Jump to content

BORA Variant TDI Automatic Rave Green


rudolf.s

Postare recomandată

E motorasul din spatele torpedoului, cel care comanda clapeta de recirculare. Boala veche la VW. Desfa-l si vezi poate il repari

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Replies 804
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rudolf.s

    300

  • Circoloco

    36

  • Muale

    34

  • JonDoe2

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

si eu am eroarea asta la golf. e vb de clapeta ce directioneaza aerul parbriz/picioare.

e ceva de "sapat" sa ajungi la ea. eu o voi face cand simt ca nu mai da aerul pe unde comand. deocamdata sufla bine,nu are rost sa demontez

Link către comentariu

Deocamdata sufla bine dar nu as vrea sa astept pana nu mai sufla. Sa vad, poate imi fac curaj si timp intr-o zi sa demontez tot pe acolo.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Momentan masina el a vopsit: capota, praguri, parti din hayon si bandou / prelungire spate. Mici crapaturi si zgarieturi.

Intre timp se refac si fetele de usi pentru ca nu au iesit cum trebuia. Am vrut sa fie dintr-o singura bucata, fara cusatura, dar nu se poate. Se face asa doar din fabrica unde au prese speciale pentru asaceva. Mai sunt si doua tetiere care necesita mici interventii iar spatarul de la scaunul soferului mai are nevoie de un retus. :) Cand sunt gata toate, mai fac si niste poze.

Trebuie sa gasesc o solutie pentru vopsirea chederelor si pentru plefoniera W8 cu trapa.

In continuare caut anvelope de iarna 225/45/17 folosite la un pret rezonabil (nu 200 RON / bucata)

Link către comentariu

Cat te-a ajuns doar plafonul si stalpii? Si daca imi poti spune in cazul in care ai auzit cat ar costa o retapitare cu material textil (sa-mi fac o idee de pret pentru mine)? :D MS

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

@Circoloco Man, nu stiu cat ar fi cu textil, dar nu prea as face. La textil as prefera sa caut alte scaune. Dar de ce? Nu au iesit petele din scaunele noi? :)

Pentru scaune, fete de usi si tavan am platit 600 EUR.

@Muale Chederele interioare, care jumatate sunt cauciuc (la exterior) jumatate textil. Nu stiu daca am fosr destul de explicit.

O poza de pe net: ce nu e in regula in poza asta? Ce nu e negru?

blaue_kugel-3.jpg

Link către comentariu

in poza de mai sus vad ceva luminitza albastra..cumva lampa spate? ca mai este ceva langa respectiva + ceva pe stalp :)??

Link către comentariu

aha,am inteles. asa am si eu.

avand in vedere ca e un puf lipit,nu merge sa le faci cu vopsea de textile?sau spray,ceva?

Link către comentariu

@croccifixio Nu e masina mea. E o poze de pe net. Deci nu stiu ce are omu acolo. :)

@Muale Si eu vreau ceva vopsea de texile dar inca nu am gasit. Nici spray - sua sa zic mai ales spray? :)

Am vorbit azi cu cineva de pa okazii pentru cauciucuri. Mi-a oferit niste Fulda Kristall Supremo 205/50/17 aproape noi, dar la 300 RON bucata. 7-8 mm dot 2006 sau 2007. Oare cum ar arata cauciucuri de 205 pe jante 8J?

E cam peste buget.

Nu vrea nimeni gumele mele de acum? Si jantele? :)

Link către comentariu

pe la o marochinarie sau un atelier de textile. sau daca mai gasesti magazin de metalo-chimice.

bricostore...

ce stiu eu este vopsea de textile dar trebuie pus textilul (bumbac) in apa si solutia si fiert acolo,gen ouale de paste.

spray de vopsea dat pe acel cheder crezi ca s-ar observa urat?

P.S. -vopsea de piele sau de textile,cred ca actioneaza la fel pe acel puf.

-ce jante ai?pret?

