Jump to content

Traseu Bucuresti - Roma


maiuei
 Share

Postare recomandată

Peste aprox 2 saptamani vreau sa plec cu masina la Roma.

Traseul recomandat de ViaMichelin si GPS este Bucuresti-Pitesti-Calafat- Vidin-Belgrad-Zagreb-Ljubljana-Venetia-etc.

A mai fost cineva pe acest traseu?Unde si cat se plateste pe traseu?

Impresii,pareri, le astept pe toate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost dar in sens invers. O sa incerc sa rezum ce-mi amintesc:

 

Serbia - drumurile sunt oribile, pana ajungi la autostrada e ca si cum ai merge prin Romania. Sate multe, drumuri proaste cu o singura banda pe sens etc.

Croatia - autostrada nu e stralucita dar tine toata bucata de care ai nevoie. Nu ai de ce sa iesi de pe ea.

Slovenia - este o tara superba; drumurile sunt aproape perfecte. E o Austrie mai mica.

Italia - alta Romanie. Drumuri in general proaste, autostrada foarte aglomerata si traficul haotic, toata lumea taie fata tuturor si orice altceva te-ai astepta sa se intample si in Romania. Plus ca o sa te coste peste 50 de euro sa ajungi la Roma pe autostrada.

 

Restul nu mai tin minte ce costuri de tranzit aveau, sau daca aveau. Nimic special, adica vignete in jur de 10-15 euro, oricum, ca altfel tineam minte. Benzina e cam la fel peste tot, cel mai scump e in Italia, logic. Parca benzina de 100 Shell era vreo 2 euro cand am fost eu. 

 

In Serbia sa ai grija la internet pe telefon, pentru ca nu e in UE. Eu am facut gaura de vreo 200 de euro pentru o noapte si zoua zile, cat am stat, 1 MB de net e vreo 10 euro, sau ceva de genul... O sa primesti sms cu tarifele cand intri in tara, ai grija la ele. Nu stiu daca se mai aplica si acum, dar te-am avertizat.

 

Politie nu prea am vazut pe nicaieri, nu m-a intrebat nimeni de sanatate de si nu am mers 100% legal, dar nu strica sa ai actele in regula si tot ce ai nevoie (vesta, extinctor etc). Nu uita ca esti un roman care se duce in Italia!

 

Altceva special nu-mi amintesc acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am iesit in Serbia pe la Portile de Fier (Buc-Pitesti-Craiova-Drobeta T. Severin - Portile de Fier -Belgrad). Drumul pe malul sarbesc al Dunarii a fost mult mai frumos decat e la noi.

*In Serbia si Croatia platesti autostrada la bariere (ca la noi la Cernavoda) in cateva puncte - nu a fost foarte mult - am platit cu cardul.

   - daca esti fumator - iti iei tigari de la sarbi (sau tutun pt rulat - cazul meu)

*In Slovenia vigneta a fost 15 euro/ sapt.   http://www.slovenia.info/en/faq/Vignette-Toll-Stickers.htm?faq=199&lng=2

*In Italia am mers pe DN pana la Mestre (langa Venetia); De acolo nu am mai putut merge pe DN pt. ca pierdeam foarte mult timp (orice intersectie cu alte drumuri se face prin sens giratoriu - te trezesti din 500 in 500m in camp ca dai intr-un sen giratoriu).

Aveam un program clar si daca mergeam pe DN cred ca mai imi trebuia inca o saptamana de concediu. Am mai mers pe DN-uri in nord prin munti, dar nu e cazul la tine - partea de N oricum e mai civilizata decat Sudul.

Autostrada la ei e scumpa si se plateste la km. Aici poti calcula costurile: http://www.autostrade.it/autostrade_en-gis/percorso.do

Motorina e mult mai scumpa in Italia (sau era anul trecut) si preturile difera - cel mai ieftin e sa bagi bani la pompa si sa-ti pui singur - in wekend si seara parca era mai ieftina; eu am alimentat si din Serbia, Croatia, Slovenia fara probleme- plata cu cardul.

Roma - un haos mai mare ca in Buc.

