Jump to content

Vw Golf IV Variant + DSG


Emy D

Postare recomandată

Salut. 

Da, prind foarte bine. Pare ca prind mai bine decat TRW Dtec. Nu stiu insa care e rezistenta lor in timp... 

Acum... de ce nu sunt 100% multumit? 

pt ca initial am facut pe fata franele. Deh, doar discuri si placute. Musca genial de bine din ele. Apoi am pus etrierii pe spate. 
Si de aici au inceput problemele. 

Desi am lucrat cat se poate de rapid si de curat, nu imi place cum prinde spatele. Zici ca e facatura (patesc asta la fiecare schimb de lichid de frana/dezaerisire sistem de franare): 

Pedala devine moale, elastica, prinde doar de jos si nu ai feedback. 

Acum am facut si ABS brake bleed si pare mult mai ok, a revenit feedback-ul, are cursa scurta, etc. Pare ca franeaza bine si dimineata la rece dar cu atat mai mult cu cat se incalzesc franele/discurile. 

Pot sa ma declar multumit deocamdata de ele. 

Poze de la alea de pe spate. 
image.thumb.png.83ca55b5ace822973a1b068939151822.png 20260618_195415.thumb.jpg.c1fa3a6112a29ab62ee666c8c4b7d5db.jpg  20260618_194101.thumb.jpg.b6e9ca29ac2f1abcfb90a480af1320ff.jpg

Din pacate, protectiile avute pentru discurile spate nu s-au potrivit deloc. Trebuie sa caut altele de pe unele cu tractiune fata, nu tractiune integrala si doar le-am matrasit pe cele de 232. Suficient cat sa protejeze discurile pe spate. 

Si din pacate 4 stele pentru adaptoarele de la Epytec: Ar fi trebuit sa fie de 7mm nu de 6mm ca discul sa fie la distante egale (ext/int) fata de portetrier. 

Sambata am pus si radiatorul extern de ulei: 

20260620_171045.thumb.jpg.b062232c45407e47e8903195296cfaa4.jpg 20260620_170213.thumb.jpg.ab14fd45310939e71c7ac1f0b72ad45f.jpg 20260620_180020.thumb.jpg.e159443f208a385f05c76537f4173fb9.jpg 20260620_180031.thumb.jpg.81c7dd5651eaefef0a71c59fb8c44b9a.jpg 

Decupat grila laterala fata pentru a intra aer pe acolo si ... drum bun (scuzati jegul, murdaria, etc):  
20260620_184222.thumb.jpg.b2b175187ee2fe3bab5ebf2dd0314d03.jpg 

Amu...uleiul spre turbo sta la maxim 80 grade. Vedem la cat sta cu rulota in spate. :)

Total ulei intrat cu tot cu radiator: 5l... in loc de 4.5. 

Not bad. :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!