Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

@hiro - ce anume este ilegal? :)

 

@AdiG - da, este posibil ca reparatia sa nu coste atat de mult; Oricum vezi la la mine pe pagina prezentarii masinii (in semnatura), a postat smecs un filmulet cu demontarea oglinzii (facut de www.superskoda.com) si este step by step.

 

Bafta!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de filmuletul ala ziceam si eu; am observat ca sunt trei piese distincte, dupa ce se trage oglinda afara: capacul vopsit, rama de plastic si partea de jos care inglobeaza semnalizarea. Voi vedea deseara ce rezolv.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fransiza la orice eveniment? Eu am doar la autor necunoscut, deci ce e din vina mea e acoperit fara fransiza

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... ! Uite cum am eu:

 

"Va informez ca fransiza aplicata pentru asigurarile Casco prin ....  este de 0,5 % din suma asigurata per eveniment, dar nu mai putin de 450 RON. Fransiza este zero pentru urmatoarele cazuri:

-       daca valoarea daunei este egala sau depaseste 7000 RON

-       in cazul furtului sau a unei daune totale

-       daca se cunoaste vinovatul tert si acesta este declarat la Politie."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie neaparat declarat la politie daca ai facut amiabila cu vinovatul. Am facut reparatia pe casco cu regres si nu am platit nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar aici tu esti vinovatul, intereseaza-te, nu ar trebui sa platesti. O sa vina cineva de la casco sa faca poze la locul faptei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai aici ar trebui sa plateasca, e reparatie sub 7000 de lei.

asta in cazul asigurarii la acel asigurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am finalizat primul pas; filmuletul de pe Superskoda e foarte bun. O sa am de inlocuit capacul care e deformat, fisurat la interior si are o clema rupta, plus semnalizatorul. Am lipit o bucata din semnalizator si clema din capac si deocamdata am pus totul la loc cu oarece succes.

 

Am sa cer o oferta la dealer pentru cele doua piese. Inclin sa cred ca vor costa mai putin decat cei 450 RON cat e fransiza.

 

O sa intreb si la asigurator, dar eu inteleg ca terta persoana trebuie declarata la politie tocmai pentru ca asiguratorul sa poata sa ii ceara rascumpararea reparatiei mele - ce rost ar avea sa declar ca sotia (  :P ) este vinovata? Sau sa fac constatare amiabila cu sotia? :blink:

 


@ teologul: nu! - tocmai: daca valoarea depaseste 7000 RON, atunci e unul din cazurile cand nu se mai percepe fransiza dee 450 RON. Da, acela este asiguratorul.

post-316-0-96318600-1434392975_thumb.jpg

post-316-0-43824100-1434392989_thumb.jpg

post-316-0-31368600-1434393007_thumb.jpg

post-316-0-33624300-1434393017_thumb.jpg

post-316-0-06957000-1434393025_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce oglinda costa peste 7000 de lei? Eu ce am spus? ca daca te vei duce sa repari oglinda la asigurator, tu fiind vinovatul,(sotia intra la alte persoane care sunt incluse in polita, cu acordul tau, citeste acolo) vei plati fransiza. Si bz1 sustinea ca daca tu esti vinovatul nu trebuie sa platesti fransiza.

Tocmai acesta e scopul fransizei la acel asigurator, sa elimine reparatiile mici, care se fac de unii doar pentru nimicuri. Cand reparatia e mare, e clar ca nu o faci cu buna stiinta, vointa, usoara neglijenta etc si te scuteste de plata fransizei.

Modificat de teologul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa am si eu fransiza. Pentru asemenea lucrari nu merita sa apelezi la casco.

In primul rand pentru ca ajungi sa platesti aproape toata reparatia prin fransiza si apoi posibil sa iti creasca polita la anul sau sa nu scada. Lose-lose situation.

Merita casco daca dauna se apropie de 1000ron, macar sa acoperi mai putin de 50% din reparatie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK acum - @teologul: cand ai scris "sa plateasca" te refereai la mine..., nu la asigurator. Si eu zic la fel, la reparatii mici eu platesc fransiza, tocmai asta e scopul asiguratorului.

Modificat de AdiG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam cu bz1, de asta am zis asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare semneaza in cunostinta de cauza, eu nu am acceptat franchisa la orice eveniment, mi-au retrimis actele cu franchisa 100euro doar la autor necunoscut.

