Jump to content

BORA Variant TDI Automatic Rave Green


rudolf.s

Postare recomandată

super tare masina! cea mai reusita din cate am vazut pana acum :Driver: Apropo... ai cumva foto cu masina inainte de restilizare? Presupun ca e varianta special cu.. crom (interior maner portiera + consola) si linia de la banda de protectie a usilor de la exterior!

Super marfa culoarea... masina facut cu mult gust.. imi place :Driver: Cum se numeste vopseaua.. in caz ca stii si ce culoare avea inainte? Daca ai ceva foto mai vezhi posteaza macar una!

MS

Link către comentariu
  • Replies 804
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rudolf.s

    300

  • Circoloco

    36

  • Muale

    34

  • JonDoe2

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe prima pagina gasesti cam tot. :icon_thumright: Si poze si date despre masina. Vopseaua se numeste RAVE GREEN.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Si iata ca saptamana aceasta am mai lucrat putin la masina. Mi-am indeplinit un vis mai vechi: lumina pe partea de jos a usii.

Am gasit in targ, la Vitan, niste benzi cu led-uri, pe la 35 RON / set, cu led-uri SMD. Lumineaza f bine si sunt si rezistente la apa. Functioneaza direct la 12V si au banda dublu adeziva.

Asa arata:

img3143ts8.jpg

si asa lumineaza:

img3144ro0.jpg

si asa arata de sus:

img3145resizeiv0.jpg

Si pentru ca tot am dat jos panoul de la usa, am mai montat ceva: lumina la maner.

Am folosit elementul de iluminat de la un Audi A6:

img3146resizerk0.jpg

putin desen sa vedem unde taiem

img3150resizeyy9.jpg

si dupa montaj, alimentam si led-ul:

img3154resizexv5.jpg

si asa arata din interior:

img3157resizeaq3.jpg

img3167resizess3.jpg

Din pacate la montaj, incercand sa trag fire de la butonul de reglaj al oglinzilor, am ars un led. :rolleyes: Acum va trebui sa caut alt buton.

In partea stg (sofer) am legat firele la lumina de la butonul de reglat oglinzi, dar am doar 9 volti, asadar va trebui sa schimb firele si sa le pun pe lumina de la butoanele geamurilor GRI / ALBASTRU = (+) si MARO / ALBASTRU = (-) . In dreapta a fost simplu. Am legat pe firele la lumina de la butonul geamului: ROSU (+) si GRI / ALBASTRU = (-). Parca asa era.

Deocamdata atat. Umeaza si alte poze cu luminile montate.

Link către comentariu

ideea cu benzilele alea e tare rau :blink: nu atinge banda cand inchizi usa ? te-ai legat de lampa usi ? in spate nu ai pus ? ai idee daca as avea de unde ma sa leg si in spate ! super idee mc :blink:

Link către comentariu

Super benzile acelea am mai vazut si pe o octavia puse in bara fata, dar cum se numesc mai exact? Sau nu au o denumire anume :beerchug:

Link către comentariu

am si eu pe bara !! uite la avatar dar pt luminatul de jos caut pe rosu :icon_thumright:

Link către comentariu

Benzile nu ating pt ca sunt f subtiri. Sunt legate la lampa de la usa, care acum e cu led-uri rosii. Pentru bara am pregatite niste benzi cu led-uri dar de alt tip. Cele de pe usa sunt cu led-uri SMD, iar pt fata vin cu led-uri Supreflux. Denumire nu au dar daca cauti prin targ, poti gasi.

Link către comentariu

Idei foarte interesante si demne de luat in calcul. Mai pune-ne niste poze cu ele montate si dintr-o perspectiva de ansamblu, te rugam. Noroc !

Link către comentariu

SI eu care credeam ca break-urile sunt urate dar masina ta ma contrazice.Daca ai putea sa faci un tutorial cu led-urile care se afla pe manerele de la usa ar fi ceva.

Link către comentariu
  • Administrator

rudolf.s nu incetezi sa ma uimesti. Felicitari !!!

Crezi ca ledurile pt lumina in manerul portierei se pot monta in partea de jos a locasului, pt a fi ascunse de manerul metalic si a se vedea doar lumina difuzata de acesta ?

Multa bafta !

Link către comentariu

In partea de jos... nu cred sa fie mai adecvat. Daca privim la casele mai mari, care ofera din fabrica acele clante iluminate, se observa ca tot din partea superioara bate lumina.

E numai bine cum le-a pus :offtopic: Vorba lui simpL3 M3, ar merge la fix si un DIY pe tema asta.

Cu bine !

Link către comentariu
Daca privim la casele mai mari, care ofera din fabrica acele clante iluminate, se observa ca tot din partea superioara bate lumina.

Nu intotdeauna ce e pe la "casele mai mari"

Link către comentariu

Nu pot sa spun decat :) :( :)

Super tare. O intrebare :offtopic: : esti casatorit sau nu? Daca da inseamna ca si sotia ta este pasionata :lol:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Nu pot sa spun decat :unsure: :evil: :)

Super tare. O intrebare :offtopic: : esti casatorit sau nu? Daca da inseamna ca si sotia ta este pasionata :lol:

:) Nu sunt casatorit dar prietena ma intelege si ma sustine. :)

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am urmarit azi din intamplare FanX si ghici ce masinuta interesanta am vazut la prezentare ! :P (daca ai cumva un link cu acea filmare, sa imi lasi, te rog, pe pm)

Arata si mai bine BORA in miscare.

Nu stiam ca tu esti chiar Rudi care participa la realizarea pieselor alea de calitate si m-a incantat sa aflu ca esti vwforumist entuziast.

Cu bine !

Link către comentariu

Poti sa faci te rog o poza sub masina sa vad cat mai de la scut pana la pamant? Poate pui si mana sau ceva edificator.

Cred ca daca-mi montez aceeasi suspensie nu imi vor mai ramane decat 3 degete de la pamant pana in scut.

Link către comentariu

@FLorin D: Asta e. M-ai rpins. :study: Inca nu am filmarea dar cand fac rost iti dau linku. Nici eu nu am vazut-o inca.

@Alextz: Pai nu stiu sa iti zic exact cat e pana la scut dar incerc sa iti fac o poza. Eu am pus si inaltatoare la amortizoare, de drumuri grele, de la Octavia. A ridicat masina cu 20 mm. Dar e ok. Nu mai atinge si nu e prea inalta.

Link către comentariu

Rudi, am vazut si eu o parte din emisiune....felicitari. Masina oricum stiu ca este frumoasa asa incat nu ma mira ca ai ajuns sa o prezinti la o emisiune. Poate ai timp si mai vii la intalniri...

Link către comentariu

Spre rusinea mea.. nu stiu pe ce post este emisiunea:P

Cateva detalii legate de post si ora in care se difuseaza in realure puteti da?

Rudy.. felicitari pentru aparitie

Link către comentariu

Mersi. Masina o mai vad din cand in cand la locul ei de parcare. O sa ma opresc eu odata si o sa ma uit sub ea. Fara inaltatoare atingeai sa inteleg.

Link către comentariu

Emisiunea a fost acum 2 ore pe B1 TV ati pierdut :P parca da mai bine la tv masina, pacat ca nu am vazut-o si live :wub:

Rudi... mi-au placut si machetele din colectie, si eu am fost colectionar :)

Modificat de Kicker
Link către comentariu

:wub: Da...aia de Dacie 1300 e de mare exceptie :) Unde ai gasit asa ceva?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!