Jump to content

Vw Golf IV Variant + DSG


Emy D

Postare recomandată

No, chiar îs curios! Astept poze pe PM. 

Referitor la LED, stiu ca il pot schimba. Oricum vreau sa modific instalatia acelei prize pentru ca vreau iluminatul sa fie reglabil in internsitate la fel ca bordul masinii. Deci, tot trebuie sa mesteresc la el :)

 

Link către comentariu

Ai alimentare de pe firul de la buton/rezervor.ce se regleaza intensitatea din bord/potentiometru.

Hai ca "specificatii" la locul faptei sa nu facem postari de tehnic ca ne ia domnii moderatori :)

Link către comentariu

eu am pus usb in scrumiera. in spate vroiam sa pun un usb in piciorul cotierei undeva, inca nu am apucat sa vad cat loc este intre plasticul ala si suportul metalic.

incalzire in spate nu as pune, rar stau persoane in spate. 

tu vrei sa pui si 3! :)

tragi curent din fata, prin "cal" sau prin prag, ajungi sub bancheta. problema e ca bancheta se pliaza, trebuie sa tragi cumva alimentarea cu o mufa sa poti deconecta...?

Modificat de Muale
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@Muale, la mine apare in curand bebe si evident, sotia va fi in spate cu el. Asadar, bancheta spate incalzita ar fi super. Mai vedem-mai avem timp pana la iarna.  

App: trebuie sa ne vedem intr-o zi pentru o curatare de interior. Poate reusesc pana plec in vacanta... 

 

Intre timp, mi-am facut de lucru: 

Fosta scrumiera spate, pregatita pentru a pune capacul cu USB si AUX... (deocamdata. Lasam loc si pentru butoanele de incalzire :))

Decupajul:

 workon1.jpg 

Si rezultatul: 

IMG_20160416_094731.jpg

Apoi...iar am demontat bordul...

si ne-am apucat de decupaj manual! 

IMG_20160415_122932.jpg IMG_20160416_090647.jpg IMG_20160416_114525.jpg IMG_20160416_114537.jpg 

Apoi am trecut la lucruri mai serioase:

Decupare cu laser:

workon2.jpg 

Si rezultatul: 

IMG_20160416_123448.jpg  Eu zic ca a iesit bine! 

Asa arata momentan: 

IMG_20160416_085158.jpg 

Si rotitele: 

IMG_20160416_111441.jpg

Mai trebuie sa-mi iau lac mat pentru finalizare grile, sa lipesc ledurile la grile , sa fac lipiturile si ....apoi sus cu ele pe masina :) 

Va urma... 

 

 

 

Modificat de Emy D
adaugare poze
Link către comentariu

Ingenioasa treaba si migaloasa,sa nu zic ca ai nevoie de scule,mai ales pt decupaj simbol-gile

Spor la modificari,sunt curios cum dau toate dupa ce sunt montate!

Link către comentariu

Laser frate! :)) Ce mi-as mai dori sa am laserul ala acasa...pfff! :( 

ps: Sunt super mega incantat de treaba facuta pana acum, deci da... :)

Link către comentariu

Felicitari pentru munca depusa !   ai avut rabdare nu gluma !   Se vede foarte ok ! 

Link către comentariu

Si uite asa, lucrurile incep sa prinda contur :D

IMG_20160420_065405.jpg

Urmatoarea poza sper sa fie cu ele pe masina. :)

Link către comentariu

sa reglezi intensitatea ledurilor, in poze par puternice.

nu ai decupat si " 0 " ?

Link către comentariu

Ba da e decupat si "0," dar aseara am pus ledul de sus de proba si am alimentat si ledul din rotita. Deocamdata sunt alimentate printr-o sursa de 12V + o rezistenta de 1kOhm. Cred ca o sa pun rezistente de 1.4 - 1.5 kOhm. Si toate o sa fie instalate pe potentiometrul de reglaj al intensitatii din bord. De data trecuta de cand am modificat spatiul de depozitare de sub suportul frontal de pahare, am lasat fire deja trase - am pregatita alimentarea :)

 

Link către comentariu

Gata...postez pozele cu grilele finalizate. 

1. Sunt multumit de cum au iesit. Imi plac!  

2. Nu sunt multumit ca nu am calculat bine intensitatea. Lumina grilelor e mai intensa - dar se rezolvat in viitorul apropiat. 

asadar, dansele (munca mea de 3 zile x cateva ore/zi):

IMG_20160423_191654.jpg IMG_20160423_191637.jpg

Si asa arata pe masina: 

IMG_20160423_201844.jpg IMG_20160423_204200.jpg IMG_20160423_204359.jpg 

IMG_20160423_204543.jpg IMG_20160423_204619.jpg IMG_20160423_204839.jpg

Acum...pot sa dorm linistit :))

Drumuri bune! :Driver:

Link către comentariu

Arata bine,dunga din sertar nu deranjeaza ? Eu ma gindeam sa pun o statie cb acolo..?   

Link către comentariu

Nu deranjeaza. Adica, lumina nu se propaga si in masina ci ramane iluminata doar acea dunga. Totusi la un moment dat o sa-i scad intensitatea :)

Parca mai merge putin diminuata. 

Link către comentariu

Și eu când am iluminat mânerele am făcut o grămadă de teste cu rezistente pt a le scădea intensitatea. 

Și... Tot nu sunt mulțumit acum,  parca trebuiau puțin mai sus. 

Link către comentariu

Deci tu chestia asta ai facut-o ca sa nu dai bani pe grilele de Bora? ... Ca e multa munca...

