Jump to content

Transalpina Ski Resot


Cera
 Share

Postare recomandată

  Ma bate gandul ca dupa sarbatori sa dau o fuga la Transalpina Ski Resort. 

 

 A fost cineva pe acolo? Ce conditii sunt? Am inteles ca au partie omologata international si cum ca se preconizeaza ca o sa devina cea mai buna statiune de ski din tara.

 

 Daca s-a mai discutat, imi cer scuze si rog sa se stearga acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cazarea e mai greu, ori spre Voineasa ori Petrosani de care e mai aproape.

Sint citeva vile, nu multe ci vreo 2 3 la vreo 12-15km de la Vidra spre Petrosani..

O pozica de pe terasa de la baza:

post-1792-0-16615900-1419178573_thumb.jp

De sus unde nu se mai vede decit cerul mai sint vreo 2 teleskiuri, iar gondola mai merge o gramada pina la un alt teleschi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan putina zapada ,intradevar daca vrei sa skiezi mergi pe transalpina.. daca vrei altceva ,distractie, club  ,mergi pe Valea Prahovei , cu cazarea aproape, c am greu dar se gaseste  spre Petrosani.  Pentru detalii nu ezitati sa ma contactati ,poate va pot indruma pt. ca sunt din zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul acesta tocmai s-a deschis un hotel la Obarsia Lotrului. Hanul Haiducilor se numeste. Din cate am inteles, vineri a fost deschiderea oficiala a sezonului la Transalpina Ski Resort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe Valea Prahovei plec :))

Sunt doar curios ce e pe acolo si daca merita sa bat drumul.

Modificat de Cera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se intampla draga Cera cand stai cu nasul in munte toata ziua, ti se uraste de el :)

Ideea este ca partia oarecum echivaleaza cu o coborare de la Cota 2000 pana la baza telegondolei din Sinaia. Este totusi mai usoara si nu este atat de aglomerata si aici ma refer la coada la telescaun teleski, telagondola etc.

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca mai asteptam zapada...Se schiaza doar pe teleschiuri..sub gondola e inchis momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acolo de doua ori si pot spune ca zona are un potential imens. Noi am stat in Voineasa la 30km de partie, nu iti pot recomanda o pensiune anume, preturile sunt in jur de 70-80 de lei pe noapte.

Drumul dureaza cam 45 de min dar trebuie atentie sporita, s-a lucrat la cateva podete si lipseste asfaltul pe portiuni de cativa zeci de metri. Cei de la drumuri isi fac treaba, curata drumul dar conditiile raman de iarna, neaparat sa ai cuciucuri adecvate.

Pentru starea partiilor principala sursa este Fery, tipul care se ocupa de barul Apreski de la baza teleskiurilor: https://www.facebook.com/TransalpinaSki de asemena incearca si https:\\www.trans-alpina.ro pentru webcam si preturi la skipass-uri.

De incercat in zona ar mai fi si Domeniul Schiabil Sureanu, nu am ajuns in zona deocamdata dar arata promitator :D

Modificat de Cristi N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!