Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

@onescu: dn pacate nu se vopseste pe garantie toata masina, doar elementele afectate. Eu am un an si cateva luni si nu am inca astfel de probleme. Elementele revopsite s-au mai deteriorat?

Modificat de Benzaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

 

Pana la urma a reusit cineva sa isi faca schimbul de ulei in garantie cu ulei cumparat de el din afara service-ului fara sa ii fie afectata garantia (in Bucuresti)?

Eu am primit refuz din partea Brady.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca avem o generatie de motoare cu probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce este tacanitul asta la motor? La numai 380 km imi pun si eu intrebari....

 

link pentru ascultare:

 

https://youtu.be/Sjnd9zCQILk

Aha, si tu ai o morisca in motor, ca si mine!... am pus un link de pe youtube mai sus, cred ca e a cuiva din Anglia... face fix la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca trebuie sa ne obișnuim urechea. Pe loganel torcea diesel-ul mult mai frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

ce este tacanitul asta la motor? La numai 380 km imi pun si eu intrebari....

 

link pentru ascultare:

 

https://youtu.be/Sjnd9zCQILk

Aha, si tu ai o morisca in motor, ca si mine!... am pus un link de pe youtube mai sus, cred ca e a cuiva din Anglia... face fix la fel.

 

 

trecand de la benzina la motorina am considerat ca asta e sunetul clasic de diesel aka tractor :D

la inceput era mai silentioasa acum face cam la fel ca in video, doar cand motorul e rece sunetul e mai strident.

eu zic ca asta e sunetul clasic si nu avem ce sa-i facem, ex: https://youtu.be/-ssBhM7dufI?t=102

Modificat de Dan Lupascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi nu-i asa. Zilele trecute m-am intalnit cu cineva care are tot motorizarea noastra. Nu face "caraitul" respectiv, suna chiar fain, silentios, mult mai silentios decat PD-ul de pe Passatul meu vechi, evident. Plus ca am verificat la un prieten, anul trecut, nici el nu are "morisca". Si acum el are 25000 km! Asadar eu zic ca undeva este o problema.

 

Sincer sa fiu, zgomotul respectiv l-am reclamat la dealerul VAG din oraselul meu, asta primavera, cand masina avea 4000 km. Nu pot sa bag mana in foc ca exista de la inceput sau nu, dar cred ca nu. Dat fiindca eram cam singurul de pe forum cu zgomotul asta, plus ca de la service am primit celebrul raspuns" zgomot normal", am zis ca oi avea eu pasarele... Asa ca am asteptat sa ne strangem mai multi...

 

Parere personala, sunetul vine din dreapta-sus, cum privesti inspre motor. Suspectez electrovalva de control a presiunii de ulei; daca nu, atunci pompa, curea, intinzator etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

 

Pana la urma a reusit cineva sa isi faca schimbul de ulei in garantie cu ulei cumparat de el din afara service-ului fara sa ii fie afectata garantia (in Bucuresti)?

Eu am primit refuz din partea Brady.

 

Eu am facut anul trecut la Metrotehnica cu ulei adus de mine. N-au comentat nimic, chiar au fost suficient de profi cat sa stie si sa verifice ca e norma corecta pt tipul de revizie (la un 1 an sau 2). Am iesit un pic mai ieftin (nesemnificativ) fata de oferta lor pt uleiul la bidon (nu cel de la butoi).

 

PS: Stiu ca s-a plans multa lume, dar dpdv legal n-au voie sa refuze nimic daca aduci ulei care respecta normele producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa mergi cu uleiul de acasa? Crezi ca al lor nu e bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu ca il iei mai ieftin.. dar acum sincer nu stiu cat de ieftin ca nu am incercat. Dar nu cu foarte mult. Ce este scump la ei la revizii este mana de lucru. Vreo 300 de lei aproape numai aia e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. De ceva vreme am o mica problema dar nu pot sa-I dau ce cap iar cei de la reprezentanta zic ca ei nu sesizeaza nimic. Pe drum cu denivelari sau in viraje uneori se aude un zgomot destul de ciudat metalic nici nu stiu cum sa-l cataloghez, mai pe romaneste cam cum scartie arcurile la pat ceva de genul asta .A mai intalnit cineva problema asta? cel putin pe forum am mai citit anterior ceva cu bucsele la bara stabilizatoare  nu am apucat inca sa merg sa verific si varianta asta, problema pot sa spun ca a aparut de cand am luat masina am fost de doua ori la revizie de doua ori masina are 36000 km , au verificat bucse bielete etc si cica nu are nimic :-? tipic romanesc. Vreo sugestie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bkl36 si a mea la 50.000 face ceva asemanator la primele balansari mai ample dupa o stationare de cateva ore, gen scartait de pat vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu ai reusit sa afli de la ce? problema e ca de cateva zile se aude tot mai tare si devine tot mai deranjant si nu stiu ce ar putea afecta pe viitor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine face de cateva zile. Sper sa nu fie unul din rulmentii din capul amortizoarelor. La vechea masina facea aproximativ la fel si de acolo venea zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la vechea O3 am schimbat un rulment sarcina pe fata stanga pe garantie. Scartaia si trosnea la viraj maxim si revenire. Am scris pe aria de O3 pe undeva. Daca aveti rabdare cautati piatarile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut baieti,

 

Pana la urma a reusit cineva sa isi faca schimbul de ulei in garantie cu ulei cumparat de el din afara service-ului fara sa ii fie afectata garantia (in Bucuresti)?