Link către comentariu

Cam da! As fi dat banii pe alea de Bora, dar na, cum toti stiu ca sunt pentru "upgrade" pretul a crescut (cam 300 lei setul), si astea nu erau prioritare. Asadar, mi-am luat inima in dinti si mi le-am facut singur (ca deh...atunci cand vrea sa fac ceva nu ma las pana nu imi iese). Costuri? 9 leduri, + 3 rezistente si munca. 

Dar acum, nu m-as mai apuca de ele. Sau sa fac pentru altcineva... Pfff

 

Ps: la un moment dat, tot le iau si pe alea de Bora pentru acel "clean look". :)

 

Pps: da, e multa munca, dar imi plac chestiile astea migaloase...:)

On 24/04/2016 at 14:48, Muale a scris:

Și eu când am iluminat mânerele am făcut o grămadă de teste cu rezistente pt a le scădea intensitatea. 

Și... Tot nu sunt mulțumit acum,  parca trebuiau puțin mai sus. 

Ce rezistente ai pus pana la urma? 

Modificat de Emy D
Link către comentariu

am pus de 15 k ohm

am pus una de 10 si una de 15 si parca cea de 10 era cam puternica.

acum as vrea sa fie putin mai puternica lumina dar nu ma grabesc sa schimb rezistentele. m-am chinuit destul atunci.

 

Link către comentariu

Reglajele la led-uri "extra" se pot rezolva cu alt potentiometru,rezistenta pe pini/slot unde nu tot lipesti/carpesti doar scoti si bagi/testezi pana e ce trebuie (asemenea panoului de sigurante,dar nu la scara asa mare)

Cat despre preturi,depinde,eu le-am luat in stare f.buna dar cu 2 lamele defecte impreuna cu butoanele de incalzire in scaune+acele 2 rame speciale la nici jumatate din pretul mentionat de tine,trebuie sa sti doar sa cauti/ai rabdare :)

De iesit au iesit bine,e migalos ce-i adevarat,daca iti reuseste manopera/modificarea satisfactia personala e pe masura,daca e si magaloasa si nici nu iese cum trebuie atunci e mai grav.In cazul tau a iesit bine si zic asta pt ca de obicei cand faci pt tine nu iese bine sau perfect,dar cand faci pt vecinul iese din prima(legea lui Murphy:D)

Link către comentariu

@Muale15 KOhm? Asa mari? Pentru iluminatul in manerele usilor am folosit led-uri de 3V, 3mm, transparente, lumina rosie + rezistente de 1.2 kOhm. A fost la fix! Cu mentiunea ca eu am matuit ledurile cu smirghel sa am o lumina difuza si cat mai uniforma. 

@cxr2test- doar n-o sa pun "undeva" un potentiometru!? O sa testez intr-o zi cu inca cateva rezistente si asta  e. Oricum, toate sunt pe mufe, le pot scoate si pot pune inapoi cand am chef. Faza e a testele astea se fac cel mai bine noaptea, cand poti compara intensitatile luminoase. Dar noaptea trebuie sa si vezi ce fire lipesti, etc... :))

Link către comentariu

da, pt ca am pus led-uri puternice (cate 3 smd in fiecare maner, alimentare direct la 12v). vezi pozele din link

probabil daca pui un led de 3/5 mm clasic, lumina e mai slaba de la inceput.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut. Poti sa-mi spui ce cod au amortizoarele spate si ce bucse ai folosit la puntea spate ?

Link către comentariu

Salut. Amortizoarele sunt Kayaba Gas A Just parca ( sau Gas Adjust?). Nu am codul la ele. Ma uit si pe factura sa vad daca este scris. 

Si bucsele puntii spate sunt Lemforder. 

Link către comentariu

@dok, imi pare rau, nu am nici un cod la amortizoare. Nici nu mi-a trecut prin cap sa le notez pe undeva. 

In alta ordine de idei...ceva, ceva, nu-mi place in comportamentul masinii: 

  1. Franarea pare greoaie. Pedala de frana merge foarte usor. Poate prea usor. Nu e o pedala care se inmoaie, dar e "pufoasa" si cand o calc, franeaza. Observ si ca masina face un balans fata-spate la franare. Nu stiu din ce poate fi sa scap de chestia asta. 
  2. Am un balans al spatelui (stanga-dreapta) cu toate ca bucsele puntii spate sunt noi, amortizoarele sunt noi. doar flansele amortizoarelor nu le-am schimbat (pareau foarte bune si n-au batut niciodata).
  3. linia chederelor din interior: Am un spatiu intre chedere si plafon si nu mi se pare normal sa fie asa. 
    1. cheder.jpg
  4. Geamurile spate...daca sunt actionate din butoane pentru a se ridica, ajung pana la un punct si apoi coboara. Daca le duc eu doar pana la jumatate (de exemplu) si apoi le dau iarasi comanda sa se inchida, merg ok. Totusi, imi lasa impresia ca spre capat de cursa merg greu sau chiar "trosneste" ceva in usa/la geam... Or fi clemele macaralelor? 
    1. https://goo.gl/photos/sk3bwCRvGr9Q1p46A

In rest...nimic nou... Inca am un miros de gaze in masina atunci cand stau pe loc si un sunet cam ragusit al motorului pe la 2200 rpm. Trebuie sa iau un racord flexibil sa-l inlocuiesc si parca mai am o gaura in esapament langa catalizator. Inca boraste ulei pe la EGR (si parca nu ma indur sa il anulez) si pe la capacul de culbutori... To be or not to be? Garnitura AM sau silicon?! That's the question... 

Ah...si scaunul soferului e cam uzat. Am o ruptura la aripioara stanga si cand accelerez mai violent pocnesc niste arcuri prin spatar, bazaie/vibreaza tetiera sau suportul ei daca nu tin capul pe ea... Si eu urasc vibratiile. 

Link către comentariu
  • loghy changed the title to Vw Golf IV Variant + DSG

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!