Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Informarea pentru ulei este : 2035997/1 din 18 decembrie 2013 . De asemenea directiva 330/2010 a Comisiei Europene  spune  ca poti duce tu piesele tale(oricare) atata timp cat sunt conforme cu standardele producatorului.

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a schimbat cineva pe garantie bandourile cromate matuite?

Pe mine ma bate gandul sa le solicit sa le schimbe cu cele simple negre si sa scap de stres.

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabip: Multumesc inca odata. Sper sa gasesc si documentul in intregime.

Short off-topic: Sunt la Hotel "Steaua Nordului", pe centura Craiovei, am un job la o sonda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat masina in decembrie 2014 parca, deci 6-7 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate o schimba pe garantie.

Sa ne spui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu vreau sa ma gandesc ca ar putea sa refuze schimbul pe garantie dupa 6 luni ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia vezi chiar primul post, @baroqqsanu a ajuns la OPC, nu stiu pana la urma cum a rezolvato :(

 

Tin pumnii sa fie la tine intr-un ceas bun, probabil ma va paste si pe mine aceasi problema cat de curand:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu vreau sa ma gandesc ca ar putea sa refuze schimbul pe garantie dupa 6 luni ..

Am incercat de 3 ori sa le schimb pe garantie...la 3 dealeri diferiti, prima incercare fiind dupa aprox 4 luni de la ridicarea masinii. Toti m-au refuzat pe motivul solutiei de la spalatorie. Am facut plangere la OPC si mi-au raspuns ca nu e de competenta lor si ca singura solutie ar fi sa ii dau in judecata si instanta sa cheme un evaluator tehnic acreditat. M-am lasat pagubas....stau cu ele asa.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta faza cu OPC. Cand cumpara cineva un monitor de 100euro si reclama te miri ce, vine imediat OPC.

Cand cumperi o masina de 20.000 euro nu mai e treaba lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este dubios raspunsul celor de la OPC. 

Eu o sa fac o incercare si sa vad cum pot sa explice ca grila din fata (care este tot cromata) nu are nimic, iar bandourile au inceput sa se matuiasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...raspunsul a fost ca au contactat importatorul si ca in urma verificarilor facute nu s-a constatat a fi defect de fabricatie ci un efect al substantelor folosite in spalatoriile auto. Acum...si daca mi le schimbau si in 4 luni se matuiau la loc...nu faceam altceva decat sa stau pe capul lor...nervi si bani arsi aiurea. Le las asa...sau le colez...ma mai gandesc la ultimul aspect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot vopsi bandourile in negru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina din martie 2014 , nu am probleme cu bandourile nu sunt matuite . Poate fi o cauza solutia folosita de cei de la spalatorie . Eu spal masina doar la aceias spalatorie de cand am cumparat masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu daca reusesc sa ii conving (chiar daca sunt putin descurajat de colegul barqqsanu), o sa le solicit sa imi puna bandouri negre, pentru ca la fel cum a spus colegul, nu o sa stau din 6 in 6 luni sa le schimb.

Cred ca este mai avantajos si pentru ei pentru ca cele negre simple sunt mai ieftine (din cate stiu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e cu bandourile mici de la usa spate care vin cu geamul ala mic cu tot....sunt turnate...si sunt f scumpe. Cand ma interesasem eu sa le schimb pe negru ma ducea peste 2000 lei toata operatiunea asa ca am renuntat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este dubios raspunsul celor de la OPC. 

Eu o sa fac o incercare si sa vad cum pot sa explice ca grila din fata (care este tot cromata) nu are nimic, iar bandourile au inceput sa se matuiasca.

S-a mai discutat pe aici, grila din fata este metalica si se cromeaza altfel decat plasticul ala penal de pe chedere, cred ca mai de graba ar merge vopsite si lacuite cu lac ceramic...cromul nu va sta in veci pe plastic.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prin "grila din fata" se face referire la rama grilei frontale, atunci trebuie sa te contrazic, nu este metalica. Am inlocuit-o acum cateva luni cu una "black magic" si n-am zarit sa existe pic de metal p'acolo.

Ba chiar reusisera cei de la PBN sa-i rupa nu stiu ce "picioruse" si astfel Sorin (sosoktm) nu s-a putut "bucura" de ea (era invelita in folie care imita carbonu').

 

Florin, nu vreau sa fiu eu cel care iti strica "optimismul" (ba chiar imi doresc sa fie ca tine) insa am asistat la PBN la un dialog pe tema ornamentului cromat iar ceea ce s-a mai povestit pe aici este ceea ce se ofera si la distribuitor: inlocuire pe banii tai iar pretu' sarea binisor de 2.000 lei (2.200+ parca). :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic, pare de metal, la Reno era din tabla lipita pe o rama de plastic.

Oricum ar fi nu e ok pt producator mai ales ca problema persista de la B6. Poate se pot colanta, ar fi cea mai ieftina solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kthor: deja e stricat optimismul, dar trebuie sa ajung la dealer sa imi vopesc bara fata si o sa vad ce pot sa rezolv si cu aceste bandouri.

In alta ordine de idei, inteleg ca acea grila sau rama a grilei, a fost schimbata la Porsche, nu a fost schimbata de tine, nu?

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a fost schimbata la PBN si a necesitat demontarea ansamblului bara fata fara recalibrare FA/ACC.

 

Legat de ornamente, ti-as sugera sa ai o abordare fara echivoc. Pana la urma n-ai nimic de pierdut iar abordari "ezitante" n-au sens in fata unui alt esec VAG (atat in ceea ce priveste calitatea cat si solutia constructiva - ma mir ca nu s-au gandit s-o faca corp comun cu intreaga portiera :D).

 

Deci, incearca ceva soft: "In alta ordine de idei, daca tot umblam sa reparam poa' inlocuim si panaramele astea de ornamente cromate a caror calitate indoielnica nu este deloc pe masura pretului exorbitant. Noroc ca exista garantie, altfel sigur as fi luat-o ca pe o chestie de montaj cu rea-credinta. Eventual sa inlocuim cu unele simple daca VAG n-a fost in stare sa scoata ceva mai rasarit intre timp. Asta ca sa evitam sa-l facem iar de ras peste cateva luni cand vom schimba inca un set care nu va reusi sa treaca barbarul test al apei cu sapun." ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste 2 sapt ma duc la service si o sa revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat o problema, dar poate ma ajutati cu un sfat.  De fiecare data cand opresc motorul stergatoarele se misca circa 2 cm, in sus sau in jos depinde de situatie.

Aveti idee de la ce poate fi sau e musai sa merg la garantie ?!

 

Toate bune,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se misca in jos eu stiu ca e normal acest aspect, practic se ascund la oprirea motorului. Asta insa daca au fost folosite in prealabil.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal. 

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!