Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

Perfect atunci voi cauta unul cu CH in coada, cat despre volan e ok cel amintit mai sus? Cu un calculator cu CH imi vor functiona toate comenzile de pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ch in coada nu cred ca gasesti la dezmembrari...s.a pus pe vreo masina ch ca si echipare? Nu de alta dar cred ca ch asta pare un calculator pt retrofit uri. Imi trebuie si mie unu dinasta...

Se poate rescrie softul in astea cu alta versiune sau nu sunt fizic nici pinii?

Da ch e cel cu care va merge tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,e bine de stiut, totusi se pare ca nu am avut noroc si volanul a plecat catre altcineva care a reusit sa mi-o ia inainte...

 

Astfel se dau urmatoarele date; se ia volanul din imagine avand codul 5J0 419 091 N MH9 si se face un upgrade cu comnezile din ce-a de-a doua poza avand codul de piesa 5E0 919 719 A iar impreuna cu un calculator de coloana cu CH in coada, se monteza pe masina mea preFL care are acum comenzi pre FL pe volan, imi  poate spune cineva daca imi vor functiona comezile pe noul volan atasat la masina mea? si daca da, in afara de ce am enumerat mai sus, plus airbag imi mai trebuie vre-un cablu pentru retrofit sau pot folosi ce am acum pe masina?

 

 

 

 

post-97341-0-89298100-1428431706_thumb.j

 

 

post-97341-0-61787300-1428431730_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mufa de la acele butonase e altfel { cea de la butoane}  cea de pre fl este cu 5 pini in calculatorul de comenzi, cea de fl sau dupa 2009 nu stiu exact anul dar pentru volanul din poza cu acele comezi este cu 6 pini sau de modificat daca te pricepi tu sau cine te ajuta ...

 

 

 

 

post-2238-0-81679900-1428434882_thumb.jp

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca merge canibalizat volanul ala sa ii poti implanta comenzile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 6 am auzit ca nu merge ...am sunat pe cineva de cumparase comenzile si voia sa le puna si a zis ca nu merge decupat si le vinde, acuma la asta nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Din ce am citit pe alte forumuri ,pe volanele de O3 fara comenzi acolo in locul butoanelor sunt niste capace : "OEM 5E0498685 Steering Wheel Covers for Skoda Octavia 3"  ,  care se scot si se pun butoanele ,

  Pe site-urile de profil butoanele cu acest cod presentate mai sus se vand ca "OEM 5E0919719A Steering Wheel Buttons - Switches for Skoda Octavia 3 - Multifunction Retrofit "

  Pot pune si linkurile prduselor dar n-as vrea sa para reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e posibil. Insa uite ce zic pe aceleasi site-uri :

 

 

To upgrade multifunction you need:

1x buttons 5E0919719B

1X gateway 5Q0907530M,Q,T

1X multifunction wiring 5E0971584A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima chestie e o gresala trebuie butoanele cu "A" in coada ca cele cu "B" sunt pt cutie automata iar legat de gateway asteptam confirmarea sau infirmarea acestui lucru de catre cunoscatori, ma gandesc ca acel gateway trebuie schimbat in ideea ca masina pe care se face upgrade-ul nu a avut niciodata control pe volan, a mea are control pe volan in momentul de fata ( preFL ce-i drept).

 

Intr-unul din posturile mai vechi @Al Bundy imi spunea ca nu conteaza ce volan cu comenzi vreau sa pun fie ca e de FL sau de O3 imi trebuie sa schimb si calculatorul de coloana cu un CH in coada, astfel astept in continuare idei si solutii eventual confiramrea sau infirmarea faptului ca pe O2 preFL pot pune volan de O3 cu comenzi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa e cum spune Andrei peste tot spune ca trebuie  si gateway. e necesar ori pt navi ori pt comenzi... nu stiu inca de ce si gateway

 

Totusi pe briskoda nu apare ca ar fi necesar insa spune cineva ce a montat ca nu merg toate butoanele

 

https://www.youtube.com/watch?v=WCuZhOOl-IE

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deja se complica lucrurile, daca trebuie si gateway cred ca voi renunta si voi cauta un volan de FL care sa functioneze foarte bine si cu un minim de modificari fara gateway doar cu schimbarea acelui calculator de coloana , totusi ar fi bine de elucidat cum si de ce ar trebui schimbat si gate-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel,

  din filmuletul postat de tine reiese ca merg absolut toate butoanele volanului de O3 pe modelul de FL...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar aia e fl deci cred ca are ccm model nou si gateway in el... s a chinyit o luna sa il faca sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca totusi cel mai indicat este sa ma limitez la un volan de FL daca este mai simplu retrofit-ul la mine si in plus am toate comenzile disponibile.

Inca o intrebare pentru cunoscatori, dupa ce montez volanul cel nou si calculatorul de coloana CH mai trebuie setat/modificat ceva din VAG-Com sau totul este plug&play?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, o sa trebuiasca sa codezi calc de coloana si sa faci adaptarile pentru servodirectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat eu calculatorul de coloana cu unul de highline...este unul cu B in coada eu avand A

Problema acum...

