Jump to content

Vw Golf IV Variant + DSG


Emy D

Postare recomandată

marius1982.11

Salut. Ai vre-un update la placutele de frana?

Link către comentariu

Salut. 

Da, prind foarte bine. Pare ca prind mai bine decat TRW Dtec. Nu stiu insa care e rezistenta lor in timp... 

Acum... de ce nu sunt 100% multumit? 

pt ca initial am facut pe fata franele. Deh, doar discuri si placute. Musca genial de bine din ele. Apoi am pus etrierii pe spate. 
Si de aici au inceput problemele. 

Desi am lucrat cat se poate de rapid si de curat, nu imi place cum prinde spatele. Zici ca e facatura (patesc asta la fiecare schimb de lichid de frana/dezaerisire sistem de franare): 

Pedala devine moale, elastica, prinde doar de jos si nu ai feedback. 

Acum am facut si ABS brake bleed si pare mult mai ok, a revenit feedback-ul, are cursa scurta, etc. Pare ca franeaza bine si dimineata la rece dar cu atat mai mult cu cat se incalzesc franele/discurile. 

Pot sa ma declar multumit deocamdata de ele. 

Poze de la alea de pe spate. 
image.thumb.png.83ca55b5ace822973a1b068939151822.png 20260618_195415.thumb.jpg.c1fa3a6112a29ab62ee666c8c4b7d5db.jpg  20260618_194101.thumb.jpg.b6e9ca29ac2f1abcfb90a480af1320ff.jpg

Din pacate, protectiile avute pentru discurile spate nu s-au potrivit deloc. Trebuie sa caut altele de pe unele cu tractiune fata, nu tractiune integrala si doar le-am matrasit pe cele de 232. Suficient cat sa protejeze discurile pe spate. 

Si din pacate 4 stele pentru adaptoarele de la Epytec: Ar fi trebuit sa fie de 7mm nu de 6mm ca discul sa fie la distante egale (ext/int) fata de portetrier. 

Sambata am pus si radiatorul extern de ulei: 

20260620_171045.thumb.jpg.b062232c45407e47e8903195296cfaa4.jpg 20260620_170213.thumb.jpg.ab14fd45310939e71c7ac1f0b72ad45f.jpg 20260620_180020.thumb.jpg.e159443f208a385f05c76537f4173fb9.jpg 20260620_180031.thumb.jpg.81c7dd5651eaefef0a71c59fb8c44b9a.jpg 

Decupat grila laterala fata pentru a intra aer pe acolo si ... drum bun (scuzati jegul, murdaria, etc):  
20260620_184222.thumb.jpg.b2b175187ee2fe3bab5ebf2dd0314d03.jpg 

Amu...uleiul spre turbo sta la maxim 80 grade. Vedem la cat sta cu rulota in spate. :)

Total ulei intrat cu tot cu radiator: 5l... in loc de 4.5. 

Not bad. :)

Link către comentariu
marius1982.11

Ms de feedback.

Eu am comandat splash guardurile de 1.8T 180cp.

 

Da, pe spate am patit si eu lafel. A trebuit de fiecare data sa repet procesul de aerisire ca sa fie ce trebuie. Pe fata niciodata. Ba mai mult, odata pur si simplu am lasat deschis niplul, cu furtun pe el in sus, astfel încât bulele sa iasa direct in sus si am lasat sa iasa prin cadere lichidul, am mai dat 2 pedale rapide ca sa antrenez bulele daca a mai ramas si aia a fost.

Am vazut la multă lume ca da cu pasta de cupru pe fata si spatele discului. Manualul zice expres sa nu pui nimic.

Link către comentariu

Teoretic nu pui nimic ca sa nu cumva sa se topeasca si grasimea aia sa ajunga pe suprafata de franare. Dar la cum se sudeaza acolo de rugina, prefer sa dau. Niciodata nu a ajuns grasimea aia pe discuri si intotdeauna a ramas ok. 

si... usor usor ne pregatim de concediu :

20260624_091524.thumb.jpg.1496dbecf0ff4a30deb354c4dab70b00.jpg 20260624_091540.thumb.jpg.14e08469726fcc392e24321b806dff5b.jpg

Am pus plafonul sus (in sfarsiiit)... si am facut si plasticul de la haion negru. Totodata, am si izolat fonic portbagajul ca sa nu se mai auda asa tare din masina, din interior. Daca apuc, bag niste bucati de insonorizant si in fundul portbagajului ca sa mai eliminam si de acolo zgomot. 
20260622_214029.jpg.a668f2fdc04d63bfc1bec2fa2df631c2.jpg

Pregatim si rulota cu 2 x panouri de 320W , Smart Solar 100 | 50 de la Victron si o baterie LiFePo4 105Ah cu BMS Jk construita si configurata de mine. :)

Si a ajuns si portbagajul suplimentar de la Timisoara, ocazie cu care ii multumesc din nou lui @mirceateodor pentru achizitie si depozitare pana am gasit pe cineva sa o preia din TM. 

20260624_091429.thumb.jpg.4fe4d992b79d6a34edff444be8b24ad5.jpg 20260624_085832.thumb.jpg.46c3ad85055461456bebf2c15ba8331a.jpg 


20260623_214441.thumb.jpg.99451bc221ad435a85c0c41286c65aa5.jpg

Urmeaza: Radiatorul marit la DSG de 20 randuri, refacerea nivelului si ...cam asta e pe partea de ansamblu rutier :)

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!