducere 10%, casco va lua pretul de pe factura...si o asigura la 36, nu la 40. dar poate nu mai obtin reducere 10% la urmatoarea...teapa mea. daca fac dauna totala, casco imi da 36, si tre sa mai pun bani, sa iau aceeasi masina FIX..  iti spun din experienta :) ca am patit-o. deci calculele pe care le faci nu sunt ok. sunt banii tai :) dar aici ramane scris si pt altii. 

 

chiar, legat de cheder ce recomandati? am luat ieri masina, e f misto, imi place. bine, e a prietenei deci ei tre sa-i placa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de chedere, sfatul meu e sa nu tii masina afara cand ninge :)) Acum, la modul serios, eu am incercat o solutie din aia de dezghetat geamurile, dar a fost fix pix...  O data sau de 2 ori pe iarna, dupa viscol, fortam putin chederul si scoteam geamul prin el si aia era...Nu am avut probleme dupa de la operatiunea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi chestie cu solutia de chedere. n-a fost buna de nimic. la mine alternativa a fost intrarea prin portbagaj. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concitadinule, trage de portiera cu incredere ca nu strici nimic :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a prietenei va sta in zapada, ca a mea sta acoperita. nah..race mode OFF in iarna.. asa ca tre sa am grija..

despre ce spray vorbiti? 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era un spray pe la reprezentanta... Se lauda ca e degivrant :) 

Cum am mai zis, nu e asa mare problema cu chederul. Cand ingheata si nu se mai poate cobori geamul, tragi frumos de portiera, si o sa iasa geamul prin cheder, apoi te urci si incalzesti masina cat sa se topeasca gheata p'acolo (la mine dura de obicei 10-15 minute) Am facut chestia asta in fiecare din cele 6 ierni in care am avut masina si nu am avut nicio problema ulterioara cu chederele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa astepti sa se incalzeasca masina, cum spune Tudy, 10-15 minute, ca altfel s-ar putea sa nu poti sa inchizi usa. exista riscul indoirii geamului. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta da... odata ce ai scos geamul prin cheder, nu mai poti inchide masina :)) uitasem sa mentionez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica tre sa stau cu usa ne-inchisa complet 10min ? :) nu mai bine iau un spray de geamuri cu alcool, care face ce face orice spray degivrant? 

deci recomandati asa 

http://myauto.pro/scirocco-137-2008-2014/set-solutii-pentru-intretinerea-in-sezonul-rece-originale-volkswagen

sau doar asa

http://myauto.pro/scirocco-137-2008-2014/solutie-pentru-dezghetare-rapida-a-geamurilor-originala-volkswagen-500-ml

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.. revin cu noutăți. Iam spus colegului de 11000, nu o mai vinde,   o păstrează... asta e.. acum caut masina.. buget 12.0000

Modificat de staticrzr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot o sa trebuiasca sa astepti. spray-urile astea sunt bune cand e putin inghetat geamul, dar daca e strat gros, cum se mai intampla iarna, nu te ajuta la nimic. Dar oricum, nu se intampla prea des, de vreo 2-3 ori pe iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa discutam pe alt topic despre alte masini, dar la banii aia poti cauta GTI 2010 :) 

merci luciosu :) in we cand trec prin focsani te salut din mers! multe scirocco la moldova :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!