Link către comentariu

Multumesc de info. Acum cu incalzirea as putea sa pun piele insa vara nu mai am ce face :D. Legat de scaunele mele au iesit perfect nu au pete insa ma gandeam eu asa la idei de a face ceva mai "deosebit" :). Multumesc

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

eu crek o sa arate ca naiba 205 pe 8j si 50 talon,parerea mea,o sa fie prea inalta si la 8j am impresia ca ar trebui 235,205 is prea inguste,vezi tu ce gasesti pana la urma ;)

Link către comentariu

Din calculele mele acea anvelopa 205 merge pusa pe o janta cu latimea cuprinsa intre 5,5 si 7.

Pentru 8 ltimile ideale sunt cuprinse intre 235 pana la maxim 285 :lol:

PS: corespondentul lui 205/55/16 este 225/45/17. Am folosit apropae 1 an de zile 225/45/17 pe jante cu latimea de 8 si au mers.. Adica nu aratau chiar dezastruos. Problema se pune ca buza jantei nu prea mai este protejata de latimea anvelopei si cum tu le vrei pentru iarna....

Modificat de rotitza
Link către comentariu

E foarte interesanta culoarea. Cat mai multi km fara probleme! :) Personal as fi optat pentru suport portbagaj cromat asemanator cu cel de pe Passat, nu pentru manere, dar e ok si asa banuiesc.

passatp.jpg

Link către comentariu

poze cu interiorul ? sunt tare curios cum arata plafonul negru :) . legat de anvelope eu am avut pe jante de 9j latime anvelope 215/40 si aratau ca in pozele cu golful gri . nu erau foarte intinse . deci pe 8j 215 ar fi perfect . merg chiar si 205 pe 8j daca vrei sa fie putin intins cauciucul .

post-12723-0-42067800-1292586431_thumb.j

Modificat de nutzuXXL
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina.......Buey Rudi hai sa ne tragem maine in chip :)) .....sa imi pozez si eu "omida" langa "fluturele" tau :))

Link către comentariu

@robert03: Multumesc! Iti recomand sa dai cateva pagini inapoi sa citesti discutia despre crom pe bari. Nu s-a fabricat pe Golf / Bora iar de la Passat nu se potrivesc. Plasticul e foarte scump la "cromat" iar bara se poate doar slefui sa arate a crom, fiind un aliaj de aluminiu.

@nutzuXXL: Poze cu interiorul urmeaza. Am vrut sa fac doar cand e gata dar o sa mai fac cateva cu ea asa cum e acum.

Anvelope mai caut. Daca reusesc sa vand jantele / anvelopele pe 16 ce le am acum pe masina, imi iau un set nou de cauciucuri. Inca ma gandesc ce dimensiune sa fie

205 ar fi ok pentru roti de iarna. Impac si capra si raman si cu varza.

@DomaniG Va veni si ziua aceea. :)

Link către comentariu

salut ....frumoasa masina

prima si ultima data am vazuto in Buc, la spalataroria 3 A acum doi ani, cand d"abea imi luasem golf 3 albastru :)

Link către comentariu

@vonchris Da, acolo imi spalam masina cand stateam in Bucuresti. Foarte buna spalatorie.

@RedFighter Am lasat-o la retusat: revopsit capota, praguri, bara spate / fata, hayon etc.

Pana masina mea a fost la vopsit, am avut o saptamana o masina din familie:

dsc00913wa.jpg

Ati vazut numarul de kilometri? :) Am prins si frig:

dsc00912ru.jpg

O poza cu masina in garaj, cu noile roti de iarna.

Jantele: ALUETT 17" 8J ET 35

Anvelope: Continental WinterContact 225/45/17 Stare foarte buna, doua cu DOT 3709 si doua cu 3x04. Deci stare buna. Pret: 1400 RON. Feeling: priceless

Distantiere: 30 mm pe parte, 60 mm pe ax.

dsc00916p.jpg

Inca o poza de azi:

dsc00917m.jpg

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!