Daca nu stiti ce semnati, e problema voastra. de asemenea mare atentie sa nu aveti clauza cu piese AM...suntem deja offtopic oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta deja e altceva. se vorbea de contractul colegului, contactul tau nu se aplica la el. doar daca vrei sa ii faci un bine pe RCA! :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bZ1, felicitari pentru modul in care ti-ai negociat contractul! Inteleg ca orice zgarietura o repari pe CASCO fara sa platesti, deoarece poti linistit declara ca tu esti autorul. Eu nu am mai avut CASCO pana acum deoarece nu am mai avut vreo masina noua, si acum am urmarit ca prin CASCO sa am "liniste mentala" in perioada in care platesc inca imprumutul pentru masina noua. In cazul unor reparatii mici, necostisitoare, am acceptat ideea de fransiza, in cunostinta de cauza, mai ales ca am obtinut un pret foarte bun per total (CASCO + RCA). Probabil ca mine sunt majoritatea. Oricum, o sa tin seama de acum de informatiile primite.

Din partea mea, subiectul este epuizat, la fel si off-topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut adig, scuze ca am parut nesimtit. Masina mea nu mai este noua, cei 6 ani sub leasing nu am avut franchisa la nimic, deh...alte vremuri. Acum sunt in al 7 lea an si despre acest contract nou ma refer. Eu totusi zic sa le arunci o intrebare daca platesti sau nu, nu ai nimic de pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posesorii de DSG cu motoare TSI (in special 7, dar sunt interesat si de 6), care au si optiunea DMS, imi pot spune cum se comporta cutia lor de viteze in modul sport?

De cand am masina, cand merg pe modul sport, imi retrogradeaza vitezele destul de brutal si vroiam sa stiu daca si la voi exista acelasi comportament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În ce sens brutal, smucește mașina? La mine ține turele sus, dar schimbările sunt imperceptibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am uitat sa mentionez ca aceste smuciri apar in momentul in care iei piciorul de pe acceleratie si reduci viteaza (sa ii spunem frana de motor) iar cutia incepe sa schimbe in trepte inferioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face si la mine, in Sport se simte frana de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bZ1, felicitari pentru modul in care ti-ai negociat contractul! Inteleg ca orice zgarietura o repari pe CASCO fara sa platesti, deoarece poti linistit declara ca tu esti autorul. Eu nu am mai avut CASCO pana acum deoarece nu am mai avut vreo masina noua, si acum am urmarit ca prin CASCO sa am "liniste mentala" in perioada in care platesc inca imprumutul pentru masina noua. In cazul unor reparatii mici, necostisitoare, am acceptat ideea de fransiza, in cunostinta de cauza, mai ales ca am obtinut un pret foarte bun per total (CASCO + RCA). Probabil ca mine sunt majoritatea. Oricum, o sa tin seama de acum de informatiile primite.

Din partea mea, subiectul este epuizat, la fel si off-topicul.

Nu vreau sa prelungesc OT, dar orice reparatie pe CASCO (indifferent din vina cui) va majora prima in anii urmatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in contract este specificat altfel si am si intrebat de siguranta, daca se apeleaza la casco prin regres nu se plateste nimic si nu se mareste rata casco pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hayate: ms de info. ma gandeam sa nu fie vreo problema la mine, insa oricum, cred ca puteau regla cutia sa retrogradeze mai lin ..

@Flavyus: prelungeti OT si nici nu aduci o informatie corecta in atentie. La niciun asigurator Casco nu se majoreaza prima de asigurare daca deschizi un dosar de dauna pentru un eveniment provocat de un alt conducator, iar acestea avea la momentul evenimentului o polita RCA lichidabila. In loc sa deschiz dosrul pe rca-ul lui, iei toate documentele si deschzi dosarul la la asiguratorul tau casco, care la randul lui face regres pe polita RCA a vinovatului. Totodata, daca ai polita cu fransiza fixa pe eveniment, in cazul unui dosar de dauna cu regres pe RCA lichidabil, aceasta nu se aplica. Mai sunt asiguratori care nu iti maluseaza polita Casco pentru maxim 2 daune mai mici de 200 EUR (bineinteles nici bonus nu iti acorda, dar macar iti pastrezi prima din polita pe care ai deschis dosarul). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No' gata oameni buni, am comandat cele doua piese, costa amandoua 170 RON, nu vad ce rost are sa deschid atatea dosare si atata birocratie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Experienta mea nu confirma ce spune colegul Frnm, care btw vorbeste in cunostinta de cauza despre toti asiguratorii CASCO (!) si oricum pierderea bonusului este echivalenta cu o majorare. Dar, cum spunea, ar fi Off T.

 

DSG6 face frana de motor destul de brutala in S.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!