Eu am primit refuz din partea Brady.

 

Eu am facut anul trecut la Metrotehnica cu ulei adus de mine. N-au comentat nimic, chiar au fost suficient de profi cat sa stie si sa verifice ca e norma corecta pt tipul de revizie (la un 1 an sau 2). Am iesit un pic mai ieftin (nesemnificativ) fata de oferta lor pt uleiul la bidon (nu cel de la butoi).

 

PS: Stiu ca s-a plans multa lume, dar dpdv legal n-au voie sa refuze nimic daca aduci ulei care respecta normele producatorului.

 

Si eu am schimbat la Avia Pantelimon ulei +toate filtrele aduse de mine. Nu a existat nici un comentariu. Diferenta a fost semnificativa: un litru de ulei OE la Avia cu specificatiile motorului meu costa aprox. 120 lei/litru. Pe mine m a costat 65 lei/litru. Si la filtre este o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt colegii cu scartait, se pare ca nu au rezolvat problema de la o2. Exact aceleași zgomote le am de la inceput, iarna doar la primele denivelari mai mari scârțâie ca un pat cu arcuri. De obicei ma duc la începutul iernii în service și dau cu un spray pe la bucse... Nu mai face zgomote pana iarna viitoare și tot asa :) jocuri nu sunt.. Nu apar probleme. În service se știe problema.. Nu stiu ce Bușe își pierd pudra aia alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut baieti,

 

Pana la urma a reusit cineva sa isi faca schimbul de ulei in garantie cu ulei cumparat de el din afara service-ului fara sa ii fie afectata garantia (in Bucuresti)?

Eu am primit refuz din partea Brady.

 

Eu am facut anul trecut la Metrotehnica cu ulei adus de mine. N-au comentat nimic, chiar au fost suficient de profi cat sa stie si sa verifice ca e norma corecta pt tipul de revizie (la un 1 an sau 2). Am iesit un pic mai ieftin (nesemnificativ) fata de oferta lor pt uleiul la bidon (nu cel de la butoi).

 

PS: Stiu ca s-a plans multa lume, dar dpdv legal n-au voie sa refuze nimic daca aduci ulei care respecta normele producatorului.

 

 

Multumesc TudorM, se pare ca si Brady mai are un service langa Blvd. Timisoara, care ar accepta sa vin eu cu uleiul.

 

De ce sa mergi cu uleiul de acasa? Crezi ca al lor nu e bun?

 

@jarco: pentru mine uleiul impus de Skoda - Castrol - nu este ok (zgomot motor, consum ulei, etc.). Nu vreau sa vin cu acelasi ulei pe care il impun ei, ci sa trec masina pe Motul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine voi afla problema cu zgomotul ciudat metallic...... am facut programare astazi sa vedem daca sunt rulmenti cu flansele de la amortizoare..... sau alta varianta pe care am mai auzit-o ceva pe la caseta de directie..... revin maine dupa -amiaza cu detalii sa vedem ce descopera cei de la avia motors constanta!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Salut. Nu am octavia, am superb dar incerc sa rezolv o problema cu bolero. A reusit cineva sa faca mirrorlink cu samsung/android?. Pana acum nu am gasit decat carplay functional. Eu am samsung si nu reusesc sa-l conectez prin mirrorlink. Prin smartgate vede doar 3 aplicatii, desi am instalate mai multe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar cu HTC/Android.

Instaleaza-ti inainte pe telefon cateva aplicatii compatibile MirrorLink ( Sygic Car Nvigation, miRoamer etc.) si apoi ar trebui sa mearga.

Mai ai nevoie ca telefonul sa aiba update la Android 5.0 minim. si sa suporte MirrorLink.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

telefonul se conecteaza la Bolero. Descarca apelurile/agenda sms. Smartlink functioneaza dar partial, in sensul in care app-urile skoda (motorsound, syngic, performance)  functioneaza, dar nu toare (g-meter, mfa pro / nu). mirrorlink "pune" /trsnspune ecranul telefonului pe ecranul masinii, astfel incat aplicatiile de pe tel se pot rula folosind bolero ca "secondary display". Apai aiasta nu se poate, zise S5-ul meu. Cert e ca maine discut cu operatorul pt un iphone. vand samsung s5!

L.E. - am tot incercat sa gasesc pe cineva care a reusit sa faca mirorlink cu androidul. Pana acum stiu 2 persoane cu iphone la care a mers din prima fara probleme....la android, nu am gasit pe nimeni. Topicul superb are mai putini cititori ca octavia, seram sa gasesc mai mule informatii aici. hotararea e luata.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!