Pizza sau ce mananci, e bine sa nu  iti iei din centru - e proasta si scumpa - cel mai bine e sa gasesti locuri unde mananca localnicii.

 

Daca mai ai intrebari trimite un PM.

 

 

Drum bun

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand traseul prin Ungaria, Slovenia, Italia (este traseul cel mai des folosit pentru ruta Italia - Romania). Este un traseu mult mai bun comparativ cu cel prin Serbia (unde am simtit in permanenta un sentiment de nesiguranta). In Serbia soselele si autostrazile sunt destul de proaste si nu se compara cu cele din Vest, daca te incurci sau iesi de pe autostrada nu va fi extrem de placut pt ca indicatoarele si semnalizarea rutiera este destul de precara si chiar daca te salveaza GPS-ul, respectul in trafic aproape ca lipseste. In Croatia este intradevar altceva, strazile sunt in general bune, multe peisaje frumoase, se simte influenta occidentala, dar pentru faptul ca trebuie sa tranzitezi Serbia eu nu recomand.

Mai exista varianta prin Ungaria, Austria (Viena, Linz, Salzburg, cativa km intri in Germania, apoi cobori spre Innsbruck)  cu intrare in Italia  pe la Bolzano. Zona alpina dintre Salzburg si Bolzano este unica. Chiar daca traseul este ceva mai lung decat celelalte, merita fiecare km facut suplimentar, cu conditia sa organizezi deplasarea astfel incat zona Austria si N. Italiei sa fie parcursa ziua pentru a te bucura de peisaj. 

In functie de timpul alocat si de tintele pe care le urmaresti de-a lungul traseului poti alege ruta. 

Privind preturile, toate informatiile necesare le gasesti pe net (adresele le-au indicat si colegii). Alimentarea este recomandat sa o faci in Romania (la iesire), ulterior in Austria sau Slovenia (in fct. de traseu) si Italia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost acum 1 luna pana la Bologna. Am fost prin Ro - Hu - Slo - It.  

Motorina am luat din Hu, Slo (1.36 E/lt) si din It (1.55 E/lt). Nu vad motive sa bagi motorina din Romania, cum iesi in Mako Hu ai motorina mai ieftina.

 

Cand am fost se lucra la greu dupa Venetia dar se mergea ok (100-120km/h) in grup. Am folosit Waze tot drumul si m-a scos din niste zone cu multa aglomeratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ungaria nu este o optiune avand in vedere ca pana la vama cu ungaria fac cel putin 8 ore.

Pe traseul specificat de mine la inceput am de condus aprox 19 ore pana la destinatie :)

Modificat de maiuei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul recomandat de GPS -ul tau , anume : Romania Calafat + Bulgaria Vidin + Serbia ... + Croatia Zagreb + Slovenija nu e cea mai buna optiune , avand in vedere ca sant zone complicate : in Ro , intre Craiova si Calafat , apoi prin Bulgaria si , ulterior , prin Serbia pana ajungi la autostrada care merge catre Beograd - Zagreb - Ljubljana .

Iti recomand sa iesi din Ro direct catre Serbia pe la Drobeta Tr. Sev , localitate de frontiera : Gura Vaii si apoi , in cca 2 h de mers pe drumuri OK , ajungi la autostrada catre Beograd - Zagreb - Lj .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand traseul Ro-Hu-Slo-It,asa cum a spus colegul fabian.(eu il fac de patru ani inainte faceam prin Austria)

Passatul meu fiind disel,cu motorina de la ultimele benzinarii din Ro ajungi in Slovenia(de cand am platit doi euro l.la unguri,evit).Vignetele tot in jur de 10-15 euri,in It. in schimb,de la Trieste la Roma 50.Apropo,locuiesc langa Roma,la vreo 60 km. daca vrei sa vezi si altceva ,ma anunti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar asta cu Gura Vaii pare mult mai buna avand in vedere ca nu mai platesc rovinieta la bulgari si podul.La Gura vaii  este pod sau bac ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Gura Vaii este pod peste Dunare , fara nici un fel de taxa ( Portile de Fier 2 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!