Jump to content

Retrofituri si imbunatatiri Skoda Octavia 3


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Android Auto sigur nu afiseaza, din asta folosesc eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee, ati vazut pe undeva pe net daca a facut cineva retrofit la displayul nou de pe FL - Bolero la Bolero MIB2 de pe non-FL?

Am vazut pe ebay displayul de vanzare (din pacate nu mai gasesc linkul acum) si banuiesc ca intra in locul celui vechi. Interesant ar fi daca s-ar pupa cu unitatea centrala existenta pe masina fara sa mai fie nevoie sa fie si asta schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dr3am_r - Nu este afisat nimic pe MFD intre ceasuri nici la utilizarea AA nici la utilizarea Apple Car Play. Tot color il am si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, stie cineva daca imi cumpar un volan oem cu padele pt dsg mai trebuie schimbat ceva la masina ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Trebuie sa mearga tot din start. Vezi sa ai volanul corect. Cel cu incalzire are alt airbag; De asemenea trebuie sa ai butoane multifunctionale, altfel nu merge.

Si eu am facut si a mers din prima, 10 minute timp de montare si gata, merge tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca intreb unde rebuie: as vrea sa montez pe O3FL un carlig remorcare, pentru a pune pe el suport biciclete (sa scap de barele transversale). Skoda are in catalog vreo 3 optiuni: fix / demontabil si rabatabil electric. La o prima privire as merge (daca se poate monta) pe unul demontabil, ma gandesc ca pentru montarea celui rabatabil electric sunt ceva fire de tras prin masina si n-am chef de demontat mult. 

Ce parere aveti? A montat cineva aftermarket carlige? Aveti vreo alta sugestie de carlig (demontabil/rabatabil) care sa fie usor de montat/ascuns? multam

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il am pe cel demontabil. Mi-am prins urechile in weekend incercand sa il montez fara instructiuni, dar dupa ce le-am citit, pare foarte simplu. Cu siguranta se poate monta si aftermarket , sunt o tona de tutoriale, dar e ceva de munca, ca trebuie data bara jos si montata bara lui. Ca si chestie negativa, bara lui obtureaza gaura la carligul de remorcare, devine inutilizabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ktf: mersi, tot pe ala as vrea sa-l montez, inca oscilez daca e nevoie si de instalatia electrica sau nu (am inteles ca exista suport auto bicla pe carlig  care nu are nevoie de instalatie electrica si eu nu am nevoie de mai mult, pentru cele 10 iesiri pe an prin tara catre concursuri). Investighez si astept semn si de la dealer legat de un deviz estimativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SwatKat ca raspuns la postul de mai sus si la cel din "masina mea": daca nu pui si instalatia electrica masina nu va sti cand ai montat carligul.

Senzorii spate se dezactiveaza in momentul in care cuplezi mufa "remorcii"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@loghy: Mersi de informatie. M-am dumirit intre timp cu instalatia electrica si va fi pusa, ca suportul de bicle cam obtureaza stopurile, deci instalatie va fi. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iei suportul direct cu stopuri, de tip platforma, care e de preferat in cazul in care ai bicicleta cu frane hidraulice, sau exista stopuri ca reper separat, in cazul in care este suport pe care bicicletele stau atarnate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva daca se poate face retrofit la o O3 13MY la cotiera?

Am gasit masina perfecta pentru sotie, 2.0 TDI automata dar nu are cotiera, comenzi pe volan si pilot automat.

Pilotul stiu ca se poate pune usor, probabil si volanul dar nu am idee daca se potriveste "la gauri" cotiera si de pe ce alte masini/MY sa caut.

Multumesc, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pilotul nu se pune usor, trebuie sa ajungi la reprezentanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam de la O2 ca e doar maneta, un cablu si codare cu VCDS. S-au schimbat lucrurile intre timp?

Scuze dar nu am mai citit nimic de pe forum de mai bine de 2 ani, trebuie sa ma reapuc de treaba :).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la octavia 3 ai nevoie de un cod de activare. Procedura se bazeaza pe codul SVM

La o3 este grup de manete, nu maneta separat

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, acum am citit legat de blocarea pieselor de pe alte masini.

Deci, pot sa imi iau gandul de la volan si pilot, dar cotiera stie cineva? Am gasit una de pe o skoda la 100£ (eu m-am stabilit in UK de 5 ani) si nu stiu daca are rost sa arunc banii pe ea si sa vad dupa ca nu se potriveste .

Nu stiu daca mai am nevoie de ceva conducte de aer pentru  aer spate, sau alt manson de schimbator ... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cotiera se poate monta. Da, o sa ai nevoie sa fie completa, inclusiv conductele care duc aerul la gurile de ventilatie spate daca le vrei active, poti sa montezi si fara daca nu te i tereseaza. Nu ai nevoie de niciun alt manson sau ceva, doar cotiera completa, adica nu doar capacul, logic :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Detin o Skoda Octavia 3 din 2015 cu sistem Columbus MIB1.

Am gasit in dezmembrari Navigatia 3V0919606 H46 de pe o Skoda Superb.

Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca se poate face retrofit?

Din ce imi dau seama, display-ul nu pare ca s-ar potrivi in unitatea centrala la Octavia, dar poate merge schimbata doar unitatea din torpedou.

Ma intereseaza upgrade-ul pentru CarPlay.

Multumesc anticipat:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit mai sus ce presupune acest retrofit ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Mai precis, iata ce s-a discutat in trecut de ceva asemanator. ca se potriveste fizic sau nu, problema este ca accesoriile astea sunt imperecheate cu masina. Puse pe alta masina, nu functioneaza-component protection.

Posted June 9

Stie cineva daca se poate face retrofit la un Bolero MIB1 cu un Columbus MIB2 luat din dezmembrari? Stiti pe cineva care poate face chestia asta?

vdragos

Moderator

Posted June 10

Se poate face daca gasesti pe cineva sa-ti faca component protection removal. Reprezentanta o face teoretic daca dovedesti provenienta licita a unitatii. Deblocarea se face online cu fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am vazut ca pe O3 FL au introdus volanul incalzit. Aveti idee daca se poate face retrofit cu acest tip de volan la O3 pre-facelift?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu toate etapele(instalare si codari in vcds) si piesele ce sunt necesare de a face retrofit la farurile cu bi-xenon si DRL. Nam gasit ceva concret si complex.

Masina mea este o Octavia 3 2013 DSG 150cp . Am faruri halogene, nu am senzori de lumini automate nu am functie de cornering. Nu stiu ce detalii ar mai trebui pentru a vedea daca e posibil de retrofit la faruri xenon.

Piesele le pot achizitiona destul de ieftin SH, am facut un research in a vedea de ce piese e nevoie pentru aceasta operatiune.

far xenon stanga (5E1941015B) 100€
far xenon dreapta (5E1941016B) 100€
2x comp 1 AL OEM AFS Xenon (1T0941329) 2x 50€
2x comp 2 LED DRL DELPHI(4g0907697d) 2x 40€
2x comp 3 balast xenon (8K0941597B) 2x 30€
2x bec xenon d3s osram incl.2buc 90€

mai e nevoie de spalatoare de faruri , nu stiu exact de ce piese am nevoie, sau daca exista vreun kit de adaptare pt masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalatoare, senzor de nivel, centrala electrica, cablaje ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Marinos007
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!