-nu merg toate butoanele , doar cel de mut, volum si cel de luminozitate

-nu se initializeaza g85 si nu pot sa merg mai departe cu restul fara el.

Din ce am citit  modulul de coloana este cel care imi trebuie insa la rns ar fi o modificare din soft ...insa al meu e de vw si e pus pe skoda...

Am incercat sa initializez si nu vrea...apare not possible.

 

Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ca ar fi avut si altii problema asta si am gasit pentru rns un swl fix sau ceva de genul, un swl5270_sk_fix care ar fi reparat aceasta problema, insa a mers 1 minut si gata .

Sa faca asta deoarece am rns de vw pus pe skoda cu volan de vw  si gateway de passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut momentan peste problema asta ...acum nu pot  calibra g85 de nici o culoare cu acest calculator...s-a calibrat odata plec de pe loc si se aprinde si zice defective...il pun pe al meu calculator la loc si merge tot.

Sa fie problema de calculator de coloana? in el nu se vede nimic suspect ba chiar am refacut toate lipiturile.

Din lista de calculatoare de pe ross tech al meu este un midline cu a in coada si asta este un highline cu b in coada ar trebui sa fie compatibile.

Pana luni nu cred ca am ce sa ii mai fac, cred ca la mine nimic nu se potriveste. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am patit la un Golf 5 cand am schimbat G85.  Nici cu tamaie nu a vrut... dus la reprezentanta, s-au chinuit vreo 2 zile si acolo. Abia a vrut. dar nua  avut dea- face cu VAS ci cu procedura/ conditiile de adaptare. Si eu am incercat cu calc de coloana de pe Skoda mea. Nu a vrut. Am pus tot de pe Golf pe skoda mea, a mers din prima. Ceva cu ABS/ caseta de directie nu ii place.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... sunt 2 tipuri un mk60 de abs si un mk70  unul are g85 in coloana sus si unul in caseta jos parca.

Dupa codul calculatorului de coloana asta ar fi identic cu al meu adica cu g85 sus in volan, deci ar trebui sa mearga.

Asa am patit si cand am schimbat ceasurile nu a mers initializat nici batut...a stat la skoda 14 zile si nu au reusit.

Mi-au dat-o asa si ma apucasera  jaloanele in parcare la kaufland si s-au stins toate dar aveam alte erori acuma am  peste tot doar g85  basic setings not performed .Cand l-a apucat  calibrarea a mers 10 m apoi s-au aprins toate si il scoate defective care e cam acelasi lucru.am pus calculatoarele de 10 ori azi sa scot o diferenta si nu gasesc niciuna doar daca cel nou cu comenzi volan in plus are o problema.

Nu am instalat vas acuma dar maine il instalez si o sa incerc cu el cu toate ca mai repede si mai curat face un vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asta ti.am si zis, conteaza conditiile, nu aparatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu calculatorul de coloana cu unul de highline...este unul cu B in coada eu avand A

Problema acum...

-nu merg toate butoanele , doar cel de mut, volum si cel de luminozitate

-nu se initializeaza g85 si nu pot sa merg mai departe cu restul fara el.

Din ce am citit  modulul de coloana este cel care imi trebuie insa la rns ar fi o modificare din soft ...insa al meu e de vw si e pus pe skoda...

Am incercat sa initializez si nu vrea...apare not possible.

 

Vreo idee?

 

 

Am gasit ca ar fi avut si altii problema asta si am gasit pentru rns un swl fix sau ceva de genul, un swl5270_sk_fix care ar fi reparat aceasta problema, insa a mers 1 minut si gata .

Sa faca asta deoarece am rns de vw pus pe skoda cu volan de vw  si gateway de passat?

 

in teorie par sa fie compatibile. Doar ca la B ai un SW mai vechi - nu cred sa fie de aici problema - sa nu aibe vreun defect. Incearca sa il adaptezi pe alta masina sa vezi daca merge, dupa care sa il pui iar si adaptezi, pe masina ta.

 

nu are treaba cu faptul ca ai pus can gateway de Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nush ce treaba mai are al meu la loc se adapteaza imediat... sa vd daca il achimb azi daca nu maine si o sa vad ce iasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Codul de calc decoloana este in functie de ce ai tu acum pe masina. Ce calc ai acum ?

 

 

Salut, 

 

Ma poti ajuta si pe mine sa imi spui ce calc de coloana imi trebuie pentru comenzi volan? Este vorba de o Skoda octavia pre fl 2008 elegance. In momwntul asta am 1K0 953 549 BN. Din ce am verificat pe Rosstech Wiki, alte module highline cu aceeasi versiune de software, merg pe lin 1.3 iar la modulul meu nu arata versiunea de lin. Poti sa imi cpui ce module/terminatii pot monta ? Am maxidot, BC si tempomat si cutie manuala.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este midline, nu suporta comenzi pe volan.

Cauta unul cu terminatie CH, il gasesti nou pe la 350 lei a colegii de forum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!