Jump to content

Becuri si Lumini Octavia 3 - faruri, stopuri, semnalizari si interioare


Aditu
 Share

Recommended Posts

ok, deci ar trebui sa inlocuiesc motorasele.

pff...faina treaba..iar bara jos, iar bagat farul in cuptor...minunata treaba...

merci!

 

Edited by CrW
Link to comment
Share on other sites

Salut. De unde ai luat lupele ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ca tot e topic legat de stopuri, lumini, am incercat activarea celui de-al 2-lea stop de ceata pe spate. Am facut toate setarile, iar la proba de functionare a aparut eroare in bord pe becul de ceata dreapta spate (cel pe care am incercat sa-l activez). Reverific totul in setari, toate ok. Am verificat apoi existenta fizica a led-urilor de ceata in stop...surpriza! In stopul din stanga se va ledurile (acele mici patratele), in cel din dreapta nu (se vede doar circuitul, cred). E posibil asa sa fie din fabrica, fara led fizic in stop? Primele 2 poze sunt cu stopul din stanga (incercuit cu verde sunt led-urile aferente pentru ceata), iar ultimele doua sunt cu cel din dreapta (incercuit cu rosu locatia led-urilor...care nu sunt). Este vorba de o Octavia 3 fl combi, 2018. Multumesc pentru un eventual raspuns!

IMG20250401092006.jpg

IMG20250401092411.jpg1.jpg

IMG20250401091109.jpg

IMG20250401092232.jpg1.jpg

Link to comment
Share on other sites

F l o r i n

Da, este posibil 

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc. Presupun că ar trebui schimbat stopul cu totul (cu unul de Anglia cred) pentru a fi funcțional, nu se poate doar led-urile respective. 

Link to comment
Share on other sites

BeciAcustic

100% este fara LED in fara, am verificat eu tot asa cand am vrut sa activez. Singura solutie un far de Anglia daca gasesti pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

Poate vrea cineva să se vadă corespunzător în portbagaj și să nu fie beznă...recomand ce e în poză. Altă viață!

Screenshot_20250409_154359_AliExpress.jpg

Link to comment
Share on other sites

@sveck78 Parca scrisesem eu cateva pagini in urma cand am schimbat stopurile si codarea lor.Am trecut de la 5E9 945 112 A la 5E9 945 712 A

Pe europa cele cu led (  5E9 945 711 + 5E9 945 712 A) nu ai bec ceata pe ambele si daca faci activarea o sa ai eroare.Sfatul meu e sa o lasi asa, cele cu led din fabrica is destul de puternice, daca gasesti pe UK si activezi pe ambele o sa iti ureze toti ganduri "bune" cand bat cele de ceata pe ambele si stau in spatele tau.

Ce poti face e sa treci pe PY21W si P21W si le faci full led.Arata bine, vezi mult mai bine cand dai cu spatele fata de OEM dar daca nu iei ceva calitativ odata la 5 luni tot desfaci pe stopuri sa le inlocuiesti, eroare in bord nu o sa ai decat cand se ard 2-3 leduri din unul.

 

@Crs.Vag da, lumineaza bine si mai poti monta inca 2 si in plasticul de pe interior la haion si vezi si pe unde calci noaptea in spate la masina daca ai haionul deschis, se leaga pe acelasi fir si tragi firul prin racordul de cauciuc de sus.

Edited by cxr2test
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
bogdand2009

Salut, mă puteți ajuta, va rog cu o problema ? Văd că nu îmi mai funcționează faza lunga automata, pe Octavia 3 2013 . Nu am nicio eroare, totul funcționează corect. Am incercat acum 10 minute, sincer mergeam printr-un oraș întunecat, dar nu mai merge pe automat, doar în modul normal. Pot verifica in vreun fel daca e vreo problema ? Mulțumesc anticipat. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna seara! 

Intrebare: de ce faza scurta (lupe cu xenon) nu se stinge niciodata in lumina soarelui, indiferent cat de puternica ar fi? Cu butonul pe auto, zic. Din navigatie am selectat sa se aprinda cu intarziere, dar tot raman aprinse tot timpul. Sa fie vreo setare prin centrala electrica? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

F l o r i n

Da  are activata din codari/adaptari, in functie de anul fabricatiei

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!